Slutišķu sādžā uz senas ābeles atrod retu sēņu sugu

AKTUĀLI

Augšdaugavas novada Slutišķu sādžā uz senas ābeles atrasta visā Eiropā reta sēņu suga – ābeļu sarkodoncija (zinātniskais nosaukums Sarcodontia crocea), kas Latvijā reģistrēta tikai nedaudz vairāk kā 10 vietās. Novada Dabas resursu nodaļas vadītāja Jolanta Bāra, kura konstatēja un atpazina reto sugu, saņēma ziņu arī no Subates pilsētas par citu šīs sēnes atradumu.

Laika apstākļi šobrīd ir labvēlīgi retās sēnes augšanai, un varbūt vēl kādā vecā ābeļdārzā šo retumu arī iespējams atrast. Lūdzam ziņot par to, sūtot attēlu un informāciju biedrībai uz e-pastu: mikologu.biedriba@inbox.lv vai arī ziņojot vietnē dabasdati.lv vai Facebook grupā “Latvijas Mikologu biedrība un draugi”.

Latvijas Mikologu biedrība šo reto sugu bija izvēlējusi par Gada sēni 2019, lai papildinātu pētnieku zināšanas par sēnes izplatību Latvijā, un reto sēņu sugu aizsardzībā iesaistītu arī dārzkopjus, vecu ābeļu dārzu īpašniekus, iespējams, pasargājot no nociršanas kādus vecus augļu kokus. Ābeļu sarkodoncija ir reģistrēta daudzās Eiropas valstīs, taču visur sastopama ļoti reti. Tā ir ierakstīta Sarkanajā grāmatā Apvienotajā Karalistē, Vācijā, Dānijā, Nīderlandē, Polijā, Zviedrijā, Šveicē, Somijā un Igaunijā. Latvijā tiek atrasta regulāri, bet samērā reti. Visā Eiropā kļūst reta, jo, intensīvi saimniekojot, netiek saglabātas vecās ābeles.

Tā ir samērā viegli atpazīstama sēne, kas aug uz vecām ābelēm, daudz retāk - uz citiem augļu kokiem. Ļoti stipri smaržo pēc ananāsiem vai anīsa/lakricas.

Augļķermenis ir klājenisks, diezgan biezs, vaskveidīgas konsistences. Mala ir šķiedraina, balta vai dzeltenīga, vēlāk brūngana. Adatiņas ir 3 - 15 mm garas, īlenveidīgas, pie pamatnes saaugušas kopā, šķērsgriezumā apaļas, retāk - saplacinātas. Augļķermeņa pamatne ir graudaina, sērdzeltena vai dzeltenīga.

Informācija sagatavota, izmantojot Latvijas Mikologu biedrības publikāciju. Autors: Jolanta Bāra

Kraujā sākusies topošās bibliotēkas ēkas pārbūve