Reiņu ģimenes zaļie pirkstiņi

AKTUĀLI

Reiņu ģimenē visiem ir zaļie pirkstiņi un patiesa vēlme strādāt un attīstīties. To pierāda fakts, ka jau piekto gadu viņi priecē Ilūkstes iedzīvotājus un ciemiņus ar saviem ziediem, ko var redzēt gan Ilūkstes ielās, gan māju pagalmos. Reiņu ģimenei piederošais uzņēmums IK ARIŽ-D piedāvā iegādāties stādus savai mājai – sākot no zaļumiem agrā pavasarī līdz pat krizantēmām rudenī. Liekot roku uz sirds, var teikt, ka Reiņu ģimene ir viena no aktīvākajām un darbīgākajām ģimenēm Ilūkstē. Neviens netic, ka ir iespējams audzēt puķes tik lielā apjomā un, it sevišķi, gandrīz pašā Ilūkstes centrā, bet šī ģimene pierāda - var gan!

Visa ģimene kopā

IK ARIŽ-D ir ģimenes uzņēmums, kurā darbojas Andris, Renata, Imants un Žaklīna, un tas atspoguļots arī nosaukumā. Sākumā viņi nodarbojās pārsvara ar tomātu stādu audzēšanu, līdz Reiņu ģimene iegādājās lielo 14-metrīgo siltumnīcu: “Sākumā siltumnīca likās ļoti milzīga, domājām, ar ko mēs to aizpildīsim. Izdomājām, ka varētu iesēt nedaudz puķu sēklas, jo tomātiem pārāk daudz vietas. Tad arī cilvēki sāka interesēties, vai pie mums var iegādāties puķu stādus. Toreiz klienti visu izpirka, teica, ka mums ar šo visu jānodarbojas plašāk.” Tā Reiņu ģimene nolēma paplašināt savu darbību, nopirka vēl vienu siltumnīcu, iegādājās puķu sēklas, visu nepieciešamo strādāšanai un pārdeva arī puķes podos. IK ARIŽ-D piedāvājumā ir viss, kas nepieciešams cilvēkiem – Renata stāsta, ka uzņēmuma mērķis ir vienu klientu nodrošināt ar visu to, kas viņam ir nepieciešams dārzā vai siltumnīcā: “Lai cilvēks atnāk, nopērk sev dārzeņu stādus, ziedu stādus, puķes podos, ko var piekārt, piemēram, pie mājas fasādes, stādus, ko iestādīt kapos. Mēs vēlamies panākt to, lai klientam nav jābrauc pa pieciem veikaliem, meklējot sev nepieciešamo, bet var visu iegādāties vienuviet.”

Reiņu ģimene ne tikai piedāvā stādus, bet ar savu saimniecisko darbību un uzņēmību, ir sakārtojusi vienu lielu stūri Ilūkstes pilsētā. Agrāk, pirms tika izbūvētas siltumnīcas, teritorijā atradās neoficiāla vietējā izgāztuve. Renata stāsta, ka cilvēki meta savus atkritumus, auga divmetrīga zāle, visur bija saaugušas plūmes: “Tur bija viss – matrači, visādi maisi ar atkritumiem. Mēs te tīrījām, dedzinājām, mašīnām vedām projām, tiešām ļoti daudz darba ieguldījām. Te viss bija aizaudzis kā džungļos! Tagad, kad cilvēki nāk iekšā, brīnās, cik te skaisti, cik daudz vietas te ir, ka tomēr ir iespējams izvietot lielās siltumnīcas un darboties.” 

