Sociālie pabalsti kļūst lielāki

Neskatoties uz to, ka pašvaldībām šogad neklājas viegli sabalansēt savu budžetu, Augšdaugavas novadā ir rasta iespēja saglabāt sociālos pabalstus un pat palielināt. Kopumā 2024. gada budžetā sociālajiem pabalstiem ieplānoti 1 382 447 eiro. Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova stāsta, ka šogad ir saglabāti visi iepriekšējie pabalstu veidi, turklāt dažu pabalstu apjoms pat pieaudzis.

Lielāks pabalsts tiks piešķirts saistībā ar 80, 90 un 100 gadu dzīves jubileju: 80 gados - 50 eiro (iepriekš 30 eiro), 90 gados - 70 eiro (bija 50 eiro), bet 100 gados un vairāk – 200 eiro (bija 100 eiro).

Onkoloģiskās saslimšanas pacientiem palielināts pabalsts līdz 150 eiro (iepriekš 100). Apbedīšanas pabalsts tiks izmaksāts 500 eiro apmērā (iepriekš 350). Krīzes pabalsts palielināts no 620 uz 700 eiro.

Viens no sāpīgiem jautājumiem ir bērnu ēdināšana izglītības iestādēs, kas palikusi tajā pat līmenī. No 1. līdz 4. klasei skolas pusdienām no pašvaldības un no valsts budžeta tiek piešķirti 3,09 eiro dienā, 5.-9. klasei – 1,10 eiro, bet trūcīgo mājsaimniecību bērniem sociālais dienests apmaksā starpību starp valsts un pašvaldības piešķirto finansējumu, taču tikai bērniem, kas mācās novada skolās un ir deklarēti novadā.

Daudzbērnu ģimenēm, kuru aprūpē ir 3 un vairāk bērni, kas apmeklē novada izglītības iestādes, tiek maksāts par pusdienām 1 eiro dienā, ņemot vērā skolas apmeklēšanu.

Ir mainījies sociālās garantijas pabalsts bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem. Ikmēneša pabalsts pašlaik ir 137 eiro, bērniem ar invaliditāti - 206 eiro.

Palielināts vienreizējais pabalsts sadzīves priekšmetu iegādei bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem, sasniedzot pilngadību, kas pašlaik ir 1166 eiro, patstāvīgas dzīves uzsākšanai – 274 eiro, bet bērniem ar invaliditāti – 411 eiro.

Audžuģimenei mīkstā inventāra iegādei, noslēdzot līgumu, piešķirs 200 eiro, kā arī ir papildus vienreizējs 200 eiro pabalsts divos gados reizi, ko izvērtēs sociālais darbinieks. Pašlaik novadā ir 14 audžuģimenes, kurās uzturas 40 bērni.

Lai nodrošinātu sociālos pakalpojumus iedzīvotājiem ar garīga rakstura traucējumiem, kas saistīti ar DI projektu, budžetā ieplānoti 565 637 eiro. Projekts noslēdzās 2023. gada 31. decembrī un turpmāk viss finansējums gulstas uz pašvaldības pleciem. DI projektā darbojas 3 dienas aprūpes centri (Ilūkste, Višķi, Skrudaliena), divas specializētās darbnīcas (Ilūkste, Nīcgale) un grupu dzīvokļi Pašulienē un Nīcgalē.

Ar šo gadu mainījies arī GMI pabalsta apmērs. Garantētā minimālā ienākuma slieksnis pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā būs 137 eiro (pirms tam – 125 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 96 eiro (līdz šim – 87,50 eiro).

Mainījies trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis - pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā būs 343 eiro (līdz šim – 313 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 240 eiro (līdz šim – 219 eiro).

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu sliekšņa maksimālais apmērs pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā būs 411 eiro (līdz šim – 376 eiro), pārējām personām mājsaimniecībā 288 eiro.

Teksts: I. Minova

Deinstitucionalizācijas projekts tiks turpināts