Vecsalienas ziedu simfonija

AKTUĀLI

3. septembrī Vecsalienas pilī norisinājās pasākums “Ziedu simfonija”, kura apmeklētāji tika aicināti uz tikšanos ar vietējo dzejnieci Allu Lebedjoku, aplūkot Jeļenas Požarskas un Jeļenas Ondzules gleznu izstādi, baudīt ziedu krāšņumu dāliju izstādē un piedalīties meistarklasē, izgatavojot sev skaistu grāmatzīmi.

Dzejniece Alla Lebedjoka klātesošos aizkustināja ar savu dzeju, kas veltīta dzimtajam Salienas pagastam, mīlestībai un cerībai. Daudzus dzejoļus caurauž rudens tēma, simboliski atainojot rudens iestāšanos ne tikai dabā, bet arī cilvēka dzīvē. Alla Lebedjoka ar sajūsmu atceras savu bērnību, ko pavadījusi gleznainā novadā, piemin savus novadniekus, kas ir atsaucīgi un darbīgi ļaudis. Ikdienā Alla Lebedjoka strādā par medmāsu Salienas feldšeru un vecmāšu punktā, bet brīvajā laikā ļaujas iedvesmai un raksta dzeju. “Mana dzeja nāk no dzīves. Ko redzu, par to arī rakstu,” saka dzejniece. Salienas pagasta bibliotēkas vadītāja Irēna Avlasina atklāja, ka dzejnieces darbi jau ir iekļauti vairākos dzejas krājumos, taču esot iecere apkopot krājumā tieši Allas Lebedjokas dzeju.

Alla Lebedjoka

Ziedu pasaulē pasākuma apmeklētājus veda arī divu vietējo mākslinieču gleznu izstāde. Gan Jeļenas Požarskas, gan Jeļenas Ondzules gleznās saplaukuši visdažādākie ziedi. Jeļena Ondzule vada kultūras dzīvi Salienas pagastā, bet gleznošana ir viņas lielā aizraušanās. Viņas darbi ir piedalījušies dažādās izstādēs, tāpat ir bijušas arī trīs personālizstādes. Māksliniece sevi sauc par portretisti, taču atzīst, ka šogad pandēmijas laiks izrādījies ļoti radošs, un viņa pievērsusies ziedu gleznošanai, kas ļoti aizrāvusi. Krāšņi ziedi ir arī Jeļenas Požarskas gleznās. Lai arī autorei nav izglītības mākslas jomā, viņa patstāvīgi mācās, attīstot savu talantu, un aktīvi piedalās dažādos mākslas plenēros.

Jeļena Ondzule Jeļenas Požarskas gleznas

Pils pagalmā pasākuma dienā varēja aplūkot vairāk nekā simts šķirņu dāliju ziedus, kas saplaukuši Salienas pagasta piemājas saimniecībā “Zariņi”. Ziedu saimniece Anna Bohāne atzīst, ka viņas dārzā zied ap 150 šķirņu dālijas. Aizraušanās ar dāliju audzēšanu sākusies jau bērnībā.

Šos ziedus audzējusi Annas mamma un mācījusi to arī meitai. Annas pienākumos bijusi dāliju gumu stādīšana, bet mamma mācījusi, kā to darīt pareizi. Vēlāk Anna pabeigusi Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju. Ziedu audzēšana bijusi jau asinīs. Ilgu laiku viņa nodarbojusies ar gladiolu audzēšanu, taču atzīst, ka šī nodarbe vairāk esot piemērota vīriešiem, jo prasa daudz spēka. Anna tomēr pievērsusies dālijām, kuras viņas dārzā bijušas vienmēr. No mammas viņa saglabājusi divas dāliju šķirnes, kuras varēja aplūkot arī izstādē. Nosaukumu tām viņa gan vairs neatceroties. 2010. gadā Anna pasūtīja pirmās dālijas no Latvijas kolekcionāriem, kuriem ir plašas dāliju kolekcijas. Arī pašas kolekcija ātri vien gāja plašumā, tajā ir gan augstās, gan zemās dālijas, gan lieliem, gan mazākiem ziediem, vienkrāsainas un raibas, cita par citu krāšņākas. Anna stāsta, ka vienas šķirnes ziedi stāv vāzē ilgstoši, bet citi novīst jau nākamajā dienā. Viņa orientējas tieši uz dāliju gumu audzēšanu, lai tos var realizēt tālāk.

Anna Bohāne

Pēc puķkopes teiktā dālijas audzēt neesot sarežģīti. Augšanu gan ietekmē vietas izvēle un laikapstākļi. Vienu gadu bijusi ļoti lietaina vasara un viss dāliju lauks iznīcis, taču Anna pamazām atjaunojusi visas savas iemīļotākās šķirnes. Šis gads bijis dālijām labvēlīgs, un dālijas priecē ar skaistiem ziediem. Anna atzīst, ka dālijas ir ziedi, kas mēdz pārsteigt. Iestādot dāliju kādā citā vietā, tā var augt atšķirīgi un būt grūti atpazīstama.

Vienas iemīļotas šķirnes Annai neesot, mīļas ir visas. Populāra šogad esot šķirne ‘Cornel’, kuras ziedi ļoti ilgi stāv vāzē, patīkami pārsteigusi arī šķirne ‘Viking’, kuras ziedi stāv vāzē ilgāk par nedēļu.

Lai arī Annas dārzā pašlaik aug vairāk nekā 150 dāliju šķirnes, viņa plāno kolekciju pamazām papildināt. Arī šogad iegādājusies jaunas dāliju šķirnes un paralēli sākusi audzēt arī dažādas citas daudzgadīgas puķes – flokšus un īrisus.

Jāpiebilst, ka ikdienā Anna Bohāne strādā Salienas pagasta pārvaldē par grāmatvedi, kā arī vada sporta deju kopu „Cerība” un dzied korī Daugavpilī, bet ziedi ir viņas vaļasprieks.

Teksts, foto: Inese Minova

FOTOGALERIJA

Meistarklase ģimenēm “Ārstniecības un savvaļas pārtikas augi”