No mākslas līdz uzņēmējdarbībai – viena putuplasta loksne

AKTUĀLI

Sventes Tautas nama (TN) vadītājs Viktors Petaško allaž ir izcēlies ar radošu nemiera garu. Ikdienā viņš organizē kultūras dzīvi pagastā, koordinē pagasta jauniešus, kopā ar dzīvesbiedri Oksanu dejo Sventes TN nama vidējās paaudzes tautas deju kolektīvā. Taču pirms pusotra gada pārsteidza sabiedrību ar jaunu aizraušanos, kas pašlaik pārtop nopietnā uzņēmējdarbībā.

Putuplasta iedvesmots

Viss sācies gluži nejauši. Siltinot tēvam pagrabu ar putuplasta loksnēm, Viktors aizdomājies, kāpēc tik interesants materiāls netiek nekur citur izmantots, kā vien celtniecībā. Sākumā pamēģinājis ar rokas zāģi izzāģēt no putuplasta figūras, tās slīpēt un līmēt, taču nekas prātīgs no tā nav sanācis, izņemot kaudzi samaitāta materiāla. Taču neveiksmes Viktorā pamodinājušas izgudrotāju, un drīz vien viņš uzmeistarojis nopietnu darbgaldu. “Izpētīju, ka industriāli putuplasts tiek griezts ar stiepli. Paskatījos, ka šāda iekārta maksā no 5000 eiro, un nolēmu uztaisīt pats,” stāsta Viktors, nodemonstrējot šo iekārtu darbībā. Četru asu darbgalds uzmeistarots no dažādiem pieejamiem materiāliem, piemēram, viņš izmantojis vecu datoru ventilatorus un radio detaļas. Uz tā var izgriezt dažādas figūras jebkurā leņķī un biezumā. Viktors smejas, ka pāris reizes dabūjis ar elektrību pa pirkstiem, līdz viņa izgudrojums sācis pilnvērtīgi strādāt. Pirmie putuplasta dekori, kas sākotnēji izmantoti Sventes TN izrotāšanai, pamazām pārtapa mākslas darbos un 2018. gada nogalē tika piedāvāti plašākai apskatei personālizstādē “Krāsas iedvesmots”, ko Viktors veltīja Latvijas simtgadei. Ar to bija āķis lūpā, un radošo ideju maisam gals nu bija vaļā. Par to varēja pārliecināties arī pērnā gada nogalē, kad tautas namā tradicionālo egli aizstāja neparasta konstrukcija no putuplasta – gan oriģināli, gan vienai eglei izglābta dzīvība.

Īsteno biznesa ideju

Redzot, ka putuplasta figūras kļūst pieprasīts svētku dekors, Viktors aizdomājies, ka tā ir viena no uzņēmējdarbības nišām, kur viņš varētu darboties. Vienīgi iekārtas vajadzīgas nopietnākas lielu pasūtījumu izpildei. Pērn Viktors pieteicās Daugavpils novada domes grantu konkursam un saņēma atbalstu Polijā ražotas iekārtas iegādei. Tas ir darbgalds putuplasta griešanai, kas strādā ar datorprogrammas palīdzību. Iekārta izmaksāja 3500 eiro, no kuriem lauvas tiesu sedza granta finansējums.

Viktors datorā ievada nepieciešamos parametrus, un mūsu acu priekšā iekārta izgriež ļoti smalku sniegpārsliņu. Iekārta pilnībā tiek vadīta ar datorprogrammas palīdzību. Putuplastu šķērē uzkarsēta stieple, caur kuru tiek laista elektriskā strāva. Katram putuplasta blīvumam ir nepieciešams uzstādīt atbilstošu temperatūru un stieples kustības ātrumu, kuru virza četri īpaši motori. No vienas biezas un ļoti blīvas ekstrudētā putuplasta loksnes var izgatavot no vienas līdz pat 1500 sniegpārsliņām. Šie darbi pirms jaungada esot viens no pieprasītākajiem izstrādājumiem. Viktora izgatavotās sniegpārsliņas rotā arī novadā atvērto jauno objektu “Sniega villa”.

Līdzīgi ar putuplastu darbojas arī kāds uzņēmums Rīgā, kuram ir jaudīgākas iekārtas. Viktors atzīst, ka katram ir savi klienti, kuri jāpieradina pie savas produkcijas. Šogad Viktors plāno iesniegt pieteikumu jaunam grantu konkursam, jo viņa ražotnei nepieciešams jaudīgs gaisa attīrītājs, kā arī krāsošanas iekārta.

Pagaidām Viktors darbojas kā pašnodarbināta persona, maksā valstij nodokļus, taču domā ar laiku kļūt par komersantu, tad arī logo būs vajadzīgs. Viktors nemitīgi eksperimentē, izmanto krāsainu un baltu putuplastu. Savus izstrādājumus reklamē sociālajos tīklos, piedāvā veikaliem. Viņš atzīst, ka izdevīgāk izpildīt lielus pasūtījumus, kas mērāmi tūkstošos vienību. To ļauj paveikt jaunā iekārta. Turklāt varētu ar rezervi izgatavot sagataves, taču šādiem uzkrājumiem vajadzīga vieta, tāpēc plāno iegādāties vai izgatavot stalažas, kur uzglabāt darbus. Pasūtījumus Viktors parasti paveic diennakts laikā. Ja lielāks pasūtījums, nākas tam ziedot arī nakts stundas.

“Novembris un decembris ir visražīgākie mēneši, kad pieprasīti dažādi svētku dekori. Protams, varētu ražot arī celtniecības tapas, taču tās ir pārāk lētas un ar tām nopelnīt nevar,” saka Viktors.

Istabā kastēs glabājas milzums dažnedažādu formu un krāsu izstrādājumu, ne tikai sniegpārsliņas. Viktors teic, ka tie ir vien pārpalikumi no pasūtījumiem. Oponēdams dzirdētajiem pārmetumiem par to, ka putuplasts nav veselīgs materiāls, Viktors uzsver, ka mūsdienās dabiska un videi nekaitīga materiāla praktiski nav, jo nav zināms, no kā tiek ražots apģērbs un dažādas saimniecības lietas.

Viktors atzīst, ka esot vēl sava īstā produkta meklējumos. Lai gan par labu nišas produktu jau tagad varētu saukt kādu izstrādājumu. Tās ir galda spēles no putuplasta, kuras lieliski der ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Lielākoties tie ir dažāda veida labirinti, kurus Viktors jau ir izmēģinājis dažādos Sventes TN un novada pasākumos.

Kamēr viņš ietrenējis roku, tika sabojāts un izmests daudz putuplasta. Arī no dažādiem izstrādājumiem ir daudz atkritumu, tāpēc aktuāla kļuva smalcināšanas iekārta. Redzot, cik dārgas ir šādas iekārtas, Viktors to uzmeistaroja pats. Sasmalcinātos putuplasta pārpalikumus viņš saber maisos, tā tie aizņem mazāk vietas.

Jautāts, no kurienes viņam ir tādas inženiera dotības, Viktors smejas, ka pēc izglītības esot gandrīz datorspeciālists: “Esmu no tiem cilvēkiem, kam niez smadzenes.”

Teksts, foto: Inese Minova

Idejas pastaigām dabā