Bērni mācījās izgatavot putnu barotavas

AKTUĀLI

Naujenes tautas bibliotēkas bērnu nodaļas bibliotekāre Aiga Soldatjonoka allaž izdomā interesantas un noderīgas nodarbības saviem mazajiem lasītājiem. 13. janvārī norisinājās radoša darbnīca putnu mīlētājiem, kuras laikā bērni mācījās izgatavot putnu barotavas no mājās atrodamām vienkāršām lietām. Aiga mudināja bērnus padomāt par putniņiem, kam ziemā nav viegli atrast barību, un parādīja, kā pašu spēkiem var izgatavot barotavu. Tai nepieciešama izlietota tukša piena vai jogurta paka, šķēres, karstā līme un dažādi dabas materiāli – koku zariņi un sūnas. Stundu ilga radoša darbošanās un barotava gatava. Lai barotava izskatītos krāšņāka un darbošanās būtu interesantāka, lietā liktas arī akrila krāsas.

Aiga Soldatjonoka pastāstīja darbnīcas dalībniekiem, ka ziemas salā putniem nav viegli atrast barību, tāpēc ikviens var palīdzēt putniem pārciest ziemu un sagaidīt nākamo vairošanās sezonu. Putnu barošana arī piesaista putnus mājai vai dārzam, ļauj tos novērot un iepazīt tuvāk. Taču svarīgi atcerēties, ka esam atbildīgi par tiem, ko pieradinām, tāpēc, sākot putnus barot, tas jādara regulāri, līdz pat pēdējiem sniegiem.

Vislabākā barība putniem ir tauki un speķis, saulespuķu sēklas un rieksti, piemēram, zemesrieksti, un kaltēti augļi. Putniem garšo arī auzu un kukurūzas pārslas, linsēklas, miežu putraimi, grūbas, prosa un citas sēklas un graudi. Putnu barība nedrīkst būt sālīta, jo sāls ir putniem bīstams.

Putniem ziemas laikā nepieciešams daudz enerģijas, tāpēc šajā laikā vispiemērotākā ir barība ar augstu tauku saturu. Sauso barību, piemēram, auzu pārslas, ieteicams izmērcēt taukos vai eļļā. Melnās saulespuķu sēklas ir lieliska barība, kas piemērota lielākajai daļai barotavu apmeklējošiem putniem. Eļļas saturs ir augstāks melnajās nekā svītrainajās saulespuķu sēklās. Putniem garšos arī speķis, kaņepes, linsēklas, miežu putraimi, grūbas, prosa, novārīti zirņi un pupas, kaltēti augļi, āboli, bumbieri un citi augļi.

Visbiežākie viesi pie putnu barotavām ir lielās zīlītes, zilzīlītes, cekulzīlītes, purva un pelēkās zīlītes, mājas un lauku zvirbuļi, dzilnīši, dižraibie dzeņi, melnie meža strazdi, kā arī mājas baloži, žagatas un sīļi. Retāk barotavas apmeklē zaļžubītes, svilpji, pelēkās dzilnas, mazie un vidējie dzeņi.

Barotavai jābūt tādai, lai putni varētu viegli piekļūt barībai – lai tā neapsnigtu un ieeja barotavā netiktu aizputināta, un lai barību varētu viegli papildināt. Svarīgi ir ievērot higiēnu – regulāri iztīrīt no barotavas putnu mēslus un barības pārpalikumus un pēc tam nomazgāt rokas.

Lai putni barotavu ātrāk pamanītu, sākotnēji ieteicams nedaudz barības izbārstīt ārpus tās, vai arī “izrotāt” barotavu ar pīlādžiem, noziedējušām saulespuķēm u.tml.

Trīs bērnu izgatavotās barotavas jau ir piestiprinātas pie bibliotēkas parka kokiem un gaida pirmos apmeklētājus, savukārt pati Aiga uzņēmusies regulāri piebērt putniem barību.

Foto: Inese Minova

Neizīrēta valsts nekustamā īpašuma izsole Ilūkstē