Muzeju nakts Naujenes Novadpētniecības muzejā

AKTUĀLI

18. maijā Latvijas muzeji divdesmito reizi piedalīsies starptautiskajā Eiropas muzeju akcijā “Muzeju nakts”. Naujenes Novadpētniecības muzejs sekos tradīcijai un vērs durvis apmeklētājiem gan pamatekspozīcijās Naujenē, Skolas ielā 1, gan Slutišķu sādžā. Šogad akcija būs saistīta ar Starptautiskās Muzeju dienas tēmu “Muzeji izglītībai un pētniecībai”. Vienojošā tēma visos Latvijas muzejos – izzināt un iegūt, pētīt un saprast.

PĒTĪSIM FAUNU, KĻŪSIM PAR ARHEOLOGIEM, KLAUSĪSIMIES VECMĀMIŅAS PASAKAS, ADĪSIM MAZCIMDIŅUS UN APGŪSIM KRUSTDŪRIENU

Tēmas ietvaros muzeja dabas ekspozīcijā “Sirdsdaugava” pētīsim Juzefovas parkā konstatēto Latvijai reto gliemežu sugu – liellūpas vīngliemezi. Iejutīsimies arheologu lomā meklējot un iepazīstot Livonijas ordeņa Dinaburgas viduslaiku mūra pils senlietas. Pašiem mazākajiem apmeklētājiem muzeja otrajā stāvā notiks literāro un tautas pasaku seansi “Vecmāmiņas pasakas” – būs iespēja noklausīties brāļu Grimmu un Vizmas Belševicas pasakas vinila platēs. Šeit, sadarbībā ar darbnīcu “Pītenis”, notiks arī mazcimdiņu adīšanas meistarklase pieaugušajiem ar priekšzināšanām adīšanā (līdzi jāņem savas adāmadatas, vēlams iepriekš pieteikties pa tālruni 65471321). Varēs arī radoši darboties apgūstot izšūšanas krustdūriena tehnikas pamatus.

SVINĒSIM TĒLNIECES V. ZEILES 87. DZIMŠANAS DIENU

13. maijā tēlniece Valentīna Zeile svinēs savu 87. dzimšanas dienu. Muzeju nakts pasākumā turpināsim svinības iepazīstot mākslinieces daudzpusīgo personību. Šoreiz mākslas galerijā būs skatāma izstāde no muzeja krājuma “Valentīnas Zeiles dažādās sejas: dzejniece”. Kā atzīmē tēlniece, pēc dzejoļu teksta var viegli izsekot viņas dzīvei, jo tā ir biogrāfija dzejā: vienkārša, primitīva un viņai vienīgajai raksturīga.                       V. Zeiles dzejas vērtība ir nevis formā, bet tās saturā. Izstādē varēs aplūkot  dzejoļu pierakstus rokrakstā, ieklausīties dzejas lasījumos audioierakstā un pašiem pamēģināt izlasīt kādu dzejas pantu.

JAUNA IZSTĀDE “JUZEFOVAS STACIJA: CEĻOJUMS LAIKĀ” AR KAFIJAS MALKOŠANU STACIJAS BUFETĒ

Muzeju nakts laikā tiks atklāta jauna izstāde “Juzefovas stacija: ceļojums laikā”, kura ar dažādu personību dzīvesstāstu starpniecību piedāvās ieskatu Naujenes dzelzceļa stacijas vēsturē un dažādos vēstures posmos. 1901. gada vasarā, esot meitas Jadvigas gaidībās, stacijas peronā vilcienu gaida muižnieka Bogdana Šahno māsa – pane Elizabete Kevnarska. No Vitebskas 1914. gadā uz Dvinsku dodas sanitārais vilciens. Izbaudīt silto septembra dienu no vagona izkāpj žēlsirdības māsa Jevģēnija Golovina, kurai Dvinskas pilsēta ir militārā dienesta nozīmējuma vieta. 1916. gadā stacijā piestāj vilciens, no kura izkāpj  15. Somijas strēlnieku pulka jefreitors Trifons Ļeonovs Aleksandra dēls. Apsēžoties uz sola, karavīrs atvelk elpu, lai  pēc brīža mērotu ceļu līdz dzimtajām mājām Vitebskas guberņas Dvinskas apriņķa Židino sādžā. No amata atstādinātais Naujenes pagasta valdes priekšsēdētājs Jefims Jackevičs 1929. gadā Naujenes stacijā gaida vilcienu, lai dotos uz Daugavpili un stātos Latgales apgabaltiesas priekšā par viltojumiem, kā arī atskaitītos par pagasta budžeta izlietojumu. 1935. gadā, kopā ar akmeņkali Zaharu Mihejevu, stacijā ieradies kaimiņu puika Kaļina, lai saņemtu Naujenes pasta nodaļā vēstuli no mātes radiem un pavērotu garām braucošos vilcienus. Otrā pasaules kara laikā - 1944. gada 27. jūlijā vācu armija spiesta lielā steigā atkāpties no Juzefovas apkārtnes: no Naujenes stacijas prom dodas ešeloni ar ienaidnieka karaspēku un tehniku. Vācu armijas ierindas karavīrs, kājnieks Otto Betlers steigšus kāpj vilcienā, lai pamestu stratēģiski svarīgo punktu – staciju Naujen. 1981. gada pavasarī Vecpils ciema Tautas deputātu padomes izpildkomitejas priekšsēdētāja Anna Bule no Naujenes stacijas dodas pieredzes apmaiņas braucienā uz Maskavas apgabala Ramenskas rajonu, lai apgūtu kolēģu pieredzi padomes darba organizēšanā. 1985. gadā Biķernieku patērētāju biedrība Naujenes stacijā tirgo trikotāžu, importa apavus, audumus, šūšanas piederumus, pat televizorus «Rekord» un veļas mazgājamās mašīnas. Vasaras dienā mazā Taņa atnākusi kopā ar mammu iepirkties. Ikdienā Naujenes stacijā kūsā dzīvība un katrs steidz savās darīšanas. 20. gs. stacija kļūst par nozīmīgu sabiedrisku centru: pasts, telegrāfs, veikali, preču iepirkšanas punkti, laba satiksme ar pilsētu un rajonu. Blakus atrodas pagasta nams, skola un Naujenes pagasta lauksaimnieku biedrības krejotava.

