Vēsturnieki meklēja aizraujošus stāstus Vabolē

AKTUĀLI

Kāda saistība Vaboles kūdras purvam ar Daugavpils cietumu? Kāpēc nogalināts tēvs Benedikts Skrinda? Un vai Vabolē tiešām reiz dzīvojis princis bez rokām?  Dokumentālā seriāla "Tas notika šeit" jaunā sezona sākas ar raidījumu, kurā  vēsturnieki Inna Gīle, Gatis Krūmiņš un Uldis Neiburgs kopā ar Dāvidu Ernštreitu meklēja stāstus Vabolē.

"Vaboles stāsti vēlreiz apliecināja to, ka Latvijā arī mazās vietās uzaugušas interesantas personības. Tas lika aizdomāties par bērnības lomu cilvēka turpmākajā dzīvē. Ir cilvēki, kuri, neskatoties uz šūpulī ieliktām grūtībām, nenokar galvu un nodzīvo radošu, dažādiem interesantiem notikumiem piepildītu un laimīgu dzīvi. Šādus stāstus ir vērts izcelt dienas gaismā!" teic vēsturniece Inna Gīle.

Uldis Neiburgs piebilst, ka "līdzdalība sērijā par Vaboli deva iespēju ne tikai izrauties no pilsētas kņadas un ierastajiem darbiem, bet arī pabūt mūsdienās ārēji atturīgā un klusā, bet pagātnē ar dažādiem vēstures notikumiem piesātinātā lauku vidē".

"Vaboles kūdras purva vēsture, kuras izzināšana izrādījās mans šī raidījuma uzdevums, ļāva pagātnes norises tuvākajā apkārtnē izvērtēt 20. gadsimta 30.–70. gadu varas, vides un cilvēku attiecību mijiedarbībā. Uz Vaboles kūdras purva vēsturi, manuprāt, var raudzīties no dažādām pētniecības perspektīvām – kā industriālās vēstures mantojumu; kā lokālo identitāti veidojošu faktoru; un no šo identitāšu izmaiņu viedokļa – kā cilvēki redz šo vietu, atceras to, vai tā joprojām ir nozīmīga viņu dzīvē, vai kļuvusi jau par aizmirstu vietu, vai arī atmiņas par to tiek pārstāstītas nākamām paaudzēm, un Vaboles kūdras purvs turpina dzīvot," saka Neiburgs.

"Mana stāsta varonis ir Benedikts Skrinda, kuru pamatoti uzskata par vienu no Latgales gaišākajiem prātiem pirms 100 un vairāk gadiem. Man ir sajūta, ka, ja viņš joprojām būtu dzīvs, tad viņa dzimtā skola Līksnā netiktu slēgta," savās pārdomās dalās Gatis Krūmiņš.

Vēsturniece Inna Gīle ir atklājusi aizraujošu stāstu par Vaboles muižnieku Plāteru-Zībergu atvasi Ireneju, kurš piedzima bez rokām, taču, neskatoties uz to, ir guvis lielus panākumus dzīvē. Innas veidoto stāstu Vaboles iedzīvotāji atzina par visaizraujošāko un nolēma akmens pavardu Vaboles muižas parkā nosaukt šī stāsta vārdā par Likteņa pavardu.

Gan šo, gan citus vēsturnieku uzietos stāstus mūsu novadā varat lasīt pašvaldības mājaslapas sadaļā “Vēsture”.  

Vēstures detektīvs "Tas notika šeit" skatāms ceturtdienās plkst.21.10 LTV1 vai internetā "Replay.lv" jebkurā sev ērtā laikā – gan aktuālākās, gan iepriekšējo sezonu epizodes.

Piedzima bez rokām, bet savu likteni diktēja pats. Stāsts par Ireneju Plāteru-Zībergu no Vaboles muižas