Ambeļos top interjera priekšmeti ar senatnes auru

AKTUĀLI

Jau sesto gadu Ambeļu pagasta bibliotēkā darbojas “Radošā laboratorija”, kurā apvienojušies cilvēki, kuriem patīk savām rokām darināt dažādus interjera priekšmetus, bet šajā sezonā arī restaurēt vecās mēbeles, piešķirot tām otru elpu. Ambeļu bibliotēka noteikti ir ar īpašu auru, jo arī interjerā te mūsdienu akcenti apvienojušies ar senatni.

Gluži tāpat kā māju interjers, kas tiek papildināts ar dažādiem dekoriem – svecēm, puķu podiem, vāzēm, gleznām un spoguļiem, bibliotēkā var redzēt veco šujmašīnu galdiņus, kas lieliski papildina laukus starp grāmatu plauktiem vai bibliotēkas vadītājas Zojas Rubenes no vecmāmiņas koka galda mantotās kājas, kas tagad pieskaņojušās viņas darba galdam. Bibliotēkas zālē izvietoti vecie skolas laboratorijas skapji, kas atjaunoti un tagad tiek izmantoti grāmatām. Čemodāni, kas pārmantoti, nopirkti vai vienkārši atrast bēniņos, restaurēti, nokrāsoti, tiem piešķirti akcentiņi un tagad – tajos atraduši vietu dažādi rekvizīti un dekorācijas. Sens spogulis, no kura tika izņemts stikls un tā vietā ievietota glezna. Arī šis interjera priekšmets lieliski iederas kopējā telpu kompozīcijā. “Kad ir skaisti mājās un telpā, kurā atrodies, ir skaisti arī dvēselē”, pārliecinoši bilst Z. Rubene.

Zoja Rubene stāsta, ka, renovējot ēkas iekšpusi, tika saglabātas vecās kāpņu margas, jo tie kultūras nami, kuros ienestas mūsdienīgas vēsmas, šo savu vērtību ir pazaudējušas. Renovācijas gaitā tika veikta sienu dekoratīvā apdare. Augšstāvam lustras tika pirktas, savukārt kultūras nama kristāla lustras atjaunotas un saglabātas. Arī foajē izvietotās gaismas laternas, kas pirktas pasākumiem un izstādēm, gaumīgi iederas interjerā arī šodien. Izstāžu galdi, tepat bibliotēkas foajē, balstās uz vecajiem "Singer" šujmašīnu galdiem. Maktīgais apaļais koka galds, kas papildina otrā stāva foajē, šurp atceļojis no Zojas Rubenes personīgā arhīva. Stūrī atstutētas vecas kāda skapja durvis, kas atjaunotas un tagad tiek izmantots kā afišu stends. “Kad veicām bibliotēkas remontu, mums bija iezīmētas skices, kas kurā vietā atradīsies. Tagad tas izskatās interesanti un oriģināli. Visi šie interjera jauninājumi un knifiņi mudina arī citus cilvēkus veidot jaunas un interesantas lietas, vai atjaunot vecās un varbūt jau sen aizmirstās”, tā stāsta Zoja.

Zoja Rubene stāsta, ka pirmajā gadā “Radošā laboratorija” pulcēja 12 dalībnieces, kas, sameklējot vecās šujmašīnas, organizēja šūšanas meistarklases. Lai no Ambeļu skolas pārmantotās vecās šujmašīnas atjaunotu, tika rasts finansējums, tāmē par mērķi uzrakstot šūšanas meistarklašu rīkošanu. Tās vadīja pati Zoja, kas atminas, ka iesākums nebija viegls. “Pati kopš bērnības mācēju šūt, tāpēc rādīju un skaidrotu, kā to darīt arī citām meistarklases dalībniecēm. Bija grūti, jo kuplā pulkā visiem vajadzējis kaut ko ierādīt, palīdzēt modelēt, griezt, šūt, darboties ar šujmašīnu”, atceras Z. Rubene. Viņa stāsta, ka katrai no jaunām šuvējām, kuras līdz meistarklasēm pie šujmašīnas pat sēdušās nebija, izdevās uzšūt skaistas kleitas un ne tikai. Projektam noslēdzoties, tika organizēta arī modes skate, kurā katra prezentēja savus tērpus.

Zoja ir pārliecināta, ka talantīgs cilvēks ir talantīgs it visā. Idejas, ko un kā darīt, lai tas būtu interesanti visiem, rodas procesā, un ideju tiešām nekad netrūkst. “Interesanti, mūsuprāt, ir tas, ka nav obligāti jābūt profesionālim, ir vienkārši no sirds jāpatīk tam, ko tu dari. Pasaule ir atvērta tiem, kas atvērti pasaulei”, tā Zoja. Pēc šūšanas meistarklases mozaīkas tehnikā no krāsainām flīzēm tika veidoti puķu podi, zīmētas dzīvnieku un ziedu glezniņas, kas ierāmētas un tagad izdaiļo bibliotēkas un radošās laboratorijas dalībnieču mājas. Pēcāk tika zīmētas skices un veidoti interjera uzmetumi. Tas viss lieliski noderējis, veidojot savu mājokļu interjeru. Tāpat veidotas arī rotaslietu kastītes. “Visu var izdarīt, ir tikai jābūt drosmei un apņēmībai! Ļoti daudzas idejas smeļamies grāmatās, kas bibliotēkā vienmēr pieejamas, un interneta resursos. Visiem mums kādreiz gribas kaut ko uzlabot vai uzprišināt mūsu mājokļos. Šeit, bibliotēkā ir viss tam pieejamais – darba galdi, krāsas un šis tas no instrumentiem. Daudz ko meitenes pašas pērk klāt un nāk uz šejieni vienkārši runāties, pozitīvi pavadīt laiku jaukā kompānijā. Mēs visi vienmēr ar lielu interesi gaidām, kas nu kurai rezultātā sanāks”, bilst Zoja.

