Veselības ministrs aicina vakcinēties, lai izsargātos no Covid-19

AKTUĀLI

6. maijā Veselības ministrs Daniels Pavļuts apmeklēja Daugavpili, lai tiktos ar Daugavpils domes un Daugavpils novada domes vadību, masu medijiem, dažādu organizāciju pārstāvjiem un runātu par nepieciešamību vakcinēties, kas ļauj ikvienam pasargāt sevi un savus tuviniekus no saslimšanas ar Covid-19 un slimības iespējamām sekām.

“Gadu pēc šīs pandēmijas sākuma mēs tuvojamies izejai. Tas, cik raiti un labi mums veiksies, atgriežoties normālā dzīvē, ir mūsu rokās,” teica ministrs un uzsvēra, ka vēlas dzirdēt klātesošo domas par to, kā rīkoties un uzrunāt cilvēkus, lai viņi sadzirdētu un saprastu situācijas nopietnību.

“Ja vien mēs uzticētos ārstiem un zinātnei. Ja uzticamies tam, ka vakcīnas un medicīna ir padarījušas pasauli par drošāku vietu, kurā mums visiem dzīvot un tā ir daļa no Dieva plāna, tad mums ir jāvakcinējas. Katram- gan jauniem, gan sirmgalvjiem, gan veseliem, gan tiem, kas jūtas apdraudēti veselībā. Un tā ir tā izeja, atbilde uz jautājumu, kas būs tālāk,” teica ministrs. Viņš uzsvēra, ka daļa sabiedrības joprojām saka “nē” vakcīnai. Ja iepriekš to varēja izskaidrot ar informācijas trūkumu, tad pašlaik šai sabiedrības daļai jau sāk pietrūkt argumentu. “Tā var būt nostāja pret valsti, dzīvi, sabiedrību, neuzticēšanās. Un to mēs droši vien īstermiņā neatrisināsim.” Ministrs uzskata, ka cilvēku viedokli var mainīt citu pozitīvais piemērs, jo īpaši to cilvēku, kuriem viņi uzticas un kuros ieklausās. Galvenais esot palīdzēt pieņemt lēmumu tiem cilvēkiem, kuri nav pret vakcinēšanos, bet joprojām svārstās lēmuma pieņemšanā. “Ko mums darīt, kā mums kopā palīdzēt svārstīgajiem pieņemt lēmumu vakcinēties? Tikai tad mēs varēsim šo murgu atstāt aiz muguras. Jo bez svārstīgajiem nebūs to 70% Latvijas pieaugušo iedzīvotāju, ko sasniedzot, mēs varētu justies pasargāti un droši, atcelt dažādus ierobežojumus, atjaunot pilnā mērā dievkalpojumus, atvērt lielveikalus, ļaut cilvēkiem apmeklēt kultūras un sporta pasākumus, izklaides vietas, nevalkāt maskas, pucēties un taisīt ballītes.”

Ministrs prognozē, ka līdz maija beigām būs vakcinēti 30—40% jeb trešdaļa pieaugušo Latvijas iedzīvotāju. Tad varēs sākt ieviest dažādas priekšrocības vakcinētajiem – ļaut satikties, apmeklēt pasākumus, nevalkāt maskas darba vietā. Bet ar to nepietiek, lai pilnībā atgrieztos normālā dzīvē. Tamdēļ jāsasniedz šis 70% līmenis un tie ir 1,2 mlj. Latvijas iedzīvotāju, uzsver D. Pavļuts.

Ministrs vērsās pie klātesošajiem ar jautājumu, kā viņi uzrunā iedzīvotājus, kāda gaisotne valda šeit, Latgalē, vai cilvēki vēlas vakcinēties. D. Pavļuts uzsvēra, ka cilvēki mazāk sadzird politiķus, bet vairāk uzticas personām, kas viņiem ir autoritātes – ģimenes locekļiem, ģimenes ārstiem, garīdzniekiem, nevalstisko organizāciju līderiem. Izšķiroša loma ir arī medijiem.

