“Rokdarbi no mammas kumodes”

AKTUĀLI

Ambeļu bibliotēkā izstāžu cikla “Sendienu atbalsis mūsdienu mājās” ietvaros norisinās Latvijas simtgadei veltīta mājsaimniecības priekšmetu izstāde “Rokdarbi no mammas kumodes”.

Katrā ģimenē tiek glabātas mantas, kuras diendienā tika izmantotas sadzīvē, tostarp dvieļi, salvetes, pārklāji utt. Mūsu māmuļu un vecmāmuļu no smaga darba nogurušajām rokām austie un izšūtie audekli gadiem ilgi ir priecējuši visu ģimeni gan darba dienās, gan svētkos. Pēc mūsdienu tehnoloģiju ienākšanas mūsu ikdienā izšūtos dvieļus un galdautus ir nomainījuši mūsdienīgi audumi, kurus ir vieglāk kopt, bet rokām darinātie dārgumi tika paslēpti skapjos un kumodēs. Sākumā tos vēl ņēma ārā no skapja svinīgos gadījumos, bet ar laiku tos sāka uzskatīt par vecmodīgiem.

Laiks visu saliek savās vietās, mūsdienu cilvēki ir noguruši no vienveidīgajiem priekšmetiem. Tagad modē ir atgriezies roku darbs.

Mēs esam sākuši domāt par savu radošo mantojumu, iemācījušies novērtēt pašmāju lietpratēju smalko darbu. Katrs mūsu tuvinieku darinājums ir saglabājis mīļo roku siltumu. Ar kādu mīlestību un rūpīgumu ir izgatavoti vissmalkākie priekšmeti, var stundām ilgi aplūkot sarežģītos rakstus. Šajā izstādē iespējams iepazīties ne tikai ar mūsu lietpratēju darbiem, bet arī ar ģimenes fotoattēliem – tie ir padarījuši izstādi emocionālāku un dzīvāku. Vietējie apmeklētāji ar siltumu sirdī var aplūkot fotoattēlus un atcerēties savus kaimiņus, draugus, tuviniekus – mūs visus apvieno atmiņas.

Izstāde tika rīkota ar mērķi parādīt mūsu prasmīgo un čaklo māmuļu un vecmāmuļu darbus, kas joprojām rotā mūsu ikdienu. Ar šo izstādi mēs vēlamies pateikties viņām par rūpēm, labsirdību, mīlestību pret saviem tuvajiem. Mēs godinām tos, kas joprojām ir mums blakus, un tos, kas vairs nav ar mums.

Pateicība par dalību un sniegtajiem materiāliem Vasiļuku, Mukānu, Kuņko, Isajevu un Kampānu ģimenēm.

Izstādi var aplūkot darba laikā bibliotēkas foajē.

Informāciju sagatavoja:
bibliotēkas vadītāja Zoja Rubene

Notiks Integratīvais mākslas festivāls "Nāc līdzās Latgalē"