Špoģos un Ambeļos demonstrēja ērmriteņus un pedāļenerģijas iekārtas

AKTUĀLI

Latvijā šobrīd tiek realizēts LEADER starptautisks projekts “OFF – GRID: Renewable Energy DIY for rural development”, kura mērķis ir apkopot un padziļināti pētīt atjaunojamās enerģijas tehnoloģiju risinājumus un iespējas mazās lauku mājsaimniecībās un viensētās. Projektu īsteno Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi”, biedrība “Abulas lauku partnerība” un biedrība “Liepājas rajona partnerība”, kopīgi ar partneriem no Zviedrijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas.

Tā kā nereti lauku reģionos saimniecības saskaras ar centralizētās elektrības piegādes traucējumiem, projekts uzrunā tieši lauku cilvēkus, lai lauztu stereotipus, ka alternatīvās tehnoloģijas ir dārgas un nepieejamas. Praktiskajās darbnīcās cilvēkiem tiks demonstrēts, kā pašiem izveidot un uzstādīt jau darboties gatavas iekārtas.

Lai iepazīstinātu interesentus tuvāk ar šo projektu un praktiski nodemonstrētu dažādas pedāļiekārtas, pirmās darbnīcas noritēja Špoģu vidusskolas pagalmā, Ambeļu pagasta Putānos, kā arī Aglonas un Preiļu novadā. Nestandarta iekārtu autors un brīvmākslinieks Gatis Kreicbergs demonstrēja pašizgatavotos ērmriteņus, pedāļu datorgaldu, velo-ūdenspumpi un citas neparastas iekārtas. “Būtībā, šie eksponāti ir pārbūvēti no atkritumiem. Nepērkot un katrreiz netransportējot jaunas lietas no Ķīnas, bet izmantojot veco, mēs varam lietotus velosipēdus uztaisīt interesantus un patīkamus braukšanai,” uz ilgtspējīgu domāšanu aicina Gatis, kurš ir meistars ar vairāk kā 20 gadu pieredzi. Piemēram, velo-ūdenspumpis noder dārza laistīšanai, savukārt pedāļu datorgalds darbojas kā elektrības ģenerators, lai ar 12 voltiem uzlādētu dažādas nelielas ierīces.

Šobrīd Gatis Kreicbergs Smiltenes novadā būvē sev ekoloģisko jeb tā saucamo hobita māju, kas taps tikai no koka, salmiem, māla un akmens. Mājai paredzēts arī uzstādīt 12 voltu saules paneļus, pedāļminamo ģeneratoru un vēja turbīnu, lai būtu trīs dažādi enerģijas avoti, ņemot vērā Latvijā raksturīgos laikapstākļus. Ar šādu praksi viņš grib pārliecināt, ka ir iespējama dzīvošana, izmantojot alternatīvās enerģijas avotus.

Jau šovasar praktiskajās darbnīcās ikviens interesents varēs apgūt, kā alternatīvās enerģijas iekārtas izveidot un uzstādīt savās saimniecībās. Kā skaidro Latvijas permakultūras biedrības vadītājs Elgars Felcis, projekta noslēgumā tiks sagatavotas arī praktiskas rokasgrāmatas gan interneta vidē, gan papīra formātā, kurā būs pieejami rasējumi un izdevumu aplēses, kā pašu spēkiem izgatavot iekārtas, kas darbojas uz saules, ūdens un vēja enerģijas bāzes. Tāpat katrā no vietējās rīcības grupas teritorijām atradīsies saimniecības, kurās glabāsies šie paraugmodeļi, kurus varēs aplūkot klātienē.

Ambeļu pagasta Putānu ciema “Ganenos” tiks organizētas divas darbnīcas. 24.-25. jūlijā Tallinas Tehnoloģiju universitātes eksperts PhD Indreks Roasto stāstīs par saules paneļiem, savukārt 26. jūlijā Fizikālās enerģētikas institūta eksperts Dr.sc.ing. Andrejs Snegirjovs apmācīs par saules kolektoriem. Dalība darbnīcās ir bezmaksas. Interesenti aicināti sekot līdzi informācijai latgola.permakultura.lv un off-grid.rocks

FOTOGALERIJA

Projekts tiek īstenots  no 2018.-2020.gadam un  tiek finansēts Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma “Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” aktivitātes “Starpvalstu sadarbība” ietvaros.  Projekta numurs un pilns nosaukums: Nr.18-00-A019.333-000010 “OFF-GRID: Renewable Energy DIY for rural development”.

Futbols