Visā valstī pieminēja 1949. gada 25. marta deportācijas

AKTUĀLI

25. martā vienlaikus visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē, tika pieminēta 74. gadadiena kopš 1949. gada 25. marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Sībīriju. Piemiņas pasākumos 43 pašvaldībās tika nolasīti izsūtīto vārdi, to vecums un dzīvesvieta. Lasījumus ievadīja Valsts prezidenta Egila Levita uzruna. Lasījumu tiešraidē Augšdaugavas novada Kultūras centrā “Vārpa” deportēto vārdus nolasīja Madara Suveizda, Juris Lāčaunieks un Madara Aleksejeva.

Lasījumus var noskatīties Youtube saitē https://www.youtube.com/watch?v=HU4IqeDOQA8, Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā LNB.lv, kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv. Karti deportetie.kartes.lv izstrādājusi SIA "Jāņa sēta", pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm. Atverot deportēto karti, kreisajā pusē atrodamas divas sadaļas "Deportētie iedzīvotāji" un "Piemiņas pasākumi". Sadaļas "Deportētie iedzīvotāji" kartē var skatīt 1941. gadā un 1949. gadā deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstus. Izvēloties deportāciju gadu, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem – viņu vārds, uzvārds un vecums. Savukārt sadaļā "Piemiņas pasākumi" iespējams skatīt notikušos lasījumus.

Piemiņas pasākumu "Aizvestie. Neaizmirstie" rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar SIA "Jāņa sēta" un Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī 36 Latvijas novadiem un septiņām valstspilsētām. Pasākumu iniciatore ir Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

Atpūtas vakars Medumos “Pie Lieldienu galda”