Augšdaugavas novada muzeji pārsteidz apmeklētājus katru gadu

AKTUĀLI

18. maijā visā Latvijā norisinājās Muzeju nakts, kuras vienojošā tēma šogad bija izzināt un iegūt, pētīt un saprast, sasaistot to ar Starptautiskās Muzeju dienas tēmu “Muzeji izglītībai un pētniecībai”.

Maijs par muzeju mēnesi Latvijā tiek uzskatīts, jo 18.maijā Eiropā tiek atzīmēta Starptautiskā muzeju diena, ko Starptautiskā muzeju padome (ICOM) pirmoreiz izsludināja 1977.gadā. Latvija šo dienu atzīmē kopš 1978.gada. 1999. gadā Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija aicināja Eiropas muzejus organizēt kopīgu starptautisku akciju “Muzeju pavasaris,” kas vēlāk pārtapa akcijā – Muzeju naktī – tās mērķis ir iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē. Latvija Muzeju nakts notika jau 20. reizi. Augšdaugavas novada muzeji ik gadu aktīvi piedalās akcijā, arvien pārsteidzot savus apmeklētājus ar dažādām aktivitātēm.

Bites, medus un cilvēku likteņstāsti Berķenelē

Raiņa māja Berķenelē šogad pasākumu veltīja bišu tēmai. Muzeju nakts laikā biškope Gunta Some apmeklētajiem piedāvāja dažādas medus un citu bišu produktu meistarklases, degustācijas, ikviens varēja sev pats izgatavot vaska svecīti piemiņai. Raiņa mājā Berķenelē šogad atgriezušies dažādi seni bišu stropi. Lai atjaunotu ainavu, kāda tā redzama Vitālija Kalvāna gleznā "Berķenele" (20. gs. 60. gadi), bišu stropi tika restaurēti, bet Muzeju nakts apmeklētāji tika aicināti kopīgi iesaistīties to apgleznošanā.

Raiņa mājā atklāta mākslinieces Anneles Slišānes izstāde "100 deči Latvijai". Simtgadīgās stellēs Latgalē un Rīgā veikti eksperimenti ar dažādiem materiāliem, dodoties jaunos tekstila meklējumos, izrādot cieņu dabai un kultūrvēsturiskajam mantojumam. Berķenelē eksponēti 15 Anneles deči. Izstādi var aplūkot seno amatu darbnīcā "Klēts".  

Savukārt Raiņa mājā atklāta mākslinieces Annas Pommeres izstāde "Griķu medus". Šī izstāde ir stāsts par izsūtīto likteņiem. Annas Pommeres mākslas darbos atspoguļojas 20. gadsimta sarežģītās un postošās vēstures notikumi, un rūgtenais griķu medus ir viens no ģimenes atmiņu stāstu simboliem viņas darbos. Autorei laimējies satikt kādu 82 gadus vecu bitenieku Jāzepu Novikovu un uzklausīt viņa stāstu par sirmgalvja ģimenes deportācijām 1949. gadā, kad uz Sibīriju tika izvesti 12 cilvēki. Savos darbos autore atainojusi arī stāstu par pašas vecvecāku deportāciju uz Sibīriju, kas bijis daudz traģiskāks. Visam caurvijas biškopības arods, ko izvestie biškopji spējuši saglabāt gan izsūtījumā, gan atgriežoties dzimtenē. Autores darbi ir akvarelis un linu auduma, kas papildināti ar bišu produktiem – vasku un propolisu.

Stipro dzimtu stāsti un muižkunga ugunszupa Vabolē

Skrindu dzimtas muzejā Vabolē notika tikšanās ar dažādu nozaru pārstāvjiem, lai iepazītu cits citu un katra stāstu. Māksliniece Dace Pudāne pakavējās atmiņās par savu mammu, izcilo mākslinieci Silvu Linarti, kuras dzimtā vieta bija Kalupes pagasts. Mammas radošo talantu mantojušas abas dvīņumāsas Ilona Linarte-Ruža un Dace Pudāne, kuras darbojas tekstilmākslā un veido kopīgus radošus projektus. Skrindu dzimtas muzeja atklāta Ineses Minovas gleznu izstāde un var aplūkot Līksnas rokdarbnieces Regīnas Rokjānes adītos cimdus un zeķes. Ar savu dzimtu stāstiem pasākuma apmeklētājus aizrāva Gertrūde Rasnače un Elita Skrupska, bet Biruta Ozoliņa kavējās atmiņās par vēsturiskajiem notikumiem Līksnā un ozoliņu dzimtā, kā arī dāvāja muzejam nesen izdoto grāmatu “Līksniešu atmiņu stāsti”. Daugavpils Jēzus Sirds draudzes vikārs Dmitrijs Artjomovs pastāstīja par tēvu Benediktu Skrindu, vienu no Vaboles brāļiem Skrindām, kurš izvēlējās priesterības ceļu un 1947. gada decembrī mira nežēlīgā mocekļa nāvē. 

Muzikālo priekšnesumu pasākuma laikā sniedza Irēna Ancāne un Kristīne Galvāne. Vaboles parkā ikviens varēja uzcienāties ar muižkunga ugunszupu, piedalīties vietējo saimnieču kulinārajās meistarklasēs, dzirdēt kokamatnieka Vara Vilcāna un “zāļu sievas” Ligitas Titovas stāstus, kās arī sadziedāties kopā ar tautas muzikantiem. 

