No mammas recepšu burtnīcas

AKTUĀLI

6.marta pēcpusdienā Maļinovas pagasta saieta namā gaisā virmoja kārdinošas smaržas un pagasta iedzīvotāji, gan lieli, gan mazi pulcējās uz radošu darbnīcu. Maļinovas pagasta bibliotēkas vadītāja Elvīra Kokina sadarbībā ar Saieta nama vadītāju Natāliju Davidovu nolēma atcerēties aizmirstas receptes, bez kurām agrāk neiztika nevienos saviesīgos pasākumos tie ir Tējas cepumi kurus gatavojot izmantoja gaļas maļamo mašīnu un speciālas formiņas.( Izrādās, ka mehānisko gaļas maļamo mašīnu atrast ir problēma, jo lielākā daļa izmanto elektriskās, paldies Ilonai Jefimovai ar kuras gādību Bibliotēkas novadpētniecības stūrītī jauns eksponāts – gaļas maļamā mašīna, ar roku darbināma.) Manā bērnībā mamma šos cepumus cepa vai ik sestdienu, bērnībā man šie cepumi ne pārāk garšoja, nu bet tagad ir gardi gan. Radoša darbošanās sevišķi ieinteresēja bērnus kuri šāda veida cepumus ar vecākiem nebija cepuši. Vispirms gatavojām mīklu. Mīkla tika gatavota divas porcijas un otrā porcijā pievienojām kakao garšas dažādībai. Pirmo mīklas porciju gatavojot stāstīju ko un cik lieku, un jau otro porciju gatavojot katru soli jautājām bērniem, kuri priecīgi komentēja kas un kā jādara. Kad sagatavojām mīklu sākās pats interesantākais posms cepumu gatavošana caur gaļas mašīnu, bērni tika nostādīti rindā, jo gaļas mašīnas rokturi griezt gribēja visi bez izņēmuma, un nogaršot mīklas gabaliņu. Un tās minūtes kas lēni vilkās kad cepumi tika ielikti cepeškrāsnī, tā vien likās ka jau gatavi. Un kad smarža sāka kairināt degunu, tāds gandarījums par rezultātu. Cepumi sanāca ļoti garšīgi jo tika darīts ar mīlestību un tik daudzu mazu rociņu palīdzību. Paldies aktīvajiem pagasta iedzīvotājiem par dalību.

Cepumu pagatavošana

200 g sviesta, 2 olu dzeltenumi, 180 g cukura, 5 ēd. k. majonēzes, šķipsna sāls, vanilīns, 1 tējk. cepamā pulvera, 500-550 g miltu.

Mīkstam sviestam pievieno cukuru un ar karoti satrin. Pievieno olu dzeltenumus, sāli, majonēzi un samaisa. Pa daļām pievieno izsijātus miltus, cepamo pulveri un vanilīnu. Samīca viendabīgu mīklu. Tur ledusskapī 30 minūtes. Atvēsināto mīklu  izmaļ caur gaļas maļamo mašīnu, izlaižot caur cepumu formēšanai paredzētu uzliku 4-5 cm. garus cepumiņus. Cep cepeškrāsnī 180 grādos zeltainus.

Labu apetīti!

Maļinovas pagasta bibliotēkas vadītāja Elvīra Kokina

Par koksnes un augu atkritumu dedzināšanu