Dienas centra klienti mācās iekļauties ceļu satiksmē

AKTUĀLI

Augšdaugavas novadā jau vairākus gadus tiek veiksmīgi īstenots deinstitucionalizācijas (DI) projekts 9.2.2.1./15/I/005 “Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā”, sniedzot pakalpojumus pieaugušām personām ar garīga rakstura traucējumiem un tādejādi palīdzot integrēties sabiedrībā un apgūt dzīvei noderīgas prasmes. Šos pakalpojumus sniedz Višķu dienas aprūpes centrs, turklāt cenšas ieviest arī dažādas jaunas idejas. Viena no tām nupat īstenota – dienas centra klienti apguva ceļu satiksmes noteikumus, lai kļūtu par pilnvērtīgiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

Centra vadītāja Svetlana Miglāne stāsta, ka daudzi klienti ikdienā pārvietojas ar velosipēdiem, tostarp no tālākām vietām, kā Kalupe. Dienas centrs nodrošina transportu klientu nogādāšanai uz centru un atpakaļ uz mājam, dienā sanākot vismaz 300 km garš maršruts, kas esot ļoti dārgs prieks, jo īpaši tagad, kad degvielas cenas aug. Daudzi centra klienti izteica vēlmi braukt paši ar saviem velosipēdiem. Rūpējoties par viņu drošību, radās doma organizēt šādas mācības, lai centra klienti apgūtu satiksmes noteikumus. Reizē ar dienas centra klientiem mācībām pieteicās arī vairāki aprūpes centra darbinieki. Svetlana Miglāne atzīst, ka satiksmes noteikumu apguve sniedz jaunas zināšanas un iemaņas, kas ir svarīgas ikviena cilvēka drošībai uz ceļa – gan gājējiem, gan braucējiem. Pērn pieņemtie grozījumi Ceļu satiksmes likumā gan paredz, ka personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu, velosipēda vadīšanai transportlīdzekļu vadīšanas tiesības nav nepieciešamas, taču Svetlana  uzskata, ka pats mācīšanās process ir ļoti svarīgs dienas centra klientu drošībai un pieredzes bagātināšanai. Apmācību dalībnieki apguva teoriju un praksi kvalificēta speciālista vadībā un noslēgumā nokārtoja eksāmenu.

Mācību procesu īstenoja IK ”Porieša autoskola” vadītājs Aleksandrs Porietis, kurš topošos autovadītājus un velobraucējus apmāca jau vairāk nekā 20 gadus. Viņš atzīst, ka pirmo reizi nācies strādāt ar dienas centra klientiem. ¨Tā bija ļoti interesanta pieredze. Šiem klientiem vajag īpašu pieeju, taču viņi ir ļoti uzmanīgi, ieinteresēti. Varbūt daudzas lietas jāatkārto vairākkārt, sīkāk jāskaidro, saviem vārdiem,” stāsta pasniedzējs. Lai arī daudzi no viņiem jau sen brauc ar velosipēdu, taču pirmo reizi iedziļinājās noteikumos, iepazina dažādas nianses, kam līdz tam nebija pievērsuši uzmanību. “Mūsdienās velosipēdists autovadītājam ir liela problēma, tāpēc svarīgi, lai velosipēdisti zinātu noteikumus. Man patīk, kā šie klienti uztver informāciju, gluži vai iesūc visu dzirdēto. Viņi daudz atbildīgāk izturējās pret mācību procesu, nekavēja nodarbības, izturēja divu stundu teoriju reizi nedēļā un labprāt devās apgūt praktiskās iemaņas,” saka Aleksandrs. Nedaudz bijis jūtams uztraukums, kārtojot teorijas eksāmenu, taču visi veiksmīgi tikuši galā. Svetlana stāsta, ka  mācību dalībnieki pat meklēja paši papildu literatūru, nesa no mājām grāmatas, dalījās cits ar citu. Dienas centru šie cilvēki apmeklē katru dienu, te mācās dzīvot patstāvīgi, apgūst dažādas dzīvei noderīgas iemaņas, rokdarbus, mācās gatavot ēst. Šīs apmācības viņiem bijusi jauna, bet ļoti vērtīga pieredze, kas palīdzēs veiksmīgi integrēties sabiedrībā un kopīgajā ceļu satiksmē.

Teksts, foto: Inese Minova

Olimpiskā diena Ilūkstes PII “Zvaniņš”