Tava veselības telpa

AKTUĀLI

Mūsu novadā pavisam nesen sācis darboties jauns uzņēmums “Tava veselības telpa”, kurā darbojas diplomēta uztura speciāliste Elīna Petrinčika. Pateicoties Augšdaugavas novada finansiālam atbalstam, jaunā uzņēmēja ir iegādājusies dažādas iekārtas cilvēka veselības stāvokļa monitorēšanai.

Uztura speciāliste stāsta: “Uzskatu, ka uztura speciālista konsultācija vismaz reizi gadā ir nepieciešama ikvienam, tas palīdzētu saprast kāds uzturs ir vispiemērotākais šajā dzīves posmā, laicīgi konstatētu vielmaiņas izmaiņas. Tomēr īpaši nozīmīga konsultācija nepieciešama gadījumos, kad organisms vairs pilnvērtīgi nefunkcionē, parādījušās kādas veselības problēmas. Lielākā daļa procesu organismā ir atgriezeniski, ja tos laicīgi konstatē. Pirmie rādītāji, kas signalizē par izmaiņām ir palielināts svars, cukura, holesterīna līmeņa izmaiņas, paaugstināts asinsspiediens. Pirmkārt uztura speciālists izvērtēs tavu šī brīža uztura paradumus, otrkārt, noteiks deficītus vai produktus, kas var kavēt Tavu veselības mērķu sasniegšanu. Dažkārt ir nepieciešamas pavisam nelielas izmaiņas. Uztura speciālists izstrādās individuāli tieši Tev piemērotu uztura terapijas un dzīvesveida plānu un slimības izraisītus deficītus. Atbildēs uz visiem Taviem jautājumiem par uzturu un ieteiks labākos un vienkāršākos gatavošanas veidus.”

Elīna stāsta, ka Latvijā, it sevišķi, lauku reģionos var novērot, ka cilvēkiem ir problēmas ar lieko svaru, kā arī trūkst zināšanas par veselīgu uzturu. Šo jomu dziļāk pētīt izvēlējās tāpēc, ka tas ir interesanti – izzināt, kā, ar pareiza uztura palīdzību, var sakārtot cilvēka veselību un uzlabot pašsajūtu. Jaunā speciāliste strādā ar visa vecuma cilvēkiem, sākot no piecu gadu vecuma, līdz pat senioriem. Uzsvaru vēlas likt uz jauniešu izglītošanu - sadarboties ar izglītības iestādēm, organizējot lekcijas par veselīgu uzturu.

“Tava veselības telpa” piedāvā veikt bioelektriskās impedances analīzi ar Japānas kvalitātes iekārtu Tanita MC780, kas ir “mūsdienīgs, neinvazīvs, ātrs un ļoti efektīvs veids, kā noteikt ķermeņa sastāvu: muskuļaudu, tauku, kaulu un ūdens procentuālo daudzumu, tūsku, osteoporozes risku, ķermeņa masas indeksu un bioloģisko vecumu, kā arī – vielmaiņas ātrumu. Metode ir pieprasīta, lai noteiktu sporta treniņu efektivitāti, ļauj novērtēt muskuļu spēku un izturību, palīdz noteikt, vai ir nepieciešama olbaltumvielu un mikroelementu papildināšana. Analīze tiek veikta ar augstas precizitātes medicīniskajiem svariem Tanita MC780, izmantojot bioelektrisko pilnas pretestības metodi, kas ilgst vien 10 sekundes, nejūtot diskomfortu. To iespējams veikt neierobežotā daudzumā, ja nav kontrindikāciju. Vienīgā kontrindiācija ir kardiostimulators”, stāsta uztura speciāliste Elīna.

Vēl palīgi darbā, ko uzņēmēja ir iegādājusies par projekta finansējumu, ir asinsspiediena mērītājs un pulsa oksimetrs, kas ļauj noteikt pirmos indikatorus, ja cilvēka organismam ir kādas problēmas. Iegādātās ierīces ir ērti lietojamas un mobilas: “Ja agrāk tās ierīces bija tādas lielas, sarežģītas, neērtas, tad šeit viss ir ļoti vienkārši un ātri, nav nepieciešams laiks, lai visu ilgi analizētu”, teic Elīna.

Lai konsultācija būtu jēgpilna, nevar palikt tikai pie iegūtajiem datiem, ko sniedz jaunās iekārtas. Ir nepieciešama padziļinātāka datu analīze – uztura speciāliste izskaidros, ko nozīmē rādījumi, kā arī ieteiks, kā uzlabot savu veselību ar uztura palīdzību – balstoties uz katra cilvēka ikdienas soli, sakārtos diētu, izskaidros asins analīzes, pastāstīs, no kādiem ēdieniem ikdienā labāk izvairīties, kā arī nepieciešamības gadījumā ieteiks, pie kāda speciālista vērsties, ja ir kāda dziļāka problēma.

Jaunā uztura speciāliste Elīna plāno savus pakalpojumus sniegt Ilūkstē - vismaz reizi mēnesī piedāvāt pakalpojumus, uz kuriem varēs pieteikties ikviens, kā arī uz konsultāciju varēs doties uz Elīnas lauku mājām Dvietes pagastā. Ir plāns arī cilvēkus iepazīstināt ar veselīgu uzturu dažādos pasākumos, piedāvājot gan zināšanas, gan iespēju noteikti savu bioimpedanci.

Interneta vidē var iepazīties ar Elīnas nodarbošanos un uzzināt ko jaunu par veselīgu uzturu, ieskatoties jaunajā mājaslapā uzturaspecialiste.lv, kā arī vietnē Facebook, sekojot Uzturzinīgs un Instagram vietnē, meklējot Uzturaspeciāliste.

Teksts, foto: Māra Multiņa

Atcerēties un apzināties “Barikāžu laiku”