Apmaiņas programmā Silenē triju valstu jaunieši pētīja vides tēmu

AKTUĀLI

No 25. jūlija līdz 1.augustam Silenes pamatskolā noritēja jauniešu apmaiņas programma par tēmu “Par vides aizsardzības jautājumiem un līdzdalības iespējām vides saglabāšanā”. Četri jaunieši no Daugavpils novada, septiņi jaunieši no Bad Doberanas (Vācija) un astoņi jaunieši no Vitebskas apgabala Mazolovas vidusskolas (Baltkrievija) kopā pavadīja saturīgu nedēļu, kuras laikā jaunieši pētīja dažādus vides jautājumus un mācījās sadarboties.

Jauniešu apmaiņas programmas ietvaros tika organizētas dažādas radošās darbnīcas, sporta aktivitātes un izzinošas ekskursijas. Latviešu, vācu un baltkrievu jaunieši apmeklēja Valsts robežkontroles punktu Silenē un tikās ar mežzini, kurš praktiski iepazīstināja ar sava darba specifiku. Daugavpils Universitātes pētnieku pavadībā tika apskatītas laboratorijas un apmeklēts Daugavpils cietoksnis, iepazīstoties ar sikspārņiem. Tāpat jaunieši devās uz dabas parku “Daugavas loki”, Naujenes  novadpētniecības muzeju, Latgales zoodārzu, Aglonas baziliku, Maizes muzeju, Velnezeru, zirgu sētu “Klajumi”, kā arī sportisti izkustējās, uzspēlējot boulingu un peintbolu.

Radošās darbnīcas ļāva jauniešiem mākslinieciski izpausties,  apgleznojot T –kreklus un izgatavojot rotaļlietas no sadzīves atkritumiem, tādā veidā dodot lietām otro dzīvi. Jauniešiem tika rīkots arī Nacionālais vakars, ļaujot tuvāk iepazīt citu valsts kultūru, īpatnības un valodu.

Džesika no Vācijas: “Silenē ir ļoti skaisti un patīkami. Šajās dienās mēs daudz sportojām un peldējām vietējā ezerā. Mēs pārrunājām dažādas globālas problēmas, piemēram, ka daudzās pasaules vietās valda bads un ir dažādi apdraudējumi dabai. “ Uzrunātie vācieši atzina, ka pavadītājās dienās Latvijā ir secinājuši, ka viņi pārāk maz laika pavada brīvā dabā - latvieši dzīvo vairāk saskaņā ar apkārtējo vidi, jo te ir daudz tīrāks un sakoptāks. Uz jautājumu, vai ir iegūti jauni draugi, vācu jaunieši piekrītoši māja ar galvu, nodemonstrējot iemācītos vārdus latviski un krieviski – “lūdzu”, “paldies”, “labrīt”, “sarkans” un citus.

Apmaiņas programma beidzās ar skaistu un aizkustinošu noslēguma pasākumu.  Ar skaistām dziesmām , lustīgām dejām un rotaļām programmas dalībniekus  iepriecināja jauniešu vokālais ansamblis "Anima Corde", Skrudalienas pagasta deju grupa "Tornado" un Vaboles vidusskolas folkloras kopa "Kanči". Arī jaunieši bija parūpējušies par priekšnesumiem, pasākumu noslēdzot ar kopīgi izpildītu Maikla Džeksona hītu “Earth song”, kas aicina cilvēkus dzīvot saskaņā ar Dabu. Jauniešus  sveica arī Daugavpils novada pašvaldības izpilddirektore Vanda Kezika, Skrudalienas pagasta pārvaldes vadītāja Betija Ivanova un Daugavpils novada domes Izglītības pārvaldes pārstāvji. “Jauniešiem šī gada tēma lika aizdomāties, ko viņi paši var darīt vides aizsardzības labā. Protams, neizpalika arī tas, ka šādā veidā jaunieši mācījās draudzēties, uzzināt vairāk par citu valstu kultūru, viņi mācījās sarunāties, kas ļāva viņiem apzināties, cik svarīgi ir mācīties svešvalodas. Tās ir šīs daudzās pozitīvās lietas, ko bērni guva no šīs vasaras,” pauda Izglītības pārvaldes speciāliste bērnu tiesību aizsardzības jautājumos Natālija Pēterāne.

Jāatzīmē, ka jauniešu apmaiņas programma notiek Daugavpils novada pašvaldības sadarbības līguma ietvaros ar Vācijas Republikas internacionālās savienības Ziemeļu nodaļu un Baltkrievijas Republikas Vitebskas apgabalu. Daugavpils novada pašvaldības sadarbība ar Vācijas Republikas internacionālās savienības Ziemeļu nodaļu ilgst jau 18 gadu garumā un šogad janvārī ilggadējie partneri parakstīja jaunu nodomu protokolu, kas paredz sadarbību jauniešu apmaiņas, pilsoniskās iniciatīvas veicināšanas un speciālistu apmaiņas jomā. Šogad vācu jaunieši viesojās Latvijā, savukārt nākamgad plānota apmaiņas vizīte Vācijā. Apmaiņas mērķis ir sniegt ieguldījumu jauniešu savstarpējās sapratnes un tolerances veicināšanā.

FOTOGALERIJA FOTOGALERIJA-2

Mājas siera gatavošanas meistarklase Maļinovā