Stendera muzejs Eglainē piedāvā apskatīt īpašu eksponātu

AKTUĀLI

Gothards Frīdrihs Stenders bija apgaismības ideju aizsācējs 18. gadsimta Latvijā. Viņš bija unikāls ar sava radošā darba vērienu, kas aptvēra aizraušanos ar literatūru, dabaszinātnēm un filozofiju. Stendera muzeja vadītājs Miervaldis Brodovs teic: “Stenders nebija tikai mācītājs, mācītāja amats viņam bija tikai tas maizes darbs, viss pārējais bija vaļasprieks. Principā viņu var uzskatīt par 18. gadsimta latviešu literatūras pamatlicēju, izdodot ļoti daudz grāmatu, tai skaitā “Bildu ābici”, “Augsto gudrības grāmatu”, lai mūsu latviešu tauta paceltos.”

Glabājot Stendera piemiņu un popularizējot mācītāja devumu latviešu tautai, Stendera muzejā Eglainē ir tapis jauns eksponāts – Stendera veļas mašīna. Miervaldis Brodovs stāsta: “Tālais 1765. gads. Gothards Frīdrihs Stenders izdod grāmatu “Jaunas un ārkārtīgi ērtas veļas mašīnas apraksts”, šī grāmata ir joprojām saglabājusies. Pēc šīs grāmatas aprakstiem, to ko Stenders tā iedomājās, ir tapusi šī veļas mašīna, šis te brīnums, kas atnācis pie mums, iecerēts pirms 259 gadiem. Viss ģeniālais ir ļoti vienkāršs!”

Stendera veļas mašīna ir tapusi ar Augšdaugavas novada pašvaldības finansiālu atbalstu, to pēc Stendera aprakstiem un zīmējumiem izgatavojis meistars Edvīns Guršpons. Vēsture liecina, ka brošūra vācu valodā “Jaunas un ārkārtīgi ērtas veļas mašīnas apraksts” ir pirmais veļas mašīnas apraksts Eiropā. Uz brošūras ir attēlota veļas mašīna, bet aprakstošā daļa precīzi paskaidro, kā ir jāizskatās katrai veļas mašīnas detaļai, kāds ir mašīnas pielietojums un pienesums cilvēka ikdienā.

Jaunais muzeja eksponāts ir pilnībā darbināms, gatavots no oša koka. Veļas mašīna sastāv no koka mucas, kas apvilkta ar koka stīpām. Tai ir vāks ar regulējamu rotējošu sistēmu, kas, griežot rokturi, mazgā mucā ievietotās drēbes. M.Brodovs teic, ka ikdienā šī veļas mašīna netiks piepildīta ar ūdeni, bet īpaši nozīmīgās reizēs gan varētu veikt kādu paraugdemonstrējumu veļas mazgāšanā pēc Vecā Stendera metodes.

Muzeja saimnieki organizēs veļas mašīnas prezentāciju maijā, Baltā galdauta svētkos, kur varēs to apskatīt darbībā. Stendera muzejs var lepoties ar savu jauno eksponātu – Latvijā kopā ir apskatāmas tikai trīs šādas veļas mašīnas, viena no tām tagad atrodas arī mūsu novadā – Eglainē.

Teksts, foto: Māra Multiņa

Aktualitātes par novadu ”Divu Krastu Radio” ēterā