Kvalitāte svarīgāka par kvantitāti

Uzņēmumam sezona sākas jau februārī, kad sākas pirmie sēšanas un stādīšanas darbi – viss sākas ar zaļumiem – sīpolloki, salāti, dilles, pētersīļi, pēc tam paprika, tomāti, citi stādi un visbeidzot puķes. Imants par savu produkciju stāsta: “Mēs pērkam tikai kvalitatīvas profesionālās sēklas. Mēs neejam ar kvantitāti, bet ar kvalitāti. Varbūt mūsu tomāta stāds līdz ar to būs dārgāks nekā tirgū, bet mēs būsim pārliecināti, ka klientam šis stāds izaugs, dos kārtīgu ražu. Mēs sēklas pērkam tā kā priekš sevis – labākās – jo zinām, ka rezultātā būs pilns ar garšīgiem tomātiem.”

Darbs visu gadu

IK ARIŽ-D vēlējās panākt to, ka viņi strādā no februāra līdz pat rudens beigām, un tas viņiem pavisam nesen ir izdevies. Savu trešo siltumnīcu uzņēmums ir iegādājies, pateicoties Eiropas finansējumam, ko guva atbalsta pasākumā “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”.Līdz ar to, šajā sezonā Reiņu ģimene pārdod arī krizantēmas un rožu stādus, kas ļauj aktīvo sezonu pagarināt līdz pat novembrim. Renata stāsta: “Ir izdevies piepildīt vienu no maniem sapņiem – visu laiku šeit ir cilvēku plūsma, pie mums visu laiku ir ziedi, ko cilvēki var iegādāties ne tikai pavasarī, vasarā, bet tagad arī rudenī.”

Reiņu ģimenei nav tāds laiks, kad viņi sēdētu rokas klēpī salikuši. Brīvāki brīži no siltumnīcām ir decembrī, janvārī, bet bez ziediem neiztikt arī šajā laikā – tiek pavadīts ilgs laiks pētot jaunos katalogus, iepazīstoties ar jaunākajām modes tendencēm ziedu pasaulē. Imants stāsta, ka uzņēmums katru gadu veic uzlabojumus un jauninājumus savā darbībā: “Mēs attīstāmies, katru gadu būs pieejams jauns sortiments. Protams, būs ejošās preces, kas cilvēkiem interesē katru gadu, bet papildus – jaunās modes tendences.”

Ja kaut kas nav skaidrs – zvani!

Renata ir ļoti atsaucīga, viņa priecājas par vasarā saņemtajām fotogrāfijām no klientiem: “Es klientiem vienmēr saku, nesakiet paldies, kad pērkat, sakiet paldies tad, kad ienāk raža! Ļoti patīkami, kad klients atsūta fotogrāfijas ar ražu vai ziediem, kas ir pilnā plaukumā un no sirds saka paldies. Tas ir vispatīkamākais šajā darbā.” Tāpat viņa teic, ka nevajag kautrēties uzdot jautājumus. Ja nu gadījumā, stādam ir kaut kas noticis, neaug tā kā vajag, vai kaut kas nav skaidrs saistībā ar stādīšanu, mēslošanu, kopšanu, vajag piezvanīt un izstāstīt savu problēmu. Renata neliegs padomu – ieteiks, ko uzlabot, ko pamainīt.

Reiņu ģimenei ir sava pieeja darbā ar klientiem – nevajag kautrēties, ja Renata sāk uzdot jautājumus, viss tikai klientu ieguvumam. Ja klients nezina, kādus tomātu stādus izvēlēties, viņam jautā – vai mājās ir bērni, vai tomāti domāti ēšanai neapstrādāti vai konservēšanai. Kā teic saimniece, katrai šķirnei ir savs ēdājs – bērniem garšos mazie ķiršu tomātiņi, konservēšanai labāk derēs viena šķirne, salātiem kāda cita. Ir situācijas, kad klients sākotnēji nav apmierināts par šādu izjautāšanu, bet nonākot līdz gala rezultātam, ir patiesi priecīgs, jo šādā veidā ir ticis pie piemērotākajām šķirnēm. Tāpat ir ar ziedu izvēli – Renata pajautās, kādā krāsā ir māja, lai varētu atrast pieskaņotus ziedus, kas iederēsies klienta pagalmā.

