Vecmeistari tikās Latgales tautas muzikantu galvaspilsētā Vabolē

AKTUĀLI

Latgales tautas muzikantu galvaspilsētā – Vabolē – notika XIV Tautas muzikantu saiets, kas ir nozīmīgākais pasākums muzikantiem – vecmeistariem, kas sniedz iespēju gadu no gada satikties, nodot savu muzicēšanas pieredzi jaunākās paaudzes muzikantiem un iepriecināt klausītājus ar senām un jaunām melodijām. Tradicionāli pirms koncerta notiek tautas muzikantu meistardarbnīcas, kurā muzikanti dalās ar pieredzi, melodijām, dažādu instrumentu spēlēšanas manieri, pastāsta par savām gaitām gada laikā, apmainās ar kontaktiem, savukārt jaunie muzikanti iepazīstina ar sevi. Meistari pārstāvēja Daugavpils, Jēkabpils, Krustpils, Līvānu, Balvu, Rēzeknes novadus un Daugavpils pilsētu.

Interesanti, ka muzikantu pulks ar katru gadu paplašinās, jo pasākuma labā slava vilina arvien jaunus vecmeistarus doties uz Vaboli. “Muzikanti labprāt piesakās šim pasākumam. Pēdējos gados ir īpaši viegli viņus sapulcināt, jo viņi brauc paši un aicina līdzi arī citus kolēģus,” pastāstīja pasākuma patrons Artūrs Uškāns. “Kad muzikants ir apmierināts dzīvi, viņš lustīgi spēlē un viņam notiek mijiedarbība ar publiku, savukārt publika aplausu veidā viņam šo pozitīvismu dod atpakaļ,” pasākuma veiksmes formulu atklāja Artūrs.

Tautas muzikants Eventijs Zelčs no Balviem Vabolē uzstājās pirmo reizi, viņu šurp atvilināja novadnieks Jānis Lazdiņš, kurš izstāstīja, cik labs un izdevies ir šis pasākums. “Tautas muzikantu saimei es pievienojos tikai šogad, jo vispār sevi neuzskatu par speciālistu, es pat nepazīstu notis. Es redzu, ka šeit daudzi spēlē pēc dzirdes, jo uzreiz var just, kurš ir mācījies pēc notīm,” tā Eventijs. “’Man tautas mūzika ir sirdslieta. Šādas meistardarbnīcas un koncerti man patīk, jo tā ir mana sirdslieta - tie bagātina pieredzi, sniedz enerģiju, dzīvotprieku un pozitīvu lādiņu ilgam laikam.”

Pārpildītā publika zālē šo enerģijas devu uzņēma ar skaļiem aplausiem un patiesu prieku, baudot plašās instrumentu spēles iespējas un dziļāk izprotot sadzīves muzicēšanas tradīcijas.  Šogad arī tautas muzikantu saieta himna “Kazeiša polka” pirmo reiz tika atskaņota ar vārdiem, etnogrāfiskās kopas “Vabaļis” izpildījumā.

Noslēgumā ikviens dalībnieks no Kultūras pārvaldes vadītājas Ināras Mukānes un Vaboles pagasta pārvaldes vadītājas Ainas Pabērzas saņēma Pateicības un dāvinājumu no Gunāra Igauņa senlaiku mūzikas instrumentu darbnīcas.

FOTOGALERIJA

Elza Timšāne  

Nīcgales pagasta svētki