Jaunajā izstādē “Juzefovas stacija: ceļojums laikā” savijas kopā cilvēku likteņstāsti un dažādi vēstures periodi, kurus apvieno darbības vieta – Naujenes stacijas perons. Izstādes personāžu stāstus Muzeju nakts laikā plkst. 15:30 varēs iepazīt gida pavadībā. Ikviens apmeklētājs varēs baudīt kafiju improvizētajā stacijas bufetē.

BRĪVDABAS IZSTĀDE MUZEJA TERITORIJĀ “PERSONĪBU DZĪVESSTĀSTI IV”

2021. gadā Naujenes Novadpētniecības muzejā tika aizsākts izstāžu cikls “Personību dzīvesstāsti”. Šogad “Personību dzīvesstāsti – 4” ir par Augšdaugavas novada ļaudīm, naujeniešiem, kas mīl savu zemi, savu pagastu, Daugavas senleju un šo vietu dēvē par skaistāko pasaulē. Ļaužu atmiņās palikuši viņu darbi.

Izstādē ir stāsti par Juzefovas muižas muižkunga Bogdana Šahno meitas Marijas auklīti Annu Ratķeviču un muižas kalēju Jāni Lebedzi, Naujenes pagasta vecāko Viktoru Ruklišu, mākslinieču Valentīnas un Ģertrūdes Zeiļu māti, saimnieci Aneli Zeili, Atmodas laika aktīvistu, Naujenes pagasta Goda pilsoni Boļeslavu Purmali, Naujenes stacijas pārmijnieku Viktoru Butānu, aktīvu sabiedrisko darbinieku, tautskolotāju un Naujenes skolas direktoru Jāni Grāvi, gara gaismas nesēju Latvijas pierobežā Pēteri Grāvi. Izstāde ir skatāma diennakts gaišajā laikā muzeja teritorijā.

NODARBĪBA - KONKURSS  ĢIMENĒM “IEPAZĪSIM LAUKU SĒTU”

Muzeja naktī radošā izziņas procesā tiek aicinātas iesaistīties ģimenes ar bērniem vecumā no 9-13 gadiem. Strādājot ar darba burtnīcu muzejpedagoga vadībā iepazīsim Latvijas kultūrvēsturiskos novadus, lauku sētas arhitektūru, cimdu rakstus Augšdaugavas novadā, amatnieka darinājumus, vilnas diega tapšanu, veidosim burtveidolu un patentēsim savu izgudrojumus lauku sētā. Pašas centīgākās ģimenes tiek aicinātas apmeklēt arī muzeja ekspozīcijas Slutišķos un izpildīt tos darba burtnīcas uzdevumus, kas palīdz tuvāk iepazīt vecticībnieku kultūru. Pēc darbošanās visiem dalībniekiem paliks darba burtnīca. Bet tiem, kuri izpildīs visus darba burtnīcas uzdevumus gan Naujenes Novadpētniecības muzejā, gan muzeja ekspozīcijās Slutišķu sādžā būs pārsteiguma balvas. Darba burtnīcu varēs saņemt 2 vietās: Naujenē, Skolas ielā 1 un muzeja ekspozīcijās Slutišķu sādžā.

