“Afiša vakar, šodien un rīt”

AKTUĀLI

Ambeļu bibliotēkas foajē ir atklāta afišu izstāde. Šeit ir savāktas kultūras namā un bibliotēkā aizvadīto pasākumu afišas par laika periodu no 1986. - 2024. gadam.

Afišas – tās ir reklāmas materiāli, kas informē par gaidāmajiem pasākumiem. Afišās tiek norādīti pasākumu norises datumi, vieta, tematika un nosaukums. Tās palīdz piesaistīt skatītāju uzmanību un vēsta tiem par interesantākajiem un zīmīgākajiem notikumiem, kas norisinās mūsu iestādē.

Ne katrs kultūras nams var palielīties ar saglabātajām afišām par tik ilgu laika periodu. Vēlos izrādīt cieņu saviem kolēģiem – kultūras nama vadītājiem Aleksandram Borkovskim un mūžībā aizgājušajai Ingrīdai Skutelei, par to, ka viņi bija tik tālredzīgi un saglabāja afišas pēc aizvadītajiem pasākumiem. Tagad mums ir iespēja izsekot afišu formāta un to izgatavošanas tehnoloģiju izmaiņām, gadiem ejot.

Strādājot bibliotēkā tik daudzus gadus, ļoti labi atceros, cik sarežģīti bija uztaisīt afišu, jo ne katram vadītājam piemita zīmēšanas talants. Nācās aicināt palīgā lietpratējus. Daudzus gadus kultūras namu vadīja vietējais mākslinieks Francis Kokins. Diemžēl to gadu afišas nav saglabājušās.

Ar laiku mēs iemācījāmies rakstīt afišas paši. Mani sapratīs tie, kam ir nācies vismaz reizi darīt to patstāvīgi. Kurš vēl atceras, ka burtus rakstīja, izmantojot rakstāmspalvu un tušu, iepriekš tos ieskicējot ar zīmuli? Kurš vēl atminas to drāmu, kad tik rūpīgi sagatavotajā tekstā, veicot tā pārbaudi, atklājās izlaists burts vai vārds un nācās aizlīmēt tekstu vai pat visu pārrakstīt? Tagad atceramies to ar smaidu uz lūpām, taču tolaik tas bija bēdīgi.

Deviņdesmitajos mums parādījās datori, un tad mēs varējām afišu tekstus uzdrukāt. Vēlāk kļuva pieejami arī tipogrāfiju pakalpojumi, sniedzot mums iespēju ātri, kvalitatīvi un ērti īstenot jebkuru savu ideju.

Mūsdienu iespējām nav robežu – var izmantot jebkuru resursu un pašam sastādīt afišu pēc šablona, piemēram, tiešsaistes servisā “Canva” (tas ir grafiskā dizaina rīks, kuru var izmantot bez maksas un kurš ļauj izveidot publikācijas sociālajiem tīkliem, prezentācijas, plakātus utt.). Var vērsties arī pie speciālistiem. Galvenais ir vēlēšanās.

Atliek tikai minēt, kas mūs gaida nākotnē šajā jomā. Iespējams, tās būs interaktīvās vai “dzīvās” afišas.

Aplūkojot šīs vecās afišas, kuras ir nedaudz naivas un varbūt ne tik prasmīgi veidotas, rodas nostalģiskas sajūtas. Tajās ir ietverta mūsu siltuma daļiņa. Mēs tās veidojām, kā pratām. 

Atskatoties nākotnē, kļūst saprotams, ka tas nebija tikai kultūras darbinieku rutīnas darbs. Tas vienmēr ir bijis radīšanas, iedvesmas un kolektīva vienotības process. Tagad afišas ir kļuvušas par mūsu pagasta vēstures daļu.

Šajā izstādē ir skaidri redzams, cik daudz notikumu un pasākumu ir bijis mūsu kolektīva un visa pagasta dzīvē. Iespējams, uz šo pasākumu, kas ir atspoguļoti afišās, fona arī Jūs piedzīvojāt kādu zīmīgu notikumu. Nāciet un iegrimsties šajā pagātnes atmosfērā.

Izstāde ir pieejama bibliotēkas un kultūras nama darba laikā.

Tiem, kas vēlas iemēģināt roku mākslinieka lomā, mums ir palikušas rakstāmspalvas un tuša – rakstīsim burtus.

Materiālu sagatavoja bibliotēkas vadītāja Zoja Rubene

Publiskā apspriešana par koku ciršanu Laucesas katoļu kapos