Naujenes Novadpētniecības muzejā atklāta vecticībnieku dzimtām veltīta izstāde

Kultūra

Naujenes Novadpētniecības muzejā 28. maijā, muzeja dzimšanas dienas priekšvakarā,  tika atklāta Daugavpils novada vecticībnieku dzimtām veltīta izstāde  „DZĪVI DZĪVOJOT. ATMIŅU ATSPULGI”.

Jebkurai vecticībnieku dzimtai raksturīga stipra saikne ar pagātni. Savas dzimtas vēstures pētīšana, saglabāšana, dzimtas tradīciju nodošana no vienas paaudzes otrā ir katras vecticībnieku dzimtas aicinājums. Arī muzeja izveidošanas vēsture saistīta ar 2 vecticībnieku dzimtu uzvārdiem. 1994. gadā Lociku bibliotēkas vadītāja Svetlana Gavrilova sāka vākt materiālus par Naujenes pagasta vēsturi. Svetlana Gavrilova nākusi no Naujenes pagastā dzīvojošas Jefremenko vecticībnieku dzimtas. Viņas pievēršanās novadpētniecībai, vēlme izzināt pagasta vēsturi guva atsauksmi - Naujenes pagasta padomes priekšsēdētāja Vasilisa Pudovkina atbalstīja Naujenes Novadpētniecības muzeja izveidošanas ideju. Vasilisai Mihailovnai, kura nāk no vecticībnieku Fjodorovu dzimtas, tradīciju saglabāšana un pārmantošana arī nebija sveša. Kopā tika vākti materiāli un priekšmeti par Naujenes pagasta vēsturi. Kopīgais darbs vainagojās panākumiem. 1996. gada 29.maijā  Naujenes pagasta padome pieņēma lēmumu par muzeja izveidošanu, piešķirot muzeja vajadzībām Lāču kultūras mana konferenču zāli. Muzeja izveidotājas Vasilisas Pudovkinas dzimtas stāsts un dzimtai piederošie priekšmeti veido vecticībnieku dzimtām veltītās izstādes „Dzīvi dzīvojot. Atmiņu atspulgi” centrālo vēstījumu.

Izstādē caur priekšmetiem un fotogrāfijām ir izstāstīti Inas Kirničanskas, Tatjanas Šapkovas, Kiras Stoļarovas, Everitas Ivanovas un Žanetes Žimantes dzimtu stāsti, ir apskatāmi dzimtām piederošie  priekšmeti, kuri tika lietoti vecticībnieku sētā gan svētku reizēs, gan ikdienas darbos.

Izstādes atklāšanas laikā Ina  Sergejevna Kirničanska un Tatjana Sergejevna Šapkova uzdāvināja Naujenes Novadpētniecības muzejam Vorobjovu dzimtas priekšmetus -  Daņiševkas vecticībnieku lūgšanu namā izšūtos lūgšanu paklājiņus jeb područņikus [Višķu pagasts], ar roku rakstītu lūgšanu grāmatu [1937 gads], ļestovku no Vorobjovu dzimtas mājas Sviklišķos [Tabores pagasts] lūgšanu istabas. Muzejam tika dāvināti arī 2 ikonu rāmji – kioti. Naujenes muzejs pateicas par dāvinājumu un aicina apmeklēt izstādi kura darbosies līdz šī gada 30.decembrim.

Bērnu svētki Medumos