Ar “Skolas somu” uz “Spreideiti”!

Izglītība

Špoģu vidusskolas 5.-7. klašu skolēni apmeklēja Daugavpils teātra izrādi “Spreideits”. Interesanti, ka Anna Brigadere savu pasaku lugu sarakstīja Ziemassvētku uzvedumam un Māris Korsiets to iestudēja arī pirms šiem svētkiem. Gribam pateikties par šo lielisko dāvanu Ziemassvētku priekšvakarā! Gan skolēni, gan mēs, skolotāji, guvām daudz pozitīvu emociju.

Pirms izrādes skolēni bija iepazinušies ar A.Brigaderes pasaku lugu, tāpēc sižets un tēli viņiem bija atpazīstami un darba ideja skaidra. Kaut arī daudziem skolēniem latgaliešu valoda ir sveša, galveno viņi saprata.

Daloties iespaidos, skolēni pamanīja un novērtēja gan režisora, gan aktieru, gan kostīmu mākslinieku, gan grima meistaru, gan gaismotāju, gan skaņu operatora, gan komponista, gan horeogrāfa, gan dekorāciju un butaforiju veidotāju, gan skatuves darbinieku, gan citu teātra darbinieku ieguldījumu izrādes veidošanā.  

Daži fragmenti no skolēnu atsauksmēm:

“Man ļoti patika, ka, pateicoties “Skolas somai”, tiku uz tādu interesantu izrādi. Neparasti bija klausīties šo izrādi latgaliešu valodā. Patika tas, ka dekorācijas bija vienā stilā. Visi tēli bija interesanti, bet visvairāk man patika Velns un Milzis. Velnam man patika muzikālais pavadījums un viņa balss. Milzī – viņa balss un tērps. Ļoti  forši, ka aktieris, nezinot latgaliešu valodu (Marģers Eglinskis), tēloja tā, it kā latgaliešu valoda viņam būtu dzimtā! Liels paldies Daugavpils teātrim par šo brīnišķīgo izrādi!”

“Man ļoti patika tērpi un kā aktieri iemiesojās tēlos. Man ļoti patika Meža mātes tēls un izskats, mūzika un gaismas efekti - kā gaismas krāsa mainījās atbilstoši tēlam. Tas, ka galma dāmām bija sagumuši pleci. Pārsteigumu izraisīja lūkas grīdā.”

”Man patika izrāde, kaut arī nesaprotu latgaliešu valodu. Izrāde bija fantastiska un interesanta! Meitene, kura spēlēja Sprīdīti (Zanda Mankopa), ļoti labi iedzīvojās savā tēlā. Tērpi bija superīgi! Man ļoti patika Velna apģērbs, deja un vispār izskats. Paldies par labu izrādi!”

“Galvenā atziņa: nauda un bagātība nav pats galvenais dzīvē.”

Dažiem skolēniem tas bija pirmais teātra apmeklējums, un ļoti patīkami, ka bērni izteica vēlēšanos apmeklēt vēl kādu izrādi. Izskanēja pat vairāki priekšlikumi, ka būtu interesanti noskatīties kādu “šausmeni” bērniem.

Šīs izrādes apmeklējums deva ierosmi dažādām aktivitātēm kā mācību, tā arī klases stundās: skolēni izvērtēja izrādi, analizēja režisora, aktieru, kostīma mākslinieku darbu, diskutēja par izrādes ideju, apsprieda uzvedības noteikumus teātrī, zīmēja iepatikušās ainas un varoņus, veidoja uzdevumus, rakstīja paskaidrojumus, iejūtoties pasaku lugas tēlu lomā, teātra mākslas stundās paši iejutās aktieru lomā un iestudēja lugas fragmentus, krievu valodas stundā rakstīja un noformēja apsveikumu pasaku lugas tēliem, angļu valodas stundā skolēni veidoja dialogus “Biļešu pirkšana teātra kasē ”.   Paldies projektam “Latvijas Skolas soma” par iespēju apmeklēt šo izrādi!

Špoģu vidusskolas skolotāja Valentīna Ivanova

“Drošības diena” Lāču pamatskolā