Netradicionālajā modes skatē demonstrēja stilizētus tautastērpus

AKTUĀLI

Špoģu Mūzikas un mākslas skola jau trešo reizi Latgales mākslas skolām organizēja netradicionālās modes skati “Rakstu rakstus izrakstījām”. Modes skatē piedalījās 9 mākslas skolas, kopumā žūrija vērtēja 14 tērpu kolekcijas. Konkursā piedalījās gan mājinieki, gan audzēkņi no Naujenes, Daugavpils, Balviem, Indras, Preiļiem un Ludzas, kā arī ārvalstu viesi no Baltkrievijas –Šarkavščinas mūzikas un mākslas skola, kuri pērn noslēdza sadarbības līgumu ar Špoģu Mūzikas un mākslas skolu.

Trīs gadu laikā konkurss ir jūtami audzis mākslinieciskā kvalitātē. Modes skates tematika šogad tika veltīta gaidāmajai Latvijas simtgadei, aicinot posties svētkiem ar lepnumu par savu novadu un zemi. Etnogrāfiskais tērps vislabāk identificē cilvēku kā noteikta novada pārstāvi, tāpēc jaunieši tika aicināti pētīt latviešu rakstu zīmes un tautas ornamentus, veidojot stilizētus tautastērpus. Katras skolas uzdevums bija izveidot savu kolekciju, pielietojot netradicionālus materiālus – plaši tika pielietots papīrs, kartons, putuplasts, lins un citi oriģināli materiāli. Konkurss tiek rīkots ar mērķi attīstīt bērnu radošumu, meklējot drosmīgus un radošus risinājumus mākslā.

Konkursa žūrijas sastāvā bija Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pasniedzējs, mākslinieks un datorgrafiķis Aivars Bulis, Daugavpils novada Kultūras pārvaldes noformēšanas māksliniece Olga Gžibovska, Daugavpils novada Kultūras pārvaldes Kultūras mantojuma daļas vadītāja Brigita Madelāne, Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms un Starptautisko projektu koordinatore Gaļina Paniča no Baltkrievijas.

Žūrija darbus vērtēja pēc vairākiem kritērijiem – tērpa tehniskās izpildes sarežģītības pakāpes, darba kvalitātes, materiālu saskaņotības, idejas oriģinalitātes un mākslinieciskā snieguma. Tērpu kolekcijas bija rūpīgi pārdomātas un veidotas, sarežģījot žūrijas uzdevumu, noteikt labākos no labākajiem.

Pēc modes skates, žūrija devās uz apspriedi, atstājot satrauktos modes māksliniekus ar nepacietību gaidīt rezultātus. Kamēr žūrija sprieda un vētīja, skatītājus izklaidēja Ēriks Zeps no postfolkloras grupas “Rikši”. Lēmums par godalgotajām vietām bija grūts un apbalvotos šķīra vien neliela punktu starpība.

Jaunākajā grupā, kurā startēja bērni līdz 12 gadu vecumam, trešo vietu ieguva Indras MMS kolekcija “"Rakstu raksti", 2. vietu – Špoģu MMS ar kolekciju "Es adīju raibus cimdus", savukārt 1.vietu nopelnīja Ludzas mākslas skolas kolekcija "Sejas grāmata".

Vecākajā grupā, kurā par diplomiem cīnījās jaunieši, kas vecāki par 12 gadiem, 3.vietu ieņēma Daugavpils Bērnu mākslas skola "Saules skola" ar kolekciju "Visskaistākā, vismīļākā, īstā, vienīgā", 2.vietā Preiļu MMS audzēkņu veidotā kolekcija "Improvizācija ar linu riju", bet 1.vietu ieguva Špoģu MMS ar kolekciju "Metamorfozes".

Skatītāju simpātiju balvu ieguva Balvu mākslas skolas jaunākā grupa ar kolekciju  “Rakstu joslas Māras zemē”.

Pasākuma noslēgumā, žūrija atgādināja, ka Latvijas simtgades svinības ilgs vairākus gadus, aicinot saglabāt demonstrētās kolekcijas, lai ar šiem tērpiem turpinātu priecēt skatītājus vēl ilgāk. Savukārt modes skates organizatori atklāja, ka jau ir zināmas ieceres nākamā gada skatei, lai atkal jauniešiem būtu iespēja ar radošu izdomas un fantāzijas lidojumu realizēt vispārdrošākās idejas.

FOTOGALERIJA

FOTOGALERIJA-2

Elza Timšāne

 

Domes sēde