Uzņēmējdarbību būvē uz uzticēšanās un godīguma pamatiem

AKTUĀLI

Pirms pieciem gadiem atgriezies savā dzimtajā pusē, Aivis Ruļuks kopā ar dzīvesbiedri Kristīni beidzot pievērsās uzņēmējdarbībai, par ko jau sen abi esot prātojuši. Izpētot tirgu un izsverot visus par un pret, sāka veidot veļas mazgātavu, pamazām piesaistot arvien vairāk klientu. Uzsituši pirmos punus un pārdzīvojuši pandēmijas izraisītās sekas, abi nav nolaiduši rokas, gluži pretēji – ir pārliecības pilni attīstīt uzņēmumu. Darba telpā goda vietā plauktā novietots krucifikss. “Esam kristieši, dzīvojam paļāvībā uz Dievu,” teic Kristīne.

Dzimtās puses pievilkšanas spēks

Aivis ir dzimis Bebrenē, Kristīne – Jelgavā. Kādu laiku ģimenes dzīvesvieta bija Olaine. Būdama pēc izglītības finanšu menedžere, Kristīne guvusi darba pieredzi bankā, vēlāk darbojās ES projektu uzraudzības jomā, bija projektu vadītāja Olaines novada pašvaldības Attīstības nodaļā.

Aivis dabūjis pastrādāt par bārmeni, menedžeri un pārdevēju, kas devis lielu pieredzi komunikācijā ar klientiem. Ieguvis galdnieka arodu Bebrenes tehnikumā, absolvējis augstskolu kā sporta skolotājs un 12 gadus nostrādājis par sporta skolotāju Olainē. “Tas ir mans aicinājums, ļoti patīk strādāt ar jauniešiem. Joprojām ikreiz 1. septembrī sirds iesāpas, ka neesmu skolā. Bet varbūt viss dzīvē sakārtosies tā, ka varēšu atgriezties darbā skolā, jo mūsu uzņēmumam ir sezonāls raksturs – visvairāk darba ir tieši vasarā, kad skolā ir brīvlaiks,” stāsta Aivis. Lai arī Olainē abiem bija darbs, Aivis vienmēr sapņojis atgriezties savā dzimtajā pusē, tuvāk pie zemes. “Varbūt tas bija  savas dzimtās vietas patriotisms, vēlme šeit veidot uzņēmējdarbību. Jau pusaudžu gados sapņoju par savu uzņēmējdarbību, tāpēc tā doma tieši šajā pusē ir izauklēta.”

Tieši veļas mazgātava šķitusi tā niša, kas te vēl ir brīva un arī nepieciešama. Lielu pieredzi un zināšanas abi smēlušies uzņēmumā, kas apkalpo viesnīcas “Hotel Roma” un “Latvija”. “Mēs nokļuvām profesionālā veļas mazgātavā, viņi mūs apmācīja, neuzskatot par konkurentiem. Toreiz bija sajūta, ka vispār neprotam veļu mazgāt, jo tas ir pavisam citādi nekā mazgāt mājās,” saka Kristīne. Sākumā apguvuši visas zināšanas paši, tad apmācīja divas darbinieces, kas pašlaik strādā viņu veļas mazgātavā “Pērle”.

Telpu meklējumos jau vairākkārt piedzīvojuši jurģus. Aivis atzīst, ka brīvas telpas uzņēmējdarbībai Ilūkstes pusē esot deficīts. Pašlaik veļas mazgātava apmetusies bijušā veikala telpās Pašulienas ciematā. Telpas gan jau vairākus gadus nebija apsaimniekotas, tāpēc ģimenei jāiegulda daudz pūliņu, lai tās daudz maz savestu kārtībā. “Mums ir nākotnes vīzija un sapnis par savām telpām tepat Ilūkstē, plānojam iegādāties zemi un uzcelt angāra tipa būvi, kur varēs strādāt. Skatāmies vietu, kur labāka infrastruktūra, ir pieejams ūdens un pietiekama strāva,” saka Aivis.  

Soli pa solim uz priekšu

2017. gadā tika izmazgāta veļa pirmajam klientam. Tobrīd bija iegādātas tikai dažas veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnas, mazie ruļļu gludekļi. Ieguldījuši pašu ģimenes iekrājumus. “Centāmies piedāvāt lielu pakalpojumu klāstu bez milzīgiem ieguldījumiem. Sākumā veicām rūpīgu tirgus izpēti, apzvanījām tuvāko novadu viesu mājas, lai saprastu, vai ir interese pēc pakalpojuma, kādas ir cenas, sākām kalkulēt, vai ir jēga, tāpēc sākumā bija maz iekārtu,” saka Aivis. Pamazām uzņēmums auga un arī pieprasījums kļuva lielāks. Šogad ģimene īstenojusi LEADER projektu

un iegādājās lielu ruļļu gludekli, kas gludināšanas procesu padara daudz raitāku un kvalitatīvāku. “Sākumā mazgājām galdautus un veļu restorāniem, viesnīcām un viesu mājām, redzējām, ka ļoti labu kvalitāti var sasniegt, izmantojot divus gludekļus, kas aizņem daudz laika un darba, arī dārgi izmaksā. Ar Lauku atbalsta dienesta un partnerības “Kaimiņi” atbalstu tika īstenots projekts, tagad galdautu var izlaist cauri jaunajam gludeklim, un ir perfekta kvalitāte,” saka Aivis un nodemonstrē jauno iekārto, kas ļoti ātri izgludina milzīgu palagu. Svarīgi, ka tā ir droša un novērš iespējamību satraumēt rokas.

