Pie lasītājiem nonākusi grāmata “Bites-Medus-Cilvēki”

AKTUĀLI

Dienasgaismu nesen ieraudzījusi rokasgrāmata “Bites-Medus-Cilvēki”, kas izdota projekta “Biškopības nozares attīstības veicināšana sadarbības partneru teritorijās un sabiedrības izglītošana biškopības jomā. Akronīms Bites-Medus-Cilvēki” ietvaros. Projektu kopš 2018. gada īstenoja Saldus rajona attīstības biedrība, Kandavas Partnerība, Preiļu rajona partnerība, kā arī Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi” ar mērķi veicināt biškopības nozares attīstību sadarbības partneru teritorijās, veidojot jaunas saites un stiprinot biškopju un vietējo uzņēmēju sadarbību, organizējot pieredzes apmaiņas, braucienus, izglītojošus seminārus, kā arī veicināt biškopības produktu noietu.

Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerības “Kaimiņi” vadītāja Inga Krekele stāsta, ka projekta īstenošanas gaitā notika dažādi pasākumi, bet rezultātā tapa grāmata. Sākotnēji gan bija domāts to izdot elektroniskā formātā, bet Covid pandēmijas dēļ nebija iespējas rīkot dažus klātienes pasākumus, uz kuru rēķina radās izdevība grāmatu laist klajā drukātā veidā. Pa vienam grāmatas eksemplāram saņems katra Augšdaugavas novada bibliotēka, tāpēc visi, kurus interesē bišu produkcija un tās pielietojums, varēs iegūt ļoti vērtīgu informāciju.

Viens no grāmatas autoriem ir Augšdaugavas novada pieredzējis biškopis Guntars Melnis, kura dravā pašlaik ir vismaz 70 bišu saimes, taču galvenokārt viņš ļaujas dažādiem eksperimentiem biškopības jomā, lai ieviestu jaunas tehnoloģijas un izglītotu citus biškopjus.

Guntars Melnis atzīst, ka šī grāmata nav vis domāta biškopjiem, bet tieši bišu produkcijas patērētājiem, jo satur ļoti daudzveidīgu, izsmeļošu un interesantu informāciju par dažādiem bišu produktiem – medu, propolisu, bišu maizi, ziedputekšņiem, bišu vasku, peru pieniņu un bišu indi. Te var smelties arī receptes, kā bišu produktus var izmantot dažādu slimību profilaksei un ārstēšanai, var atrast interesantus faktus par bišu produktiem no visas pasaules. Piemēram, reti kurš zina, ka bišu maize palīdz pret galvas sāpēm un migrēnu, pret radiāciju un vairogdziedzera slimībām. Savukārt peru pieniņš noder sievietēm skaistumkopšanā, kā arī ir lielisks līdzeklis pret saaukstēšanos un palīdz stiprināt organismu.

“Mēs gribējām uzrunāt tieši medus ēdājus, jo ir ļoti maz informācijas, kā šos produktus lietot. Pirms gadiem 200, kad nebija cukura, saldināšanai izmantoja medu, un par bišu produktiem cilvēki zināja daudz vairāk.  Triju paaudžu laikā pamazām sāka zaudēt šīs zināšanas. Latvija nav tā valsts, kur varam lepoties ar zināšanām par bišu produktiem,” saka G. Melnis un piebilst, ka ir svarīgi saglabāt šīs zināšanas un apkopot kādā krājumā, kur cilvēki var ieskatīties. “Parasti kā olbaltuma avots tiek minēta gaļa, lasis, siers, bet neviens nepiemin, ka ziedputekšņos ir vairāk olbaltuma nekā visos iepriekš minētajos produktos. Arī aminoskābes daudzos bišu produktos ir vairāk nekā citur. Grāmatā var arī aplūkot šo produktu sastāvu, cik daudz jāapēd. Piemēram, 100 g ziedputekšņu satur tikpat daudz olbaltumvielas, cik divi kilogrami liellopa gaļas. Ko tad ir vieglāk apēst – 100 g ziedputekšņu vai 2 kg liellopu gaļas?”

Grāmatas lappušu dizains veidots vaska šūnu veidolā, saturs viegli uztverams un pārskatāms. Šeit var atrast informāciju, kā pagatavot  ziedputekšņu ziepes, kā izmantot bišu produktus matu stiprināšanai, ko satur bišu inde un kā to pareizi izmantot veselības uzlabošanai, kā arī daudzas citas interesantas lietas.

Grāmatas prezentācijā Raiņa mājā Berķenelē varēja tikties ar  grāmatas autoru, nobaudīt dažādus bišu produktus un saņemt biškopja padomus.

Projekts tiek īstenots Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Latvijas lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam apakšpasākuma „Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” ietvaros.

Teksts, foto: Inese Minova

Naujenes pamatskolas skolēni mācījās domāt un darīt digitāli