Dalībnieces stāsta, ka ir jauki atnākt un būt te, darboties un smelties vienai no otras arvien jaunas idejas.

Zoja Rubene ir bibliotekāre ar vairāk kā 30 gadu darba stāžu, un ideju viņas galvā netrūkst nekad. Mainoties laikam, cilvēkiem un attīstoties tehnoloģijām, mainās arī bibliotēkas apmeklētāju pieprasījums. Bibliotēkā tagad var paņemt ne tikai grāmatas, bet arī sporta inventāru – nūjas nūjošanas nodarbībām, lecamauklas un pat hanteles!

Zoja savus darba sākuma gadus atceras ar pasākumiem, kas tika organizēti bērniem. “Mums bija savs čību klubs, kur katram bērnam, ienākot bibliotēkā, bija savs oriģinālais čību pāris. Bērniem tika organizētas arī dažādi pasākumi brīvā dabā, gājām uz parku, lasījām dažādas zālītes, veidojām herbāriju. Taču bērni ātri nogurst, viņu uzmanību var piesaistīt tikai uz neilgu laiku”, stāsta Zoja.

Savukārt pieaugušie uz bibliotēku sāka nākt ne tikai pēc grāmatām, bet vienkārši sanākt kopā, padzert tēju un runāties. Visas radošās laboratorijas dalībnieces atzīst, ka, sēžot mājās, cilvēks nogurst, savukārt, aktīvi darbojoties, vairo enerģiju un gūst iekšēju gandarījumu, kas sniedz impulsu apkārtējiem.

Šosezon turpinās veco mēbeļu restaurācijas darbnīcas, un visas lietas, kas tajā top, noder ikdienā, papildinot interjeru. “Gadās, ka vairākas nodarbības notiek vienlaicīgi.  Nedarām to profesionāli, taču mums patīk. Informācijas resursu ir ļoti daudz. Restaurācijas nodarbībām tika iegādātas slīpmašīnas, krāsas, par atbalstu pateicamies Ambeļu pagasta pārvaldei. Mums bibliotēkā viss ir! Ar meitenēm mums izveidojusies teicama sadarbība, viena otru papildinām. Katra no mums kaut ko prot un iemāca citām. Jūtamies te kā mājās”, tā Zoja.

Ilona Gaļeckaja bibliotekāres Zojas Rubenes aicināta brauc uz bibliotēku no Daugavpils. “Tas ir tik patīkami, kad kāds uzaicina. Zoja ir malacis, pateiks priekšā, paskaidros, parādīs. Es braucu šurp ar lielu prieku un interesi. Pievienojos viņām tikai šogad. Redzēju viņu darbus pirms tam, un biju pārsteigta. Es apbrīnoju cilvēkus, kas ir tik vispusīgi un talantīgi. Kad ir skaisti mājās un vidē, kas mums apkārt, ir skaisti arī sirdī”, apgalvo Ilona.

Protams, mēbeļu restaurācija ir ilgs un sarežģīts darbs. Vecās taburetes, kas stāvējušas mājās jau gadus 30, tiek restaurētas un apšūtas ar audumu. Vecā šujmašīna tiek pārklāta ar laku, kas nākotnē kopā ar krēslu un zīmētām glezniņām skaisti saderēs kopā. Viena no dalībniecēm restaurē kumodi, savukārt Inese Bērziņa pārliecināta, ka viņas restaurētā šujmašīna priecēs acis un papildinās mājas interjeru. Vecā šujmašīna ir mantota no vecmāmiņas, savukārt Vīnes krēsls, kas arī ir ģimenes relikvija, ir atjaunots jau pirms kāda laika.

Šur tur var redzēt dalībnieču veidotos sienas panno, kā arī ziedu kompozīcijas, kas speciāli veidotas kādiem pasākumiem. Arī dekorācijas svētkiem top bibliotēkā. Dalībniecei Ļubai patīk darināt skaistas lietas. Uz radošo laboratoriju viņa nāk jau otro gadu un atzīst, ka te var iemācīties daudz. Savukārt Velta Liepiņa pirms tam pat neapzinājās, cik daudz var izdarīt un iemācīties no citiem. Velta stāsta, ka bibliotēkā saista ne tikai lasīšana, bet arī kopā būšana ar citiem.

Šobrīd grupā darbojas septiņi cilvēki. Zoja Rubene ir pārliecināta, ka daudzi cilvēki sevi sākotnēji vienkārši neprot pienācīgi novērtēt, savukārt cilvēki, kas vairāk laika pavada mājās, nedaudz pazūd no sabiedrības loka. Zoja apgalvo, ka radošās laboratorijas meitenes šo gadu laikā ir kļuvušas par sevi pārliecinātākas un darbs ir padarījis viņas vēl skaistākas.

FOTOGALERIJA

Jelgavas diecēzē iesvētīts jauns diakons