Mednieku namiņš Ambeļos turpina attīstīties

AKTUĀLI

Mednieku namiņš Ambeļu muižas saimniecības ēkā vēl 90. gados tika izmantots skolas vajadzībām. Agrāk tajā atradās arī skolas darbmācības kabineti, savukārt skolu slēdzot, ēka tika pamesta.

2018. gadā tika realizēta ES projekta 1. kārta, kuras ietvaros ēka tika pārbūvēta par mednieku un kolektīvu pulcēšanās vietu, kurā varētu izglītoties un saturīgi pavadīt laiku. Tāpat tika iekārtota trofeju istaba ar virtuvi. Rezultātā tika labiekārtota apmēram puse no ēkas kopējās platības.

Jauns pakalpojums medniekiem un interesentiem

2. pārbūves kārtā biedrība ”Mednieku kolektīvs Ambeļi” turpināja mednieku namiņa attīstību. Būvdarbi tika veikti ēkas 2. daļā, kas līdz šim netika izmantota. Kopējā darbu platība tajā sasniedza 94,3 m2. Darbu ietvaros tika ielieta pulēta un viegli kopjama betona grīda, remontētas un nostiprinātas sienas, jo daudzviet tās bijušas pašvakā stāvoklī. Tāpat no ārpuses tika izveidoti piebraukšanas vai piekļūšanas celiņi pie abiem vārtiem. Saimniecības telpā tika iekārtota elektrība, ventilācija un izremontēti griesti. Tika uzstādīts arī kustīgais mērķis – skrejošā meža cūka, kā arī iegādātas divas pneimatiskās šautenes (līdz 12J), kas ir aprīkotas ar optiskajiem tēmēkļiem. Rezultātā – ikkatrs interesents gūst iespēju praktiski trenēt savas šaušanas prasmes.

”Tas manā skatījumā ir ideāls variants kā medniekam trenēt iemaņas pa kustīgo vai stāvošu mērķi. Jaunais risinājums izmaksā desmitiem reižu lētāk nekā izmantojot patronas gludstobra ierocim. Turklāt pakalpojums mūsu medniekiem un interesentiem pieejams visu laiku. Arī jauniešiem šīs lietas patīk,” skaidro biedrības ”Mednieku kolektīvs Ambeļi” valdes priekšsēdētājs Egils Rūtiņš.

Iekārta zaļā krāsā - "skrejošā meža cūka", palīdz trenēt iemaņas pa kustīgu vai stāvošu mērķi

Šaušanas iemaņas pa skrejošu mērķi noderēs topošiem medniekiem, kuriem būs jākārto šaušanas eksāmenu. Turklāt pakalpojums tagad pieejamāks vietējiem, jo tuvākā līdzīga šautuve līdz šim atradās Steķos – 70 km  attālumā no Ambeļiem, kas pierobežas iedzīvotājiem nozīmē vēl lielāku attālumu.

Sakoptā vidē patīkamāk

Daugavpils novada domes atbildīgā komisija jau viesojās mednieku namiņā un pieņēma objektu ekspluatācijā. Būvvaldes nodaļas vadītāja Nansija Tamane atzīmēja īpaši augsto darbu kvalitāti un līmeni. Biedrībai vēl jāsagaida Lauku atbalsta dienesta vizīte, kurš izteiks arī savu viedokli par objektu, taču Egils ir optimisma pilns un ir pārliecināts, ka visas projektā iesaistītās puses tiks apmierinātas un aicina arī citus piedalīties projektu rakstīšanā:

”Tā ir laba iespēja līdzekļu iegūšanai. 1. kārtā tie bija pāri 30 000 eiro, 2. kārtā  mazāk, ap 20 000 eiro. Biedrībai pašai šādas summas nav paceļamas, bet rezultāts ir redzams – tas šķūnis, kas kādreiz te bija Ulmaņlaikos, bet vēlāk skolas darbmācības klases, nonāca līdz mums kritiskā stāvoklī. Kā tas izskatās šobrīd, to var novērtēt. Atšķirība ir kā diena un nakts!”

