Pēc vērienīgas renovācijas ciemos aicina Lielbornes muiža

AKTUĀLI

Pēc četru gadu restaurācijas ekspluatācijā nodots atpūtas komplekss Lielbornes muiža Augšdaugavas novada Salienas pagastā. Renovācijas projekta ietvaros pieejamās telpas tika palielinātas par trešdaļu – no 672 m2 līdz 913 m2. Lielbornes muiža ir vienīgais muižas komplekss dabas parkā Daugavas loki, kas saglabājies līdz mūsdienām.

“Esam pabeiguši renovāciju, restaurācijas procesu. Daļai detaļu restaurācija, protams, vēl turpināsies. Bet esam nodevuši ēku ekspluatācijā. Esam gatavi uzņemt viesus gan viesnīcā, gan arī aicinām uz vakariņām muižas restorānā, uz vēlajām brokastīm brīvdienu rītos, atpūtā mūsu parkā,” stāsta saimniece Nora Poiša.

Muižas teritorijā tika izveidots kvalitatīvs un muižai piedienīgs grants segums, uzstādīta saules paneļu sistēma, atjaunota apgaismošanas sistēma, ierīkota aizsardzība no zibens, notekūdeņu attīrīšanas sistēma. Darbu ietvaros veica arī divstāvu lieveņa renovāciju, durvju un podiņu krāsns restaurāciju. Iekštelpas tika krāsotas atbilstoši mākslinieciskās izpētes materiāliem, radot maksimāli autentisku muižniecības laika dizainu. Saimnieki centās apvienot tīkamus senatnīgus priekšmetus un mēbeles ar mūsdienīgām un šobrīd sabiedrībā pieprasītām lietām.

Renovācijas darbiem piesaistīti arī publiskie līdzekļi, tai skaitā saņemts Augšdaugavas novada pašvaldības līdzfinansējums 5000 eiro apmērā  projekta "Valsts aizsargājamo arhitektūras pieminekļu un Daugavpils novada aizsargājamo kultūras mantojuma objektu saglabāšana Daugavpils novadā” ietvaros valcprofila jumta seguma restaurācijai. ”Ļoti žēl, ka šo darbu rezultātu redz tikai putni no debesīm,” smejas saimniece.

Atrodoties blakus Daugavai, var izmantot arī laivu braucienus. Teritorijā atrodas atjaunotais dzirnavu dīķis, pieejami sup dēļi, ar kuriem var braukt pa šo dīķi, un pacelties nedaudz augstāk pa Bornes upes līkumiem.

Durvis vērusi arī viesnīca ar 10 numuriem, kurā naktsmājas var piedāvāt līdz 30 cilvēkiem, semināru un restorāna zāles 50 cilvēkiem.

Atjaunojot muižu, viens no mērķiem bija parādīt ne tikai baronu laiku skaistumu, bet arī atgriezties neseno laiku nostaļģijā. Pēc saimnieces teiktā, tā ir lieta, kuru cilvēki atzīmē īpaši pozitīvi, jo daudzi atceras Rīgas Porcelāna rūpnīcas servīzes, kuras lietotas padomju laikā: “Ļoti daudziem mājās ir saglabājušies Rīgas Porcelāna rūpnīcas ražotie trauki. Nolēmām, ka saviem klientiem atrādīsim šo skaisto kolekciju. Ikdienā pie mums esot, kafiju var baudīt tieši no šiem traukiem. Tā ir viena no lietām, kas cilvēkiem īpaši patīk, jo daudzi atceras, ka tādi trauki, iespējams, ir bijuši arī vecmāmiņai vai bijusi tāda kāzu servīze. Tas dod papildus siltumu vietai.”

Iepazīties ar kompleksu un tā piedāvājumu varēsiet, rudenīgu atpūtu parkā apvienojot ar vēlajām brokastīm jau 2., 3. vai 9., 10. oktobrī, kā arī baudot maltīti restorāna vakaros 2. un 9. oktobrī. Saimniece sola, ka piedāvājums būs ļoti gards, turklāt vide ir labvēlīga patīkamai atpūtai. Vieta ir pozitīvā nozīmē izolēta – organizējot pasākumus Lielbornē varēs atrasties “savā burbulī”, bez svešiem acu skatieniem, kā saimniece saka -  “jaukā nekurienē”, vienlaikus ar iespēju rīkot tieši sev piemērotu pasākumu vai atpūtu.

Autors un foto: Dainis Bitiņš

Publiskā apspriešana par koku ciršanu Biķernieku pagastā