Vairāki klātesošie uzsvēra, ka informācijas par vakcināciju ir daudz, taču ļoti noderētu informācija arī krievu valodā, ko izplatīt krievvalodīgajiem iedzīvotājiem. Ministrs piebilda, ka šis jautājums tiks risināts. Pašlaik tiek veidots drukāts materiāls, kas tiks pielāgots katra reģiona īpatnībām. Pašvaldības tiks iesaistītas šīs informācijas izplatīšanā saviem iedzīvotājiem. Daugavpils novada domes izpilddirektore Vanda Kezika uzsvēra, ka šādu informāciju varētu nogādāt pie iedzīvotājiem reizē ar pašvaldības ikmēneša informatīvo izdevumu. Viņa uzskata, ka lauku teritorijā informācijas par vakcināciju ir ļoti maz, tāpēc pašvaldība labprāt nāks talkā šo informāciju nogādāt līdz saviem iedzīvotājiem.

Daugavpils novada domes priekšsēdētājs Arvids Kucins uzsvēra, ka vakcinēt cilvēkus nav problēma, bet viņiem ir jāiedod bonusi. Daļa, kas vakcinējas, apzinās, ka varēs brīvi pārvietoties, taču liela daļa nekur nebrauc ārpus Latvijas, viņiem nepieciešami citi bonusi, brīvība pārvietoties bez maskas.

Vakcinācijas koordinatore Daugavpilī Ilona Skrinda pastāstīja, ka Daugavpilī pašlaik ir vakcinēti 6700 iedzīvotāju, ap 2000 ir vakcinēti divos masveida centros, kuros strādā deviņas brigādes. Kopumā ir plānots vakcinēt 8000 iedzīvotājus nedēļā, taču tik raiti šis plāns nepildās.

Vislielākais vakcinēto īpatsvars Latgalē pašlaik ir Balvos. Valstī kopumā pagaidām saslimstības līmenis ir gana augsts, Latvija ļoti atpaliek no citām valstīm, jo pirmos mēnešus bijis milzīgs vakcīnu deficīts. Taču pašlaik situācija ir krietni uzlabojusies, ir slimnīcas, kur ir radikāli mazinājusies mediķu saslimstība, daudzos aprūpes centros vairs nepastāv Covid-19 uzliesmojumi un nav mirstības, pacienti slimību pārslimo viegli, nenokļūstot slimnīcā, stāsta veselības ministrs: “Vakcīnas negarantē 100%, ka nesaslims, taču pasargā no smagas saslimšanas, hospitalizācijas un nāves. To var jau redzēt slimnīcās un sociālās aprūpes centros.”

Ministrs uzsvēra, ka vakcinācijas sistēma ir mainījusies, pieteikties vakcīnai var jebkurš un tas ir tikpat vienkārši kā nopirkt teātra biļeti internetā. Šis process pašlaik ir pacienta vadīts – cilvēks piesakās pats. Ja pašiniciatīva apsīks, sāks apzināt iedzīvotājus un aicināt vakcinēties.

Ministrs pateicās pašvaldībām, bez kurām vakcinācijas process nebūtu tik efektīvs. Tieši ar pašvaldību atbalstu tiek veidoti vakcinācijas centri, pretējā gadījumā būtu tikai ārstniecības iestādes, bet to jaudas nepietiek, lai var visus savakcinēt. Tieši pašvaldības ir vistuvāk iedzīvotājiem, tāpēc kopā ar pašvaldībām ir īstenojams vakcinācijas projekts.

Pavļuts atzina, ka pirms nedēļas ar NBS atbalstu tika uzsākta vakcinēšana mobilajās teltīs. Šādas teltis tiek uzstādītas vietās, kur nav slimnīcas vai ārstniecības iestādes, ir maz ģimenes ārstu vai viņi nevakcinē. Šāda vakcinācijas telts aprīļa nogalē darbojās arī Daugavpils novada Višķu pagastā, kur dienas laikā tika savakcinēti 114 iedzīvotāji. Daugavpils novadā aktīvi darbojas Sociālais dienests, kurš informē iedzīvotājus un organizē viņu nogādāšanu uz vakcinācijas vietām. Pašvaldības izpilddirektore Vanda Kezika uzskata, ka sadarbība ar NBS ir ļoti vērtīga, pēc nedēļas tiks rīkota vakcinācijas telts pierobežā. Taču šajā gadījuma esot nepieciešama cita iedzīvotāju reģistrācijas sistēma, jo ir sarežģīti sastādīt maršrutu tā, lai katru iedzīvotāju nogādātu vakcinācijas vietā savā laikā. Viņa uzsvēra, ka pašvaldības var palīdzēt vakcinācijas procesā, taču nepieciešama arī objektīva informācija, lai cilvēkus pārliecinātu vakcinēties.

Foto, teksts: Inese Minova  

LBB Latgales novada nodaļas konference “Pašizglītība personības attīstībai”