Tagad iekštelpas atrodas ideālā stāvoklī

Daudzpielietojuma telpa

Ēkas pielietojums kopumā ir ļoti plašs. Šeit iespējams rīkot medniecības seminārus ar vieslektoriem, kuri vienmēr ir bijuši pieprasīti, jo mednieki vēlas izglītoties. Sadarbībā ar PVD tiek rīkoti semināri par slimību izplatību, kā arī rīkotas arī ziemas sporta spēles, u.c. veida pasākumi. Diemžēl šogad daudzi no tiem izpaliks, bet pēc Covid-19 sērgas apkarošanas mednieki cer atjaunot bijušo aktivitāti. Mednieku nams ir brīvi pieejams jebkuram interesentam. Viesi var iepazīties ar mednieku sasniegumiem un trofejām, kuras pateicoties ēkas pietiekamai platībai arī tiek sagatavotas (apstrāde, balināšana, novārīšana, dēlīšu sagatavošana) uz vietas.

Biedrībā ”Mednieku kolektīvs Ambeļi” kopumā ir 25 biedri, kas ir viena no lielākām novadā, taču interesējošos par mednieku lietām ir daudz vairāk. Egils atzīst, ka lietu ar kurām var nodarboties mežā ir tik daudz, ka par to var stāstīt dienām, bet katrs tomēr iesaistās pēc savām iespējām. Iesaistoties visās šajās aktivitātēs celsies kopējā medību kultūra Latvijā.

Nevis šāvēji, bet mednieki

No jaunatnes vidus ir jūtama interese par medniecību, tomēr pārāk jaunu cilvēku biedrībā nav. Pārsvarā tie jau ir nobrieduši vīrieši – virs 25 gadiem. Pēc Egila teiktā vidējais mednieku vecums daudzos kolektīvos arvien pieaug:

”Varētu un vajadzētu braukt uz skolām. Pie mums bijuši arī Špoģu vidusskolas audzēkņi, arī no mazākām klasēm. Katram ir sava izpratne par medībām, bet no kaut kā ir jāsāk stāstīt par to. Gan par medībām, gan par kopējo izpratni par nozari – ko tas dod sabiedrībai un kā tas notiek.”

Biedrības ”Mednieku kolektīvs Ambeļi” valdes priekšsēdētājs Egils Rūtiņš

Sabiedrībā pieaug negācijas par medniecības nozari, jo īpaši interneta vidē. Biedrība vēlas izglītot, iemācīt, parādīt sabiedrībai medniecības īpatnības. Biedrības vadītājs uzsver, ka mednieks nav ”šāvējs”. Mednieks nešauj šaušanas pēc, bet gan medī, lai iegūt – tāds ir nerakstīts likums. Mednieks ir daudz plašāks jēdziens. Ir zināms fakts, ka meža dzīvnieki mēdz nodarīt postījumus gan mežā, gan laukos, kur zaudējums mērāms lielos apjomos. Ja izdodas savstarpējā sadarbība starp saimniekiem un medniekiem, tad šos jautājumus var veiksmīgi atrisināt. Dabā lietām ir jābūt līdzsvarotām, kur mednieks ir tikai viens no starpniekiem.

Kopējs projekta 2. daļas finansējums sastāda 22 547, 32 eiro, no kuriem 20 292, 59 eiro ir ELFLA finansējums, savukārt atlikušo daļu sedza Daugavpils novada dome.

Projekts ““Mednieku namiņa un trofeju telpas darbības pilnveidošana un plašākas sabiedrības piesaistīšana Ambeļu pagasta Parka ielā 14” (Nr.19-03-AL28-A019.2201-000002) ir guvis finansiālu atbalstu vietējās rīcības grupas biedrības „Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi”” sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas 2015.—2020. gadam izsludinātajā projektu pieteikumu iesniegšanas 7. kārtā. Projekts īstenots LLA programmas 2014.—2020. gadam 19.2. pasākumā „Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ar ELFLA finansējumu.

Autors un foto: Dainis Bitiņš

Zīmējumu konkurss "Mana vecmāmiņa un mans vectēvs"