EKSPOZĪCIJĀ “SLUTIŠĶU VECTICĪBNIEKU LAUKU SĒTA” IEPAZĪSIM TRADICIONĀLO VECTICĪBNIEKU APĢĒRBU UN APGŪSIM KRUSTDŪRIENU, VEIDOSIM VASKA SVECES

Muzeju nakts laikā ekspozīcijā “Slutišķu vecticībnieku sēta” tiks atklāta jauna izstāde “Tradicionālais vecticībnieku apģērbs”, kurā varēs aplūkot gan svētku, gan ikdienas apģērbu, kā arī iepazīt apģērba darināšanas īpatnības. Ikviens varēs radoši darboties apgūstot krustdūriena pamatus.

Pasākuma laikā izstādē “Dore, bluķis, strops” varēs izzināt Augšdaugavas novada biškopības tradīcijas un veidot vaska sveces. Apmeklētājiem būs pieejamas arī pamatekspozīcijas “Vecticībnieku dzīvojamā māja”, “Lūgšanu istaba”, “Galdnieka amats Latgalē 20. gadsimta 1. pusē” un “Lopkopība Latgalē 20. gadsimta 1. pusē”.

Programma

Naujenes Novadpētniecības muzejs [pamatekspozīcijas Skolas ielā 1, Naujenē]

Pasākuma norises laiks 15:00- 24:00

15:00 - 24:00Apmeklētājiem durvis ver jaunās izstādes: Vēstures izstāde “Juzefovas stacija: ceļojums laikā”Izstāde no muzeja krājuma “Valentīnas Zeiles dažādās sejas: dzejniece” Izstāde “Livonijas ordeņa Dinaburgas pils senlietas muzeja krājumā”Brīvdabas izstāde muzeja teritorijā “Novadnieku dzīvesstāsti IV”
15:00 - 23:00“Pētījumu un atklājumu stacija” Dabas ekspozīcija “Sirdsdaugava”   Pētīsim Juzefovas parkā konstatēto reto gliemežu sugu – liellūpas vīngliemezi, iejutīsimies arheologu lomā, iepazīsim viduslaiku bērnu rotaļļietu – kaula rūceni. Darbosimies ar darba burtnīcu
15:30 - 16:00Ekskursija ar gidu jaunajā muzeja vēstures izstādē “Juzefovas stacija: ceļojums laikā” II stāva ekspozīciju zāle
18:00- 22:30Literāro un tautas pasaku seansi “Vecmāmiņas pasakas”. II stāva ekspozīciju zāle   Pasaku seansi latviešu valodā plkst. 18:00, 19:00,  19:30, 20:00, 21:30 un 22:00. Klausīsimies Vizmas Belševicas pasakas "Protu, protu" un "Runcis un pelīte", Jākoba GrimmaVilhelma Grimma pasaku “Trīs sivēntiņi” un latviešu tautas pasaku “Nabaga saimnieks”.   Pasaku seansi krievu valodā plkst. 18:30, 21:00 un 22:30. Klausīsimies Jākoba Grimma un Vilhelma Grimma pasakas “Brēmenes muzikanti” muzikālo interpretāciju V.Livanova  un J.Entina izpildījumā, 1969. gada ieskaņojums.
16:00-18:00Inas Vaikules darbnīcas “Pītenis” mazcimdiņu adīšanas meistarklase pieaugušajiem ar priekšzināšanām (līdzi jāņem savas adāmadatas) II stāva ekspozīciju zāle
No 16:30 - 22:00Nodarbība-konkurss “Iepazīsim lauku sētu” Sākums muzeja dabas ekspozīcijā “Sirdsdaugava”, turpinājums “Slutišķu sādžā”
17:00-23:00Kafijas baudīšana dzelzceļa stacijas bufetē II stāva ekspozīciju zāle
15:00- 24:00Radošā darbošanās izstādē “Rokdarbu tradīcijas Daugavas ielejas teritorijā” apgūstot krustdūriena pamatus

Programma

Ekspozīcijas “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”, “Upānu sēta”

Pasākuma norises laiks 16:00- 21:00

16:00 - 16:30 18:30 - 19:00Ekskursija izstādē “Tradicionālais vecticībnieku apģērbs”
16:30 – 20:30Radošā darbošanās bērniem un pieaugušajiem izstādē “Tradicionālais vecticībnieku apģērbs” apgūstot izšuvumu krustdūriena tehnikā
17:00 - 20:00Augšdaugavas novada biškopības tradīciju izzināšana izstādē “Dore, bluķis, strops” un vaska sveču veidošana
16:00 - 21:00Nodarbība-konkurss “Iepazīsim lauku sētu” Sākums ekspozīcijā  “Upānu sēta”, turpinājums Naujenes Novadpētniecības muzejā
16:00 - 21:00“Upānu sētas” un “Slutišķu vecticībnieku lauku sētas” ekspozīciju apskate
Meistarklase Kalupē