Ekskursanti iepazina Ambeļu, Biķernieku un Naujenes pagastu

AKTUĀLI

Daugavpils novada dienu ietvaros 16.septembrī aģentūra TAKA sadarbībā ar novada pagastiem organizēja divas ekskursijas – vienu Naujenes pagastā, otru – Biķernieku un Ambeļu pagastā. Ekskursijas vadīja profesionāli novada gidi. Maršrutos tika iekļauti ievērojamākie apskates objekti, interesantākās lauku saimniecības un cienasts.

Ekskursija pa Naujenes pagastu sākās ar populārāko tūrisma objektu apmeklēšanu – Dinaburgas pils maketu un dabas taku, Vasargelišķu skatu torni, Slutišķu vecticībnieku māju. Kaut arī daļa apmeklētāju viesojās šeit ne pirmo reizi, labais laiks un rudens krāšņums tos atklāja citā gaismā. Tā kā pēdējos gados bija daudz darīts pie Slutišķu kraujas sakārtošanas, ekskursijas dalībniekiem bija iespēja to apmeklēt un atklāt sev vēl nezināmos Daugavas krastus. Juzefovas parkā dalībniekus priecēja biedrības "Latgales Reģionālais Dzīvnieku mīļotāju centrs" suņu paraugdemonstrējumi, kas raisīja īpaši pozitīvas emocijas.

Arvien par jaunām ekspozīcijām gādā arī Naujenes novadpētniecības muzejs – ciemiņiem bija iespēja apskatīt izstādes un novērtēt atjaunotās telpas. Baltais krogs parūpējās pasniegt tradicionālos vecticībnieku ēdienus. Naujenes pagasts lepojas, ka tajā ir arī šķirnes zirgu audzētava „Pavlīlijas” -  tajā varēja ne tikai apskatīt saimniecību, bet arī novērtēt saimnieka seno zirglietu kolekciju un pasēdēt īstā karietē. Ekskursijas noslēgumā viesojāmies kādreiz varenajā Lociku lidlaukā, kurš, lai gan ir zaudējis bijušo spozmi, tomēr dod iespēju iztēloties, kā te izskatījās pagātnē. Šobrīd to gan izmanto tikai mazā aviācija, un ar motodeltaplānu bija iespēja arī šoreiz pacelties gaisā, ko labprāt izmantoja ekskursanti, kurus valdzina debesis un augstums. Ekskursiju vadīja Māra Kampāne – Daugavpils novadpētniecības muzeja vecākā speciāliste.

Ekskursiju pa Biķernieku un Ambeļu pagastu vadīja Oļesja Aleksejeva – Bikernieku pamatskolas skolotāja un Juta Valaine – biedrības Jubra vadītāja. Kaut arī Biķernieku pagasts nav slavens ar tūrisma objektiem, tam ir interesanta vēsture un ir vairāki objekti, kas radīja ļoti patīkamu priekšstatu par pagastu. Ceļojums sākās ar pagasta ēku, kura pilda ne tikai savas ar likumu noteiktās funkcijas, bet ir arī kā neliels muzejs, kurā ir gan gleznu izstāde, gan novadpētniecības istaba. Ekskursantiem bija unikāla iespēja paviesoties Krivošejevas vecticībnieku lūgšanu namā, kas parasti svešajiem ir slēgts, bet šoreiz bija iespēja dzirdēt stāstījumu gan par lūgšanu nama vēsturi, gan vecticībnieku parašām un tradīcijām. Lipinišķu pareizticīgo baznīca apbūra ar savu arhitektonisko izsmalcinātību un grezno iekštelpu iekārtojumu, kā arī tēva Andreja aizrautīgo stāstījumu. Biķernieku pagasta lepnums ir arī skola, kas var pelnīti palielīties par daudziem sasniegumiem un novitātēm, kas tai ļauj veiksmīgi darboties izglītības sfērā un būt kā paraugs daudzās jomās, par ko pastāstīja skolas direktors Aleksejs Mackevičs.

Tālāk ekskursija veda uz Ambeļu pagastu, kur tika aplūkotas Mežinieku ģimenes netradicionālās saimniekošanas metodes, kas parāda, ka bieži vien mēs neaizdomājamies, ka var saimniekot citādāk, un tas ļauj ekonomēt spēkus un resursus – piemēram, viņu izveidotā lubiņu ražošana un potenciālo klientu apmācīšana, kartupeļu audzēšana salmos un citas novitātes. Ievērības cienīgs objekts ekskursijas gaitā bija HES uz Dubnas upes, kur vairāk jautājumu bija stiprā dzimuma pārstāvjiem, bet pie mākslīgā ūdenskrituma gan fotografējās visi. Ambeļos tika aplūkota katoļu draudzes baznīca, kas ir viena no senākajām koka baznīcām Latgalē ar ļoti netradicionālu iekšējo apdari un senām gleznām. Ambeļu ciemā ekskursija veda uz kultūras namu, kas ir ļoti gaumīgi iekārtots un kurā bija apskatāmas vairākas izstādes  - Džeinas Gavares gleznu un vietējo fotogrāfu ainavas. Kulminācija ekskursijai bija “Ambeļu skreines” apmeklējums, kur klausītājus priecēja folkloras kopa „Speiga”, iegremdējot klātesošos senajās tradīcijās un aicinot pie bagātīgi klāta latgaliešu galda.

FOTOGALERIJA

Rolands Gradkovskis Aģentūras TAKA direktors

Par brīvprātīgo darbu Latgalē