Seniori ekskursijā iepazina dzimto pusi

Pagastu un pilsētu ziņas

Līdz ar pirmajiem siltajiem saules stariem maijā, novada pensionāri devās ekskursijā uz interesantām apskates vietām Tabores, Vecsalienas un Salienas pagastā. Pirmais pieturpunkts bija viesu nams “Stārķi”, kur seniorus sagaidīja saimnieks Vasīlijs Cerikovs. Apbrīnojamais meistars savām rokām ir izveidojis brīnišķīgus pils maketus ar torņiem un strūklakām. Pils logi, ūdens strūklas un dīķa gludā virsma atspoguļoja fantastisku skatu.

Tabores pagastā, Lilijanas Žondas piemājas saimniecībā, saimniece ar savu ģimeni nodarbojas ar dekoratīvo stādu un krūmu audzēšanu. Lilijana pastāstīja, kā viņas vaļasprieks kļuva par dzīves mērķi. Par katru augu, kuru ir vairāk kā 120 veidu, viņa mācēja pastāstīt ļoti detalizēti un labprāt dalījās ar savu pieredzi ar apmeklētājiem. Ekskursantus iespaidoja saimnieku darbaspējas un viņu pūliņu rezultāts. Par piemiņu par apmeklējumu, daudzi mājup aizveda kādu stādiņu.

Vecsalienas pagasta bibliotēkas vadītājas Valentīnas vadībā tika aplūkota arī Červonkas pils. No gides stāsta mēs uzzinājām par ēkas vēsturi un tās arhitektūru. Aplūkojot pils zāli ar krāšņo interjeru un pasēžot viesu krēslos, sievietes gremdējās atmiņās par savām laulībām un priecājās, ka mūsdienu jauniešiem ir brīnišķīga iespēja reģistrēt savu laulību tik skaistā vietā.

Salienas pagastā, ceļā uz Krāslavu, atrodas liels laukakmens ( izmēru ziņā otrais lielākais pēc Nīcgales lielā akmens),  savukārt pāri Poguļankas upītei atrodas tilts, kas būvēts 19.gs. beigās. Netālu no akmens uzstādīts piemiņas akmens vietējam novadniekam, pazīstamajam ornitologam un bērnu rakstniekam K.Grigulim. Piemiņas akmenī izcirsta pūce kā gudrības simbols. Grigulis par putniem rakstīja: “Putni ir lieliski radījumi un mīlestība pret tiem apbrīnojamā veidā apvieno cilvēkus, pat ja tie sarunājas dažādās valodās.”

Mūsu ekskursija noslēdzās zirgu sētā “Klajumi” Kaplavas pagastā, Krāslavas novadā. Mūs laipni sagaidīja saimnieki Ilze un Viktors Stabulnieki. 30 hektāru lielajā, vectēva mantojumā atstātajā zemē, pa 20 gadiem viņi izveidoja zirgu sētu ar 14 zirgiem, mūsdienīgu stalli un citām piebūvēm. Ganībās pastaigājās skaistules Salda un Skanda. Tieši šīs ķēvītes vilka karieti, kuru varēja vērot Martas Ballē Daugavpils cietoksnī. Kopā ar Ilzi seniori izstaigāja Odu taku, uzzinot daudz interesanta par augiem un dzīvniekiem. Saimnieki viesus pacienāja ar garšīgu vitamīnu maltīti-  zupu ar nātrēm un bērzu sulu.

Ar spilgtiem iespaidiem, noguruši, bet ļoti apmierināti, mēs ilgi atcerēsimies šo ekskursiju. Tās maršrutu izstrādāja gide Antoņina Redkova. Atsevišķu pateicību mēs izsakām Daugavpils novada domei par senioru atbalstīšanu.

Raisa Strode
Interešu grupas “Sventes pērlītes” dalībniece

Fonds 1836 un Imanta Ziedoņa muzejs ielūdz uz Leišmalītes gājienu Daugavpils novadā - 2017. gada 3. un 4. jūnijs