Pirmo reizi Latvijā psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem kļūst specializētas

AKTUĀLI

Psihosociālā rehabilitācija onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem kļūst specializētas pēc diagnožu grupām un pirmo reizi būs programmas pēc onkohematoloģijas, sievietēm pēc krūts vēža un ginekoloģiskiem audzējiem, cilvēkiem pēc gremošanas orgānu onkoloģiskām slimībām, programma pēc elpošanas orgānu, sejas, kakla audzējiem u.c. Specializācijas mērķis ir pēc iespējas precīzāk un pilnvērtīgāk palīdzēt pārvarēt slimības sekas, nodrošinot atbilstošu speciālistu piesaisti, kā arī savstarpējo atbalstu no cilvēkiem ar līdzīgu pieredzi.

Kā norāda „Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, psihosociālās rehabilitācijas galvenais mērķis ir palīdzēt nostiprināt apziņu, ka dzīve PĒC vēža turpinās! Jā, iespējams, tā vairs nav tāda kā agrāk, jo mainās vērtības, prioritātes, arī dzīves uztvere, taču tā ir dzīve, kas jādzīvo pēc iespējas kvalitatīvāk, pilnvērtīgāk, domājot par sevi un apkārtējiem. Lai pieteiktos kādai no programmām ir jāaizpilda pieteikuma anketa, kas atrodama biedrības mājas lapā www.dzivibaskoks.lv, https://anketa.dzivibaskoks.lv/.

Kopš 2018.gada psihosociālā rehabilitācija cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības ir valsts apmaksāts pakalpojums. To var saņemt ikviens, kurš vēlas tikties ar līdzīgi domājošiem, saņemt speciālista padomus, kā dzīvot, kā arī ir gatavs strādāt pats ar sevi, lai pēc iespējas ātrāk tiktu pāri vēža radītajam šokam.  Psihosociālās rehabilitācijas programma „Spēka avots” ir sešu dienu programma, kuras laikā notiek psihoterapijas un mākslas terapijas nodarbības, speciālistu lekcijas par dažādiem jautājumiem, kā dzīvot pēc vēža, kā arī fizisko aktivitāšu nodarbības. Šogad, kā valsts apmaksātu pakalpojumu, jau saņēmuši gandrīz 100 cilvēku, taču pavisam kopā, kopš 2009.gada, kad „Dzīvības koks” uzsāka šo programmu īstenošanu, rehabilitācijas programmās piedalījušies jau vairāk kā 1000 cilvēku.

Lūk, dažas atziņas no psihosociālās rehabilitācijas programmu dalībnieku anketām, atbildot uz jautājumu, ko šī programma devusi: „ Pašapziņu”, „Es neesmu viena, visas lietas ir jāizrunā”, „Draudzību, atbalstu, informāciju, zināmā mērā arī psihoemocionālo līdzsvaru”, „Iedrošināšanos par TO runāt”, „Mēs visi esam ļoti stipri, tikai man pašai jānotic, ka es to varu”, „Esmu uz pareiza ceļa un savstarpējai enerģijas apmaiņai ir milzīgs spēks”, „Vēzis, tas vēl nav dzīves gals”.

Psihosociālās rehabilitācijas programmas:

15.-21.07.        Hroniska mieloleikoze

22.-28.07.        Hodžkina, nehodžkina limfoma

29.-04.08.        Programma dažāda vecuma cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības

05.-11.08.        Bērni ar onkoloģiskām slimībām kopā ar vecākiem

12.-18.08.        Krūts un ginekoonkoloģiskās slimības sievietēm visiem vecumiem

19.-25.08.        Pāru programma, cilvēks pēc onkoloģiskās slimības ar tuvinieku

26.-1.09.          Krūts un ginekoonkoloģiskās slimības sievietēm visiem vecumiem

02.-08.09.        Gremošanas orgānu sistēmas onkoloģiskās saslimšanas visiem vecumiem

09.-15.09.        Programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības

16.-22.09.        Ādas vēzis un melanoma līdz 50

23.-29.09.        Programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības (kr.v)

30.-06.10.        Elpošanas orgānu, sejas, kakla audzēji visiem vecumiem

07.-13.10.        Programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības

14.-20.10.        Programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības

21.-27.10.        Onkohematoloģija

28.-03.11.        Onkohematoloģija

04.-10.11.        Ādas vēzis un melanoma visiem vecumiem

25.-01.12.        Krūts un ginekoonkoloģiskās slimības sievietēm visiem vecumiem

02.-08.12.        Programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības (kr.v.)

09.-15.12.        Programma dažādu vecumu cilvēkiem pēc onkoloģiskās slimības

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” dibināta 2004. gadā, un tā ir vadošā nevalstiskā organizācija Latvijā, kas apvieno onkoloģiskos pacientus un viņu tuviniekus. Biedrības mērķis ir aizstāvēt pacientu intereses nacionālā un starptautiskā līmenī, lai arī Latvijas pacientiem būtu iespēja saņemt kvalitatīvāku veselības aprūpi. Viena no biedrības darbības prioritātēm ir psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem „Spēka avots” ieviešana un pieejamības nodrošināšana. Kopš 2013. gada „Dzīvības koks” aktivitātes organizē arī Latvijas reģionos – Aizkrauklē, Daugavpilī, Liepājā. „Dzīvības koks” ir Eiropas līmeņa organizāciju „Europa Donna”, „European Cancer Patient Coalition”, „European Network of Gynaecological Cancer Advocacy Groups”, “Myeloma Patients Europa” un Eiropas Plaušu vēža pacientu interešu aizstāvības grupas biedrs. Biedrībai „Dzīvības koks” kopš 2005. gada piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss.

Kontaktinformācijai:
Ieva Lūkina
„Dzīvības koks” projektu vadītāja, Tel. 67625339, E-pasts: dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv

Plīvojot Latvijas karogam, Daugavpils novadā ierodas Miera skrējiena dalībnieki