Rabarberu ķīselis ar putukrējumu Juzefovas dzelzceļa stacijas bufetē

Ar plašu programmu apmeklētājus sagaidīja Naujenes Novadpētniecības muzejs. Šajā dienā atklātas jaunas izstādes no muzeja krājuma “Valentīnas Zeiles dažādās sejas: dzejniece”, izstāde “Livonijas ordeņa Dinaburgas pils senlietas muzeja krājumā”, brīvdabas izstāde muzeja teritorija “Novadnieku dzīvesstāsti IV”. Īpaša rozīnīte ir jaunā vēstures izstāde “Juzefovas stacija: ceļojums laikā”. Šī izstāde ļauj ielūkoties Naujenes dzelzceļa stacijas vēsturē, te kopā savijas cilvēku likteņstāsti un dažādi vēstures periodi, kurus apvieno darbības vieta – Naujenes stacijas perons. Te var aplūkot arī dzelzceļa stacijā nozaudētās mantas. Muzeju nakts pasākuma laika apmeklētāji varēja uzkavēties dzelceļa stacijas bufetē, iemalkot kafiju un nobaudīt gardu rabarberu ķīseli ar putukrējumu.    

Viesi varēja piedalīties mazcimdiņu adīšanas meistarklasē un apgūt krustdūriena pamatus, doties pētīt Juzefovas parkā konstatēto reto gliemežu sugu – liellūpas vīngliemezi, iejusties arheologu lomā un iepazīt viduslaiku bērnu rotaļlietu – kaula rūceni, kā arī klausīties dažādu autoru literārās un tautas pasakas. Dažādas aktivitātes norisinājās arī Slutišķu vecticībnieku lauku sētā un Upānu sētā.

Vasarsvētku jampadracis Bebrenē

Bebrenē Muzeju nakts aizvadīta ļoti draudzīgā un sirsnīgā gaisotnē. Pie Bebrenes dzirnavām uz izrādi “Vasarsvētku jampadracis” aicināja Dvietes Kultūras nama amatierteātris “Nebēdnieki”. Aktieri sasmīdināja gan lielus, gan mazus apmeklētājus ar amizantām izdarībām un jautru stāstu par pilsētniekiem, kas atbraukuši laukos, izveido veselu virkni pārpratumu. Pēc izrādes Muzeju nakts apmeklētāji varēja iepazīties ar Bebrenes dzirnavām – atgriezties laikā un uzzināt par ēkas seno vēsturi, ieklausīties, kā murrā dzirnavas un apskatīties, kā strādā visi dzirnavu gaņģi. Īpašu auru radīja Līgas Jukšas gleznu izstāde “Pieturzīmes”, kas izvietota dzirnavās visos trīs stāvos.

Bebrenē Muzeju nakts notika arī Putnu salā “Gulbji”, kur varēja iepazīties ar stāstu par Dvietes palieni, bebriem, kā arī pielaikot tautastērpus un iztēloties, kā dzīvojuši senie cilvēki, pielaikojot tērpus, kas darināti no dažādu dzīvnieku ādām. Interesenti varēja baudīt ne tikai Putnu salas maģisko dabu, “Gulbju” ekspozīcijas piedāvājumu, bet arī izmēģināt savus spēkus loka šaušanā.

Vecsalienas starojošā un muzikālā pils

Izzinošu, muzikāliem priekšnesumiem bagātu programmu saviem apmeklētajiem piedāvāja Vecsalienas muižas pils. Pasākumā “Izgaismo pili”, kas notika sadarbībā ar biedrību “Lauku studija”, sešu stundu garumā varēja izbaudīt aktivitātes jebkurai gaumei. Viesi devās pastaigā pa muižas parku, piedalījās radošajā darbnīcā “Gaismas vēstījums” ar mākslinieci Natāliju Krjukovu, gida pavadībā interesantā, naksnīgā atmosfērā devās atklāt muižas noslēpumus. Pils pakājē uz brīvdabas skatuves noritēja Maijas Kalniņas koncerts “Viss nāk un aiziet tālumā, ar koncertprogrammu “VIVA LA MUSIC” uzstājas vokālais ansamblis “STAGE ON” (solists: Artūrs Neverovskis), bet pasākuma kulminācijā apmeklētājus priecēja uzvedums “Staro muižas pils” gaismu projekcijā, piedaloties JDK “Ance”. Starmešu gaismā neogotiskā pils un tās apkārtne pārvērtās īstā pasaku valstībā, ļaujot iegremdēties neparasti svinīgā siltas pavasara nakts atmosfērā. Kopumā Vecsalienas muzeju nakts aktivitātēs piedalījās vairāk nekā 200 dalībnieki.

Nakts Pirmā pasaules kara ierakumos

Uz Muzeju nakts aktivitātēm aicināja arī Pirmā pasaules kara muzejs Medumos. Apmeklētāji varēja aplūkot muzeja ekspozīciju gides Miropijas Petkunes vadībā, piedalīties magnētiņu veidošanas meistarklasē, foto orientēšanas pasākumā un topošo karavīru interaktīvā spēlē. Tāpat viesiem bija iespēja aplūkot kolekcionāru Jura un Raimonda Stikānu privātkolekciju un apmeklēt Pirmā pasaules kara laika bunkuru līdzās Ēģiptes luterāņu baznīcai.

Teksts un foto: Inese Minova, Māra Multiņa, Kristīne Kuņicka

Špoģu vidusskolas skolēni izbauda koncertprogrammu  “Latgalieša sirds”