Skaļās lasīšanas sacensību fināls Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Izglītība

2023.gada 30. septembrī Gaismas pilī norisinājās Nacionālo Skaļās lasīšanas sacensību fināls, kurā piedalījās 30 lasīšanas čempioni no visiem Latvijas novadiem, lai sacenstos par lasīšanas čempiona titulu.

Skaļās lasīšanas sacensības Latvijā notiek kopš 2017. gada. Pirmajā posmā 5. klases skolēni izvēlas grāmatas fragmentu, kuru trīs minūtes lasa tā, lai teksts ieinteresētu un radītu vēlēšanos šo grāmatu izlasīt. Skolēni mācās uzstāties publikas priekšā, kā arī ar savu aizrautību iesaista klasesbiedrus un draugus grāmatu lasīšanā. Novada sacensību uzvarētāji piedalās finālā.        

Šogad Augšdaugavas novadu Rīgā pārstāvēja Špoģu vidusskolas 6.a klases skolnieks Karims Ragabs Elvanī, viņš lasīja vācu rakstnieka Feldhauza grāmatas “Patiešām traki!” fragmentu. Žūrija atzinīgi novērtēja Karima aktiera dotības. Sacensības vērtēja tiesnešu komanda – LNB Atbalsta biedrības direktore Kārina Pētersone, rakstniece Luīze Pastore, LMT prezidents Juris Binde, mūziķe Marta Grigale un skolotājs Lauris Bokišs.

Pasākumu vadīja atraktīvais žurnālists Ansis Bogustovs, kurš pieteica katru dalībnieku, uzdeva jautājumus un draudzīgi uzmundrināja pirms uzstāšanās uz Ziedoņa zāles skatuves. Sacensību finālu varēja vērot arī tiešraidē LNB vietnēs.

 Karims kā vienmēr bija smaidīgs un priecīgs, taču bija jūtams liels iekšējais uztraukums: “Es biju ļoti uztraukts, taču man ļoti patika, ka mani atbalstīja līdzjutēji. Es sen nebiju Rīgā, tāpēc biju priecīgs pirmo reizi ieraudzīt Latvijas Nacionālo bibliotēku, apskatīt, cik tā ir liela. Man patika brauciens, man patika viss.”

Karimu atbalstīja visa skola, visvairāk juta līdzi viņa klasesbiedri. Lūk, daži citāti no līdzjutējiem, Špoģu vidusskolas 6.a klases skolēniem.

“Man bija ļoti bail, ka Karims uztrauksies, viņam  trīcēs balss, bet viņš lasīja ļoti labi, nezināju, ka viņš tā prot, jūtos lepna par Karimu. Man patika pasākuma vadītājs, viņš atbalstīja bērnus un viņa teiktais mazināja uztraukumu.”

“Kad mēs ienācām Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, es pirmo reizi ieraudzīju, kā tā izskatās iekšpusē, tas bija ļoti interesanti. Kad sākās Skaļās lasīšanas fināls, bija ļoti interesanti skatīties, kā citi lasa savas grāmatas. Kad sāka lasīt Karims, es klausījos un klausījos. Ļoti patika.”

“Neveiksminieki žēlojas. Čempioni trenējas” – ar šādu moto šogad uzvarēja Hugo Pakalns – 6. klases skolnieks no Smiltenes vidusskolas, kurš lasīja fragmentu no grāmatas “Alfons Trīcvaidziņš”. Nacionālo Skaļās lasīšanas sacensību uzvarētājs uz gadu kļūst par LNB Bērnu direktoru un iegūst ceļojošo balvu – stikla statueti - savai skolai. Uzvarētājam  visu gadu ir arī dažādi pienākumi – viņš piedalās LNB rīkotajos pasākumos, vērtē bērnu literatūru, pauž savu viedokli masu medijiem. Lasītprasme ir viena no būtiskākajām cilvēka pamatprasmēm. Ļoti svarīgi ir to attīstīt un pilnveidot, lai lietderīgi un interesanti pavadītu brīvo laiku. Lai katram no mums ir sava grāmata, kuras lasīšana aizrauj arī citus!

Špoģu vidusskolas skolotāji Ingrīda Kolosovska un Valentīna Ivanova

Novada kultūrtelpa – kopīga iedzīvotāju atbildība