Pa Plāteru un Pauliņu pēdām

Izglītība

14. maijā Randenes pamatskolas 5.-8. klases skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Krāslavas Vēstures un mākslas muzeju, kā arī uz Krāslavas Amatniecības centru.

Krāslavas Vēstures un mākslas muzejā skolēnu grupu sagaidīja atraktīvs ģids – Eduards, kurš bērniem saprotamā valodā centās īsumā izstāstīt Krāslavas vēsturi, kura kopš 18. gadsimta cieši savijusies ar grāfiem Plāteriem.

Kā zināms, tad 1729. gadā grāfs Jans Ludvigs Plāters iegādājās Krāslavu. Un tad sākās būvniecība. Tika pieaicināti itāļu arhitekti un mākslinieki, kuri uzcēla ne vien skaisto Plāteru rezidenci un projektēja tās apkārtni, bet arī baznīcu, kura priecē ticīgo tautu joprojām.

Vēlāk sekoja Krāslavas Amatniecības centra apmeklējumus. Te randeniešus mīļi sagaidīja keramiķis Valdis Paulāns, kurš izstāstīja par māla ieguvi tepat Daugavas krastos. Izrādīja gatavos māla traukus ar visneiedomājamākajiem glazūru toņiem.  Tāpat visu acu priekšā māla pikucis V. Paulāna prasmīgajās rokās uz virpas pārtapa par nelielu vāzi. Un tad bija pienācis laiks pašiem skolēniem uzrunāt mālu – pagatvot no tā Latgales svilpaunieku. Veicās dažādi, tomēr visi svilpaunieki svilpo.

Aicina pieteikties Vislatvijas ūdens tūristu saietam “Lielais plosts 2024”