Raiņa māja Berķenelē pucējas pirms jaunās sezonas

AKTUĀLI

29. aprīlī Raiņa mājas Berķenelē teritorijā notika Lielā talka, kurā aktīvi iesaistījās Zemessardzes 3. Latgales brigādes zemessargi un karavīri, lai palīdzētu labiekārtot un sakopt Pliekšānu pagalmu un dārzu.

Talkas Raiņa mājā tradicionāli notiek jau gadiem ilgi, pulcējot dažādu uzņēmumu un pašvaldības darbiniekus, skolēnus un brīvprātīgos, kas nāk talkā sakopt 6 ha lielo platību.

Šogad talka visā valstī notiek laikā, kad zāle jau sazaļojusi un koki saplaukuši, taču pavasara nokrišņu pārbagātības dēļ veikt uzkopšanu laukā būtu bijis grūtāk.

Zemessargi palīdzēja novākt koku zarus, atvest un izlīdzināt melnzemi, sakopt puķu dobes un sakraut malku traktorā, ko sarūpēja Kalkūnes pagasta pārvalde.

“Darbs ārkārtīgi raisās. Nezinu, kā lai nodod tās sajūtas, kad cilvēki palīdz. Vēl no rīta, staigājot pa teritoriju, es saguru un domāju – kā es to izdarīšu? Bet, redziet, visu var izdarīt, pateicoties cilvēkiem,” sakaRaiņa mājas Berķenelē direktore Inese Baravika.

Reizē ar zemessargiem Raiņa mājas dārzā rosījās arī Randenes pamatskolas skolēni, kuri parkā novāca kritušos zarus un citus gružus, kas palikuši pēc pērn augustā notikušās vētras un krusas. Dabas stihija Raiņa mājas ēkām bija nodarījusi lielus postījumus, kā rezultātā nācās mainīt gan jumta logus, gan segumu.

“Rekonstrukcija notika ziemas laikā, tāpēc apkārt bija ļoti piegružota teritorija ar lauskām, akmentiņiem un zaru brikšņiem. Šobrīd ir tie darbi, kad vajag nedaudz labiekārtot, ir arī tehnika. Nevarējām to izdarīt ātrāk,” saka Raiņa mājas saimniece.

Jau pavisam drīz Berķenelē sāksies jaunā sezona, kas tiks atklāta 11. maijā ar līdz šim nebijušu pasākumu – Zaļumballi, lai aktualizētu brīvdabas deju tradīcijas lauku vidē. Uz zaļumballi Berķenelē tiek aicināti gan tradīciju izzinātāji un amatierkolektīvu dalībnieki, gan vietējie iedzīvotāji un ikviens, kas vēlas iejusties 19. gadsimta gaisotnē, piemeklējot sev arī atbilstošu tā laika tērpu.   

Šo tradīciju esam papētījuši. Tā kā Berķenelē ir seno prasmju darbnīca Klēts, mēs šeit renovējam, atjaunojam un šad tad šujam kādus vēsturiskus tērpus, atbilstošus 19 gadsimta pirmajai pusei, kā ģērbās Pliekšānu ģimene, kad te dzīvoja,” saka  Inese Baravika.

Vakara gaitā dažādas norises vadīs ģimeņu folkloras studija “Garataka” no Rīgas un Augšdaugavas novada folkloras kopas “Atzola”, “Neicgalīši”, “Pylna Sāta” un “Dyrbyni”. Jau no pulksten sešiem sāksies folkloras kopu dižošanās, meistarklasēs būs iespēja apgūt tradicionālo brīvdabas deju soļus, kā arī varēs nodegustēt kulinārā mantojuma labumus. Bet svētku kulminācijā notiks balle, kuras laikā būs gan rotaļdejas visai ģimenei, gan latviešu un latgaliešu danči, gan valši un šīberis ar “dzīvo” mūziku.

“Beigās kā dāvana visiem ir balle, kurā atkal stāstīsim, kā tad ballēs ģērbās, ko runāja, kā iemīlējās, kā puiši uzlūdza dancot, kā meitas spēlējās, rotaļājās utt. Un jums būs iespēja ieslīgt ne tikai folkloras kopu dziedāšanā, bet arī viņu mākslā,” teic Raiņa mājas saimniece, aicinot ikvienu apmeklēt pasākumu.  

Teksts, foto: Inese Minova

Pasākums Subatē uz robežas ar Lietuvu "Kopā Eiropā 20 gadi"