“Ambeļu skreine” – vieta, kur atgriezties bērnībā

AKTUĀLI

Noslēgumam tuvojas biedrības “Jubra” īstenotais projekts “Latgalisko tradīciju un prasmju mājas “Ambeļu skreine” labiekārtošana un aprīkojuma iegāde”, kuram piesaistīts Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai un Daugavpils novada pašvaldības finansējums. Kopumā ēkas labiekārtošanā ieguldīts vairāk nekā 21 tūkstotis eiro.

Ambeļu skreines ēka ir kļuvusi pievilcīgāka no ārpuses, logiem ir jaunas aplodas, renovēta ēkas fasāde un ierīkotas lietusūdens notekas. Arī iekštelpas piedzīvojušas pārmaiņas, jo īpaši bēniņi, kur ir siltināts bēniņu pārsegumu un ieklāta grīda. Īstenojot projektu, ēkā turpmāk varēs rīkot publiskus pasākumus arī gada vēsākajos mēnešos, savukārt vasarā būs daudz lielākas iespējas rīkot vairāku dienu seminārus, nometnes vai ekspedīcijas, piedāvājot pasākumu dalībniekiem arī naktsmājas.

Projekta vadītāja Ingrīda Skutele izrāda skreines mājīgās telpas, kur arī vēsajās rudens dienās ir patīkams siltums, kas nāk no iekurtā pavarda. Projekta īstenošanas gaitā te ir labiekārtots atsevišķs aukstais kambaris dažādu produktu uzglabāšanai, lai pa rokai vienmēr būtu kāda zaptes vai konservējumu bundža, žāvēts speķis vai citi labumi, kas jāuzglabā vēsumā. Vislielākais finansējums ieguldīts bēniņu siltināšanā, šajā telpā turpmāk varēs izmitināt viesus pa nakti, šiem mērķiem projektā tiks iegādāti arī 12 matrači ar gultas veļu un piederumiem. Nosiltināta arī veranda, kurā varēs uzturēties arī vēsā laikā un pa logu vērot saulrietu Višķu ezerā.

Līdz gada beigām tiks iegādāts arī apskaņošanas aprīkojums, kas nepieciešams folkloras pasākumu rīkošanā. Jaunā skaņu aparatūra nodrošinās daudz brīvāku pārvietošanos pasākuma laikā gan organizatoriem, gan apmeklētajiem, ļaujot viesiem vienlaikus baudīt gan apkārtnes ainavu, gan klausīties muzikālus priekšnesumus.

Latgalisko tradīciju un prasmju mājas “Ambeļu skreine” izveide uzsākta 2010. gadā, kad biedrība “Jubra” īstenoja pirmo projektu, kura gaitā renovēja bijušo skolotāju māju. Desmit gadu laikā ir krietni augusi “Ambeļu skreines” kā kultūrvietas atpazīstamība. Šeit notiek dažādi pasākumi, kas popularizē latviešu tradīcijas, danču vakari, dziedāšana, zīlēšana, tiek izkoptas dažādas amatu prasmes, tiek cepta maize, siets siers. Pasākumus rīko gan biedrība, gan pagasta kultūras nams. Vasarā šeit norit folkloras nometnes, te labprāt iegriežas jaunlaulātie savā dzīves nozīmīgajā dienā. Pati māja atrodas gleznainā vietā, no kuras paveras brīnišķīgs skats uz Višķu ezeru un Latgales krāšņajām dabas ainavām.

Ambeļu skreini apmeklē gan ārvalstu delegācijas, gan tūristi no visas Latvijas. ”Mēs parādām mūsu latgalisko garu, dvēseli, liekam nojaust, kāda ir sajūta, dzīvojot mājā bez labierīcībām un ūdens apgādes. Daudzi, kas to ir izjutuši, saka: “Kai pi babys sātā”. Un šī sajūta - atgriezties bērnībā – ir kā moto sajusties kā bērnam pie vecmāmiņas laukos. Mēs cenšamies uzņemt katru cilvēku kā savējo, kā no savas ģimenes,” saka Ingrīda.

Šo mājīguma sajūtu skreinē rada arī sens lietas – trauki, tekstilijas un mēbeles, ko dāvā iedzīvotāji. Ingrīda priecājas par katru dāvinājumu, jo tās ir vēstures liecības, kas šeit tiks saglabātas un turētas godā.

Projektā paredzētie būvdarbi ir pabeigti, turklāt, pēc Daugavpils novada domes būvvaldes vadītājas Nansijas Tamanes teiktā, paveikti ļoti kvalitatīvi. Pabeigt projektu paredzēts līdz gadam beigām. Ja pandēmijas dēļ nenotiks aizkavēšanās un savlaicīgi tiks piegādāts viss projektā iecerētais aprīkojums, uz Ziemassvētkiem plānota ēkas iedancošana. Šajā laikā Ambeļu skreinē ik gadu tiek piekoptas dažādas gadskārtas tradīcijas, tostarp iešana čigānos, tāpēc jācer, ka tās neizpaliks arī šogad, noslēdzoties projektam.

ELFLA projekts Nr. 19-03-AL28-A019.2201-000010 projekts “Latgalisko tradīciju un prasmju mājas “Ambeļu skreine” labiekārtošana un aprīkojuma iegāde” ir guvis finansiālu atbalstu vietējās rīcības grupas biedrības „Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi”” sabiedrības virzītās vietējās attīstības stratēģijas 2015.—2020. gadam izsludinātajā projektu pieteikumu iesniegšanas 7. kārtā. Projekts īstenots Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.—2020. gadam 19.2. pasākumā „Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītās vietējās attīstības stratēģiju” ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējumu. Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu administrē Lauku atbalsta dienests, projektu līdzfinansē Daugavpils novada dome. Kopējais projekta finansējums ir 21 075,78 eiro, no kuriem 18 968,21 eiro ir Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējums, bet pārējo summu līdzfinansē Daugavpils novada dome.

Teksts, foto: Inese Minova

Mednieku namiņš Ambeļos turpina attīstīties