Piecu gadu laikā izveidojies plašs klientu loks gan Augšdaugavas novadā, gan kaimiņu novados – Preiļos, Jēkabpilī un pat Zarasos Lietuvā, turklāt leišu partneriem ir apjomīgi pasūtījumi. “Mēs neraušam pēc iespējas vairāk klientu, bet ejam uz kvalitāti. Klientam jāzina, par ko viņš maksā. Man patīk pašai saņemt kvalitatīvu pakalpojumu. Arī es negribētu gulēt uz pleķainas veļas. Tāpēc mūsu klienti saņemt tīru, kvalitatīvi izgludinātu veļu, ko var uzreiz klāt uz galda vai gultas,” saka Kristīne. 

Ceļš līdz šādai kvalitātei nav bijis viegls. Kādu klientu nācies zaudēt, jo, mazgājot galdautus ar profesionāliem līdzekļiem, parādījušies neizmazgājami melni traipi. “Mūsu sadarbības partneris iedeva savu profesionālo tehnologu, kurš paskaidroja, ka iepriekš galdauti mazgāti ar sliktiem līdzekļiem, kas traipus nevis izmazgāja, bet paslēpa. Tie jau bija sen iededzināti, bet profesionālie līdzekļi tos izvilka laukā. Diemžēl galdauti bija sabojāti, toties gūta liela pieredze,” stāsta Kristīne.

Ģimeniskums mājās un darbā

Uzņēmēji uzsver, ka viņu darba pamatā ir savstarpēja uzticēšanās un godīgums. “Mūsu klienti ir arī mūsu draugi. Satiekoties daudz komunicējam, kā liela ģimene, pārrunājam priekus un bēdas, darba procesa problēmas. Viss ir izrunājams,” saka Aivis. Arī savus darbiniekus uzņēmēji uztver kā ģimenes locekļus, uz kuriem var pilnībā paļauties.

Visaktīvākais darba laiks esot vasarā, kad ir daudz pasūtījumu no viesu namiem. Ziemā tūrisms nav tik aktīvs, tāpēc atliek valsts iestādes, bērnudārzi un pansionāti. “Sapelnām vasarā naudu un no tās uzturam uzņēmumu visu ziemas periodu. Smagāk bija pandēmijas laikā, jo par apkuri bija jāmaksā, arī citi izdevumi, izveidojās parādi, bet tūlīt jau no mīnusiem tiksim laukā. Tas bija smags periods, bet neesam vienīgi, kas cieta,” stāsta Aivis. Protams, uzņēmēji ar bažām raugās uz iespējamo vīrusa uzliesmojumu un kārtējiem ierobežojumiem, taču negrasās atteikties no saviem plāniem, jo ieguldījuši daudz pūliņu. “Dažreiz domājam - varbūt beidzam cīnīties? Bet tad padomājam, cik ir ieguldīts un nozagts laika saviem bērniem. Ja mums ir darbs, tas nozīmē, ka arī viesnīcām un viesu mājām ir darbs. Mums ar viņiem veidojas tandēms. Lai nezaudētu klientus, jāstrādā, lai var uz mums paļauties. Mūsu klientu darba instruments ir tīra veļa. Mums jānodrošina, lai viņu instruments būtu funkcionāls,” teic uzņēmēji. Šovasar dubultojies elektrības rēķins, nācies celt pakalpojuma izmaksas, taču klienti izturējās saprotoši un neviens neaizgāja pie konkurentiem. Tas devis spēku turpināt darbu.  

Pašlaik saimnieki plāno labiekārtot esošās telpas Pašulienā, lai ir ērtāk strādāt un būtu vairāk vietas. Kristīnei vēl ir papildus darbs par projektu vadītāju biedrībā “Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi””.

Ruļuku ģimenē aug trīs braši puikas. Sava uzņēmuma izveide ir laupījusi daudz laika bērniem, tāpēc tagad ģimene cenšas vairāk laika pavadīt kopā. “Svētdiena mums ir ģimenes diena, kad pēc dievkalpojuma dodamies kaut ko apskatīt. Varam ātri sataisīties un doties ceļā. Ļoti patīk ar bērniem gulēt teltīs, braukt ar riteņiem, apmeklējam teātri, koncertus un muzejus,” stāsta Kristīne. Vēl ģimenei ir sapnis iegādāties zemi Bebrenē un uzbūvēt nelielu ģimenes māju. Brīva laika esot ļoti maz, tāpēc tiek tverts ikviens brīvs brīdis, ko pavadīt kopā.  

Teksts, foto: Inese Minova

Ziepes un hidroelektrostacija