Viesojoties Višķos, Valsts prezidents godina priesteri – mocekli

AKTUĀLI

15. augustā Višķu Svētā Jāņa Kristītāja Romas katoļu draudzē norisinājās vēsturisks notikums. To ar savu klātbūtni, dodoties no Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkiem Aglonā, pagodināja Valsts prezidents Egils Levits. Valsts pirmo personu kopā ar kundzi Andru Leviti sagaidīja Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins un Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms. Pie baznīcas vārtiem prezidentu sveica Višķu katoļu draudzes prāvests Andrejs Aglonietis un priesteris Bernards Vagalis.

Vispirms delegācija devās baznīcas kreisajā pusē pie priestera – mocekļa Vladislava Litaunieka kapa, kur notika aizlūgums. Pēc nežēlīgas komunistu līdzgaitnieku spīdzināšanas Daugavpils cietumā, atrodot viņa apgānīto ķermeni masu kapā, šeit viņu pārveda un apglabāja vietējās draudzes locekļi. Višķu baznīcas kora izpildījuma pavadībā, augstie viesi nolika ziedus pie tautā mīlētā prāvesta kapavietas pieminekļa.

Pēc dažiem mirkļiem valsts prezidentu uzaicināja baznīcas iekšā, lai apskatītu priesterim - moceklim veltītu tematisko izstādi, kurā ir apkopoti vēsturiskie fakti par priestera dzīvesgājumu. Ir zināms, ka viņš savos patriotiskajos sprediķos bija aicinājis nepakļauties padomju varai. Apzinādamies nāves briesmas, viņš palika uzticīgs kristīgajai ticībai un Latvijai, nelokāmi nostājoties pretī padomju antireliģiskajai politikai.

Augsto viesi uzaicināja uzkavēties uz mirkli, lai noklausīties Višķu draudzes kora solistu trio, Agates Jermaļonokas, Jacintas Ciganovičas un Andra Bižāna, muzikālo priekšnesumu.

Savā uzrunā klātesošiem Egils Levits atzīmēja Vladislava Litaunieka spilgto personību, nelokāmību un gara raksturu:

“Višķos es šodien esmu tādēļ, lai godinātu priestera mocekļa Vladislava Litaunieka piemiņu, kuru padomju okupanti nogalināja pirms 80 gadiem. Viņš stingri stāvēja pie savas ticības un bija kopā ar savu tautu. Un viņš pat nebaidījās no nāves, viņa principi un ticība bija pirmajā vietā. Šādi stingri cilvēki ir tie, uz kuriem tauta var paļauties, uz ko var balstīties.”

Jāatzīmē, ka Vatikānā uzsākts beatifikācijas process, kura rezultātā priesteris varētu tikt pasludināts par svētīgo, taču kā atzīst pats prezidents, sarunā ar pāvestu, viņš pārliecinājies, ka šis process var būt ilgs.

Egils Levits aprunājās arī ar klātesošiem, kurus interesēja visdažādākie jautājumi, gan valstiskie, kā ģimenes jēdziena stiprināšana, tā arī sadzīviskie. Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms kā piemiņas dāvanu prezidentam pasniedza vietējo uzņēmēju un mājražotāju sagādātās dabas veltes.

Vizītes beigās Egils Levits pateicās par sirsnīgo pieņemšanu, atzīmējot, ka daudzas reizes bija braucis garām Višķu baznīcas siluetam, un jau sen vēlējies apciemot šo vietu, kā arī īpaši atzīmēja vietējo ļaužu sirsnību, uzņēmību un patriotiskumu:

“Šeit ir tik aktīvi cilvēki, kuri rūpējās par savu pagastu, par to, lai tas izskatās skaists, un ir sakopts. Es teiktu tā – Višķi ir paraugs visai Latvijai!”

Autors un foto: Dainis Bitiņš

Paziņojums