Raiņa mājā Berķenelē noritēja mākslinieciskas un “ugunīgas” dzejas dienas

AKTUĀLI

11. septembra vakars Raiņa mājā Berķenelē aizritēja ļoti radošā atmosfērā, aicinot apmeklētājus izbaudīt Dzejas dienu pasākuma „Dzeja dziedē un spīgo” piesātināto programmu. Pasākuma apmeklētājiem tika piedāvāts piedalīties dažādās radošās meistardarbnīcās un apgūt jaunas zināšanas un prasmes, piemēram, izgatavot vilnas rotaļlietas un gravētus atslēgu piekariņus, atpūsties krāsu terapijas klasē, kā arī iepazīt visdažādākās zāļu tējas un iemācīties no tām pagatavot aromātisku un veselīgu tēju. Raiņa mājā tika atklāta Santas Kamaldiņas tekstildarbu un Ivara Krūmiņa fotogrāfiju izstāde “Saldus sapņus Lolītei”, veltīta Raiņa pasaku varonei lellītei Lolītei. Izstādē eksponētas tekstilmozaīkas jeb patchwork tehnikā darinātas bērnu segas un leļļu sedziņas, kas mijas ar melnbaltām fotogrāfijām – leļļu portretiem. Santa Kamaldiņa ar šūšanu aizrāvusies jau septiņu gadu vecumā, mamma viņai droši uzticējusi savu veco šujmašīnu. Pirms gadiem desmit Santa pirmo reizi izmēģinājusi darboties tekstilmozaīkas tehnikā un atzīst, ka tā ir lieliska tehnika, kas ļauj radoši pielietot visus audumu atgriezumus, kas paliek pāri no citiem darbiem. Latvijā šī tehnika neesot īpaši izplatīta, toties populāra tuvākajās kaimiņvalstīs. Santa atradusi domubiedres Ukrainā, ar kurām kopā galvenokārt darbojas virtuālā vidē un jau sarīkojušas vairākas kopīgas izstādes klātienē Sanktpēterburgā, Maskavā un Kijevā. Viena no šīm izstādēm bija veltīta lellītei Līzītei, ekspozīcijā izmantotas leļļu gultiņas un izstādīti koši leļļu deķīši. Līzītes tēls Santai ļoti atgādinājis Raiņa pasaku tēlu lellīti Lolīti, tā radusies doma līdzīgu izstādi veltīt Raiņa pasaku tēlam. Viņa savu izstādi papildinājusi ar Jūrmalas fotogrāfa Ivara Krūmiņa melnbaltajām fotogrāfijām, no kurām pretī lūkojas dažādas lelles. Māksliniece aicināja ielūkoties arī viņas tekstildarbnīcā “Deķītis Lolītei” un izmēģināt no krāsainiem auduma gabaliņiem izšūt nelielus darbus ar burtiem tekstilmozaīkas tehnikā. No šiem auduma fragmentiem māksliniece darinās segu, ko rotās lelles Lolītes un Raiņa vārds. Vēlāk sega tiks dāvāta muzejam. Dzejas dienu pasākuma laikā Raiņa mājā notika Edgara Vanaga dzejoļu grāmatas “Kristāla sindroms” prezentācija, kas izvērtās par nelielu teatralizētu uzvedumu, pateicoties bērnu un jauniešu teātra studijas “Berķeneles Kamolītis” talantīgajiem jauniešiem. Edgars Vanags bija Daugavpils novada dzejnieks un bards, kuram dzeja un mūzika bija vienīgais dzīves aicinājums un vienīgais dzīves piepildījums. Pirms divdesmit gadiem viņa dzīve traģiski aprāvās. Ģimene ilgus gadus glabāja piemiņā Edgara sarakstītās dzejas vārsmas un mūziku, līdz viņa brālis Jānis šogad īstenoja Edgara sapni un apkopoja viņa dzejoļus grāmatā. Tai ir pievienots arī mūzikas disks, kurā ieskaņota Edgara Vanaga paša savulaik sacerētā un ierakstītā mūzika. Jānis atzīst, ka mūzika viņa brālim vienmēr bijusi tikpat svarīga kā dzeja, tāpēc papildus grāmatas projektam īstenots otrs projekts, lai brāļa radīto mūziku digitalizētu un uzlabotu ieraksta kvalitāti. Jānis Vanags pateicās ikvienam, kas palīdzēja šo ieceri īstenot. Talkā nāca Edgara laikabiedri un draugi, liel ir abu māmuļas Marijas Vanagas ieguldījums, jo viņa pati izskatījusi visus dēla pierakstus un nodrukājusi viņa dzejoļus datordrukā. Finansiāli grāmatas un diska izdošanu atbalstījis Latvijas Kultūrkapitāla  fonds un Daugavpils novada dome. Lai arī grāmata izdota ierobežota daudzumā, to varēs iegādāties Jāņa Rozes grāmatnīcā Daugavpilī, kā arī atrast Daugavpils novada un citās Latgales bibliotēkās. Grāmata būs pieejama arī elektroniskā formātā Naujenes Tautas bibliotēkas virtuālajā blogā. Arī Edgara Vanaga mūziku būs iespējams noklausīties virtuālajā vidē, jo līdz ar elektronisko grāmatu tiks dota norāde uz mūzikas straumēšanas vietu SoundCloud, kur tiks nopublicētas visas dziesmas. Pasākuma turpinājumā klātesošie varēja gremdēties Imanta Ziedoņa daiļradē un izbaudīt Daugavpils novada Kultūras centra teātra trupas “Trešais variants” sarūpēto teatralizēto uzvedumu “Ziedonis. Epifānijas”. Bet par pasākuma kulmināciju kļuva teatralizēts uzvedums “Spīgo… ” ar gaismas un uguns elementiem, ko bija sagatavojuši Rīgas viesmākslinieki no Studio FOTIA un bērnu un jauniešu teātra studijas “Berķeneles Kamolītis” dalībnieki. Teksts, foto: Inese Minova   FOTOGALERIJA

Nākamā pieteikšanās mācībām pieaugušajiem sāksies 22. septembrī