Uzņēmēji neatsakās arī palīdzēt klientiem – ir bijušas situācijas, kad cilvēks atved podus, izvēlas stādus un Renata vai Imants visu sastāda. Tāpat viņi palīdzēs izvelēties skaistākās kompozīcijas lielajiem puķu podiem vai dobēm: “Mēs saliekam, kā aptuveni varētu izskatīties kompozīcija, ir klienti, kas pat nofotografē un mājās iestāda tieši tāpat, kā mēs salikām.”

Klienti no malu malām

Uzņēmuma piedāvāto produkciju iegādājas ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī ciemiņi – šogad ir bijuši klienti arī no Rīgas. Renata uzsver, ka ir ļoti patīkami, ka klienti brauc no mūsu novada, no Daugavas otra krasta – no Višķiem, Kalupes: “Ir tādi, kuri brauc un saka – nu labi, es no jums nopirkšu, jo man ieteica. Pēc divām dienām viņi brauc vēlreiz, pērk krietni vairāk un atved arī savus draugus, radus, kaimiņus. Ļoti patīkami!”

IK ARIŽ-D sadarbojas ar Ilūkstes pilsētas administrāciju – apzaļumo Ilūkstes pilsētu. Uzņēmuma ziedi izdaiļo arī tuvākos pagastu centrus. Ziedošajā puķu grozā netrūkst arī pa kādai asai usnei – pārsteidzoša ir Ilūkstes iedzīvotāju rīcība – regulāri pilsētvidē tiek izpostīti vai aplauzti zari puķēm puķupodos, ko ir veidojusi Renata: “Man ļoti sāp sirds, ka cilvēki vienkārši lauž zarus manām puķēm. Tas ir ļoti liels darbs, ko mēs esam ieguldījuši, lai Ilūkste būtu skaista, bet cilvēki atļaujas regulāri to izpostīt. Es pati sēju, stādīju, mēsloju, naktīs cēlos, lai kurinātu siltumnīcas, veidoju kompozīcijas. Tas ir milzīgs manas ģimenes darbs un laiks, kas tiek ieguldīts, bet regulāri tiek izpostīts. Ilūkste ir mana uzņēmuma seja, tāpēc jo īpaši sāpīgi ir skatīties, ko cilvēki ir darījuši.” Neskatoties uz šo patiesi dīvaino cilvēku rīcību, Renata ir ļoti priecīga, ka viņai ir iespēja padarīt savu pilsētu skaistāku.

Tikai uz priekšu!

Ja Ilūkstes centrā jau ir trīs lielās siltumnīcas, kāpēc gan neuzbūvēt vēl ceturto? Reiņu ģimenei ir jauns plāns, kā paplašināt savu darbību. Šovasar cilvēki velējas zināt, vai pie viņiem var iegādāties rozes un citas ziemcietes. Ņemot vērā lielo pieprasījumu, uzņēmēji ir nolēmuši, ka būvēs vēl vienu siltumnīcu, kur dzīvos jauni iemītnieki – ziemcietes.

Runājot par uzņēmuma attīstību, Reiņu ģimene domā par reklāmu – tuvākajā laikā Imants plāno izveidot uzņēmuma Facebook lapu, kur varēs iepazīties ar visiem jaunumiem un pieejamo sortimentu. Tiek plānos arī atrast pastāvīgu sadarbības partneri, kuram piegādāt savus audzētos stādus. Neskatoties uz lielo darba apjomu, Reiņu ģimene cenšas maksimāli daudz piedalīties tirdziņos tuvākajā apkārtnē. Gaidīsim jaunumus no IK ARIŽ-D!

Apskatīt IK ARIŽ-D piedāvājumu var Ilūkstē, Raiņa ielā 38. Tālrunis saziņai: 26222062 (Renata).

Teksts: Māra Multiņa
Foto: M.Multiņa, Imanta Reiņa fotoarhīvi

Nekustamā īpašuma pārvaldīšanas komisijas sēde 18.09.2023.