Pedagoģe Ilona Linarte-Ruža saņems Cimzes balvu

AKTUĀLI

Šogad aprit desmit gadi, kopš Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) iedibinājis Cimzes balvu – pedagoģiskās izcilības apbalvojumu mūzikas, mākslas, dizaina un dejas izglītības jomā. Jubilejas gadā balvu saņems Mākslu izglītības kompetences centra “Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola” skolotāja un izglītības programmas “Apģērbu dizains” vadītāja Rita Piešiņa un Ilūkstes Mūzikas un mākslas skolas direktore, mākslas skolotāja Ilona Linarte-Ruža. Cimzes balvas pasniegšanas ceremonija notiks 17. maijā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

LNKC direktore Signe Pujāte: “Izcils skolotājs savam audzēknim spēj vienkāršā valodā izskaidrot sarežģītas dzīves patiesības, būt lielisks piemērs ikdienā un iedvesmot viņu turpmākām dzīves izvēlēm. Tieši tādi ir arī Latvijas kultūrizglītības jomas pedagogi mūzikā, mākslā vai dejā, kurus Latvijas Nacionālais kultūras centrs cildina, ik gadu diviem pedagogiem pasniedzot skolotāju skolotāja Jāņa Cimzes balvu. No sirds sveicam šī gada laureātes!”

Ilonas Linartes-Ružas devums ir īpaši nozīmīgs Latgales mākslas attīstībā. Paralēli mākslinieces radošajai darbībai savu mūžu viņa ir veltījusi pedagoģiskajam darbam Rēzeknē, Daugavpilī un Ilūkstē, veidojot Latgales mākslas izglītības iestāžu darbu profesionālāku un daudzpusīgāku. Nesavtīgi, atbildīgi, grodi un pamatīgi. Vienlaikus I. Linarte-Ruža vienmēr ir bijusi ļoti smalkjūtīga pret kolēģiem un audzēkņiem, atvērta jaunajam un laikmetīgajam. Nozīmīgs darba posms pavadīts Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” direktores amatā (2003 – 2014). I.Linartes-Ružas vadībā Saules skola kļuva par nozīmīgu Daugavpils kultūrvides daļu, audzēkņi un pedagogi arvien vairāk iesaistījās pilsētvides noformēšanā, veidojot pilsētnieku izpratni par gaumīgu dizainu un patiesi latviskām kultūras vērtībām; tika izmantota iespēja iesaistīties starptautiskos projektos. Desmit gadus, kopš I.Linarte-Ruža ir Ilūkstes Mūzikas un mākslas skolas direktore, Ilūkstē ir ievērojami attīstīta vizuāli plastiskās mākslas mācību joma, skolēniem ir iespēja kvalitatīvi apgūt arī dizaina un tekstilmākslas pamatus I.Linartes-Ružas vadībā. Pedagoģe iejūtīgi un uzmanīgi ieinteresē audzēkņus par mākslas pasauli, veicinot kultūras vērtību iepazīšanu. I.Linartes-Ružas pedagoģiskais talants no mākslas skolu audzēkņiem izlolojis vairākus tagadējos kolēģus pedagogus: Māri Suseju (Krāslavas novada Mūzikas un mākslas skola), Ievu Reitāli, Baibu Priedīti, Dignu Gordijenko (Saules skola), Agru Ritiņu (MIKC “Latgales Mūzikas un mākslas vidusskola”).

Cimzes balva ir īpašs apbalvojums skolas pedagogam-izcilībai par ilggadēju pedagoģisko darbību un būtisku ieguldījumu mācību un audzināšanas darbā, to piešķir reizi mūžā. Pedagoga, tautasdziesmu vācēja, latviešu kora mūzikas pamatlicēja un profesionālās mūzikas izglītības aizsācēja Jāņa Cimzes (1814–1881) vārdā nosaukto balvu izcilākajiem mūzikas, mākslas, dizaina un dejas pedagogiem 2014.gadā iedibināja LNKC. Balvu ik gadu piešķir diviem pedagogiem.

Foto - Māris Justs

Informāciju sagatavoja:

Lana Kazlauskiene, Sabiedrisko attiecību speciāliste

Latvijas Nacionālais kultūras centrs

Ceļu fonda komisijas sēde