Špoģu vidusskolas skolēni ar “Latvijas skolas somu “ iepazīst seno Rīgu

Izglītība

Špoģu vidusskolas 7.a un 8.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros š.g. 7.maijā apmeklēja Melngalvju namu un Kino muzeju Rīgā.

Senās Rīgas iepazīšana sākās ar interesanto gides stāstījumu par Melngalvju brālības pagātni un Rīgas vēsturi. Ekskursijas laikā skolēni  nonāca plašajos viduslaiku pagrabos, kur apskatīja bruņinieku tērpus, kā arī izmēģināja savus spēkus Melngalvju biedru monētas kalšanā. Skolēniem veidojās priekšstats par nozīmīgākajiem amatiem, tirgošanās mākslu, savdabīgo valūtu un samaksas veidiem.

Pēc viduslaikiem aizraujošais ceļojums turpinājās uz jaunākiem gadsimtiem, apskatot senos priekšmetus, greznās telpas, sudrablietu kolekcijas. Skolēni uzzināja, ka daudzu gadsimtu garumā Melngalvju nams vairākkārtīgi ir piedzīvojis pārveidi, bet Otrā pasaules kara laikā šis skaistais nams bija pārvērties drupās. Tikai 1996.gadā tika likts pamatakmens un sākta atjaunotā Melngalvju nama celtniecība.

Savukārt Kino muzejā skolēni varēja uzzināt par  kino uzņemšanas procesu un iepazīt to, kā laika gaitā mainījušās filmēšanas un kino izrādīšanas tehnoloģijas.

Pēc norisēm skolēni dalījās ar savam emocijām un iespaidiem:

  • “Man ļoti patika Melngalvju nams, gida stāstījums, jautājumi, uz kuriem vajadzēja atbildēt. Bija interesanti uzspēlēt šahu un izkalt sev monētu.
  • “Melngalvju nama telpas otrajā stāvā bija ļoti iespaidīgas un greznas, mani pārsteidza sudrablietu kolekcija.”
  • “Kino muzejā es uzzināju jaunu informāciju un interesantus faktus par pirmo filmu un to veidošanu. Man patika estētiskais noformējums muzejā.”
  • “Mani pārsteidza sāls vērtība tajos laikos, no gides uzzināju, ka sāli dēvēja par balto zeltu.”
  • “Melngalvji bija ļoti interesanti turīgi ļaudis, kuri  prata ne tikai tirgoties, bet arī cīnīties un sevi aizstāvēt!”
  • “Pagrabi bija visnoslēpumainākie un interesantākie!”
  • “Man patika arhitektūra un greznās telpas!”
  • “Sievietēm toreiz gan bija grūti, viņas pat nelaida uz dažādiem pasākumiem, nepieņēma Melngalvju namā!”
  • “Bija interesanti kļūt par kalēju un izkalt sev laimes monētu!”

Pateicamies par “Latvijas skolas somas” dāvātajām iespējām iepazīt Rīgu, tās kultūrvēsturisko objektu – Melngalvju namu!

Špoģu vidusskolas skolotājas Ludmila Kārkliņa un Aloīda Suveizda

Špoģu vidusskolas mazpulcēni iesaistās sēklu lološanas kustībā