Vakcinētiem senioriem nepilnu pusgadu plāno maksāt 20 eiro mēnesī

AKTUĀLI

Laikā no šī gada 1. novembra līdz 2022. gada 31. martam Latvijas iedzīvotājiem, kas sasnieguši 60 gadu vecumu un kas ir vakcinēti pret Covid-19, izmaksās 20 eiro pabalstu katru mēnesi. Šādu lēmumu valdība pieņēma, lai veicinātu vakcinēšanos Covid-19 lielākajā riska grupā un lai senioriem daļēji kompensētu energoresursu cenu sadārdzinājumu 2021. gadā. Likuma grozījumi vēl jāatbalsta Saeimā.

Paredzēts, ka ikmēneša pabalstu piecu mēnešu garumā varēs saņemt persona, kura līdz 2021. gada 31. decembrim ir sasniegusi 60 gadu vecumu, kura dzīvo Latvijā un kura līdz šā gada 31. decembrim būs noslēgusi pilnu vakcinācijas pret Covid-19 kursu.

Pabalsts pienāksies arī tiem cilvēkiem, kuri pilnu vakcinācijas pret Covid-19 kursu pabeidza pirms likumprojekta spēkā stāšanās dienas.

20 eiro pabalstu varēs saņemt arī personas, kuras veselības dēļ nevar vakcinēties un ir saņēmušas konsīlija atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid-19 līdz 2022. gada 31. martam.

“Līdz šim tiešu, mērķētu pasākumu, lai uzrunātu tieši šo grupu [seniorus], mums nav bijuši. Mums ir jādomā, kā strauji palielināt vakcinācijas aptveri šajā grupā. Ja mēs strauji necelsim aptveri šajā grupā, tad nekas mums nepalīdzēs,” sacīja labklājības ministrs Gatis Eglītis (Jaunā konservatīvā partija).

Likuma grozījumi vēl jāatbalsta Saeimā. Valdība arī lūgusi Saeimu atzīt likuma grozījumus par steidzamiem.

Likuma grozījumi neparedz 20 eiro pabalsta izmaksu tiem cilvēkiem, kas izslimojuši Covid-19 un saņēmuši sertifikātu par Covid-19 izslimošanas faktu, arī ja šāds sertifikāts ir izsniegts ārvalstīs.

“Laikā, kad pandēmijas radītajām grūtībām klāt nākuši papildu finansiālie slogi saistībā ar elektroenerģijas cenu ievērojamo kāpumu, ir svarīgi rūpēties par senioriem, lai atvieglotu viņu ikdienas izdevumu segšanu. (..) Neslēpšu, ka šis atbalsts kalpos arī kā stimuls īpaši apdraudētas sabiedrības daļas vakcinēšanās aptveres palielināšanai,” norādīja Eglītis.

Iecerēts, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) 20 eiro pabalstu sāks izmaksāt decembrī, vienlaikus izmaksājot pabalstu par novembra un decembra mēnesi.

VSAA pabalstu 20 eiro mēnesī izmaksās bez personas iesnieguma, ja persona ir Latvijā piešķirtās vecuma, invaliditātes vai apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmēja, tai skaitā priekšlaicīgi un avansā piešķirtās pensijas saņēmēja, speciālās valsts pensijas saņēmēja, VSAA administrētās izdienas pensijas saņēmēja, atlīdzības par darbspēju zaudējumu vai atlīdzības par apgādnieka zaudējumu saņēmēja, valsts sociālās apdrošināšanas pabalsta vai valsts sociālā pabalsta saņēmēja. Šie cilvēki jauno pabalstu saņems līdzīgi, kā līdz šim saņem piešķirto pensiju, atlīdzību vai pabalstu.

Savukārt, ja cilvēks no VSAA nesaņem nevienu no pakalpojumiem, pabalstu izmaksās, pamatojoties uz personas iesniegumu. Tas jāiesniedz sešu mēnešu laikā no likumprojekta spēkā stāšanās dienas, ja vakcinācija veikta pirms grozījumiem, kas paredz pabalsta 20 eiro mēnesī izmaksu, vai no pilna vakcinācijas kursa pret Covid-19 pabeigšanas dienas, ja  pilns vakcinācijas kurss veikts pēc likumprojekta spēkā stāšanās dienas līdz 2021. gada 31. decembrim. Iesniegumā būs jānorāda iesniedzēja vārds, uzvārds un personas kods, iesniedzēja tālruņa numurs vai elektroniskā pasta adrese, kā arī Latvijas kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas konta numurs. Līdzīgā kārtībā iesniegums jāiesniedz arī tad, ja Latvijā dzīvojoša persona vakcinējusies citā Eiropas Savienības (ES) valstī un ir saņēmusi ES digitālo Covid-19 sertifikātu.

Latvijā iedzīvotāji vecuma grupā 60 gadi un vairāk kopā ir 527 220, no tiem vismaz vienu vakcīnas pret Covid-19 devu ir saņēmušas 302 884 personas jeb 57,45%, bet vakcināciju noslēgušas 279 757 personas jeb  53,06%, liecina Nacionālā veselības dienesta informācija.

Labklājības ministrija aprēķinājusi, ka izdevumi pabalstiem veidos aptuveni 18,453 miljonus eiro 2021. gadā un 30,052 miljonus eiro 2022. gadā.

Vakcinācijas punkti Daugavpilī pagarina darba laiku