Sveču diena Višķu pagasta Vīgantu ciemā

Kultūra

2.februārī Višķu pagasta bibliotēkas Vīgantu ciema Silavišķu ārējas apkalpošanas punktā (jeb Silavišķu bibliotēkā, ka to tautā sauc) notika Sveču dienas pasākums. Klātesošos apmeklētājus ar šo latviešu tradicionālo svētku svinēšanas tradīciju iepazīstināja bibliotekāre Aleksandrija Jefimova. Arī kristīgā baznīca svin šos svētkus, par ko pastāstīja Vīgantu ciema iedzīvotāja Diāna Bramane. Sveču diena ir viena no Māras dienām, ko dēvē arī par Ziemas Māru. Mūsu senči šo dienu ir saukuši par Sveču dienu vai Svecaini, bet Latgales pusē par Gromņicu (arī Gramnicu vai Grabnicu). 

A.Jefimova par godu šiem svētkiem bija sarūpējusi skaistu dažādu krāsu un veidu sveču un svečturu izstādi. Vīgantu ciema iedzīvotājas pasākumā deklamēja dzejoļus par svecēm.  Katra no viņām bija ģērbusies attiecīgas krāsas tērpā, kuri bija pieskaņoti sveču krāsai. Klātesošie tika iepazīstināti ar tautas ticējumiem par svecēm, bet bibliotēkas vadītājs J.Strods pastāstīja par uguns stihiju, uguns iegūšanas un saglabāšanas vēsturi, arī par senajiem Uguns Dieviem. Uguns vienmēr tika uztverta kā kaut kas svēts un maģiski netverams. Tāpēc sveču iedegšana pasākumā radīja to īpašo, mierpilno sajūtu, ko sniedz dzīvas uguns dvēsele.  

Lielu prieku pasākuma dalībniekiem sagādāja Špoģu Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi, kuri skolotājas Vijas Petrovas pavadījumā, ar skaistajiem akordeona mūzikas ritmiem priecēja visu sirdis.

Pasākums noslēdzās ar līksmu “sveču valsi”, kur dejas ritmā līgojās visas. Protams, ka neiztika arī bez tradicionālās tējas dzeršanas un mielošanas ar pasu dalībnieku sagādātajiem gardumiem

Lai sveces liesma šajos tumšajos ziemas vakaros vienmēr sasilda mūsu sirdis, nes prieku, mīlestību un gaismu katrā mājā.

Jānis Strods, Višķu bibliotēkas vadītājs

"Meža Mackevičos" notiek zemessargu militārās pamatapmācības kurss