Pavasaris nāk ar gaismu

AKTUĀLI

Skrindu dzimtas muzejs izveidojis virtuālu izstādi “Gaismas ķermeņi”, kurā var aplūkot dažādus gaismas ķermeņus no muzeja krājuma. “Tā kā pavasaris daudziem asociējas ar gaismu un gaismas uzvaru pār tumsu, un arī brāļi Skrindas ir gaismas nesēji Latgales tautai, nolēmām no marta piedāvāt saviem potenciālajiem apmeklētājiem nelielu virtuālu izstādi “Gaismas ķermeņi” mūsu muzeja facebook mājas lapā,” saka muzeja speciāliste Ilze Ozoliņa. Tumšajos un aukstajos gada mēnešos, gaisma un siltums ikvienā no mums rada siltuma un komforta izjūtas. Kopš cilvēces pirmsākumiem apgaismojums ir būtisks priekšnosacījums attīstībai. Attīstoties apgaismojumam, līdzās vienmēr bijuši arī dažādi tehniski atklājumi. Jau izsenis pirmās apgaismošanai domātās ierīces tika veidotas tā, lai tajā varētu ērti ievietot vielas (sveces, eļļas, skali), kuras sadegot rada gaismu un siltumu. Paši apgaismošanas rīki lielākai drošības sajūtai tika izgatavoti no metāla vai keramikas, retāk – no koka. Daudzveidīgākā apgaismošanas priekšmetu grupa ir svečturi. Skrindu dzimtas muzeja krājumā gaismas ķermeņu nav daudz, toties esošie eksponāti ir unikāli, ko katrs ir ar savu stāstu. Lielākoties svečturi nāk komplektā kopā ar krustiņu, jo savulaik izmantoti reliģisku rituālu veikšanai, kas katoļiem bija neatņemama dzīves sastāvdaļa. Kāds koka svečturu un krusta komplekts nāk no senas dzimtas Līksnas pagastā. Unikāli eksponāti ir divi metāla svečturi un eļļas lampas pamatne, kas saglabājušies no 19. gadsimta Vaboles muižas. Savulaik tie uzieti Vaboles vidusskolas bēniņos, veicot skolas remontu, un nodoti muzejam. “Tie ir vieni no nedaudzajiem priekšmetiem, kas palikuši pāri no Vaboles muižas. Līdz ar Vaboles muižas nodegšanu nekas nav saglabājies, vien kāds vecs krēsls. Pēc šiem svečturiem un lampas var aptuveni noteikt vecās muižas stilu,” saka muzeja speciāliste. Muzeja kolekcijā ir arī daži gaismas ķermeņi, kas lietoti ikdienā saimniecībā telpu apgaismošanai.

Daugavpils novadā taps Pirmā pasaules kara mantojuma tūrisma maršruts