Vabolē aizsākta Latgales saimnieču apzināšana

AKTUĀLI

Muzeju nakts Skrindu dzimtas muzejā šogad noritēja gardās noskaņās, aicinot apmeklētājus ne tikai iepazīt muzeja ekspozīcijas un brāļu Skrindu dzimtas vēsturi, doties ekskursijā pa Vaboles muižas parku muzeja speciālistes pavadībā, bet arī ielūkoties kulinārajās meistardarbnīcās, kur tapa gardi Latgales ēdieni.

Muzeja kulinārā mantojuma telpā uz plīts liela katlā vira īsts ukraiņu borščs, bet plītī čurkstēja kartupeļu kuģelis. Šos gardumus gatavoja Kalupes saimniece Antoņina Geriņa. Viņa piedāvāja viesiem ēdienus, kas pašas ģimenē tiek gatavoti ļoti bieži, jo tie ir ne vien gardi, bet arī sātīgi. To vidū arī pašas ceptā maize un mājās kupināta gaļa, kas vilināt vilināja ar savu smaržu.

Daugavpils saimniece Ilona Dalecka apmeklētājus cienāja ar pašas gatavotiem konditorejas brīnumiem – īstu mājas torti un saldo ruleti. Šīs prasmes Ilona apguvusi pašmācības ceļā, un pēdējo gadu laikā viņas tortes kļuvušas ļoti pieprasītas.

Pati Skrindu dzimtas muzeja direktore, saimniece Anna Lazdāne viesiem cēla galdā neparastas garšas picu, plātsmaizi un svaigi ceptu maizi.

Lielos godos parasti neiztiek arī bez lustīgas dziedāšanas. Par to šoreiz parūpējās vietējie kāzu muzikanti Jānis Gipters un Ilmārs Malnačs, kuri apmeklētājiem uzrāva vecās, labās latgaliešu tautas dziesmas. Savukārt

Vaboles muižas parkā iepretim muzeja kulinārā mantojuma telpai varēja aplūkot ekspresizstādi “Zeida skareņa”.

Anna Lazdāne pastāstīja, ka šogad Latgales kultūras programmas 2022 atbalstu saņēmis projekts “Latgales virtuves garša”, kas paredz celt saulītē Latgales kulināro mantojumu, uzrunājot vietējās Latgales saimnieces. “Pamatbāze mums jau ir, esam vākušas senās fotogrāfijas par galda kultūru, ēdienu receptēm, apzinātas vietējās saimnieces. Pamazām dzima doma organizēt meistardarbnīcas, iesaistot saimnieces no visas Latgales,” saka Anna. Pirmo saimnieču rosīšanos varēja vērot jau muzeju nakts pasākumā. Īsi pirms Jāņiem Vabolē viesosies pavārs Haralds Saušs, kurš demonstrēs savu pavārmākslu, uzrunāta Aglonas saimniece Vija Kudiņa un šova “Īstā latvju saimniece” uzvarētāja, krāslaviete Ilze Stabulniece. Līdz rudenim tiks apzinātas un uzrunātas arī citas saimnieces, kuru veikums tiks dokumentēts, veidojot lielas planšetes. Projekts noslēgsies pirms 18. novembra svētkiem ar izstādes atklāšanu un fināla meistardarbnīcu.

Teksts, foto: Inese Minova

Uzsākot aktīvo tūrisma sezonu, norisinājās Tūrisma triatlons