No meistarklasēm līdz dalībai starptautiskā festivālā

AKTUĀLI

Augšdaugavas novada Kultūras centrā “Vārpa” šopavasar notika mandolīnas spēles meistarklases, kuras vadīja tradicionālo instrumentu spēlmanis Gintaras Andrijauskas no Lietuvas. Aktīvākie meistarklašu dalībnieki – Ambeļu Kultūras nama folkloras kopa “Speiga” saņēma ielūgumu piedalīties 31. Starptautiskajā festivālā “Sėlos muzikantai” Zarasu rajonā.

Šī gada martā un aprīlī notika pavisam četras Gintara Andrijauska vadītas mandolīnas spēles meistarklases, kuru laikā no pašiem pamatiem tika apgūta šī instrumenta spēle un dažas tautas mūzikas apdares spēlēšanai koncertos. Meistarklasēs aktīvi piedalījās Ambeļu Kultūras nama folkloras kopas “Speiga” un Augšdaugavas novada Kultūras centra “Vārpa” folkloras kopas “Dyrbyni” dalībnieki.

Plašākai publikai daļa apgūtā repertuāra (lietuviešu “Pjoviau šieną” un latgaliešu “Zīlānu daņcs”) pirmoreiz tika prezentēts 20. Starptautiskajā Tautas muzikantu saietā Vabolē, šī gada 28. aprīlī. Koncertieraksts ir pieejams šeit→

Šajā dienā Skrindu dzimtas muzejā bija arī tikšanās ar Gitaru Andrijausku, kurš visiem klātesošajiem stāstīja par mandolīnu spēles tradīcijām Lietuvā un prezentēja savas privātās kolekcijas mandolīnas un ermoņikas, par katru instrumentu izstāstot aizraujošus stāstus un atgadījumus. Pavisam nejauši arī no Skrindu dzimtas muzeja krājuma tika eksponēta basa mandolīna, kas 20.gs. 60.gados tika spēlēta Vaboles skolas mandolīnistu ansamblī (ko apliecina vēsturiskās fotogrāijas no skolas arhīva) un ir, iespējams skolotāja K.Strupā

unikāls darinājums. Savukārt 11.maijā Ambeļu folkloras kopa “Speiga” devās uz Zarasu rajonu Lietuvā, kur piedalījās 31. Starptautiskā festivāla “Sėlos muzikantai” divos koncertos. Rīta pusē dalībnieki atraktīvi izpildīja sagatavoto tautas mūzikas programmu kapelu koncertā “Eurovyža” Slīninku ūdensdzirnavās – līdzās mūziķu grupām no Lietuvas, Igaunijas un Somijas. Savukārt vakarā Smalvu Vissv. Jaunavas Marijas Rožukorņa baznīcā notika 8. Starptautiskais mandolīnistu salidojums “Mandolinizmas”, kur “Speiga” prezentēja gan savas tautas mūzikas apdares, gan piebiedrojās vairāku desmitu dalībnieku lielajam mandolīnistu orķestrim.

Informācija un foto: Anna Briška, Augšdaugavas novada Kultūras centra “Vārpa” folkloras kopas “Dyrbyni” vadītāja

Deju laiks kopā ar senioriem un bērniem