Medumu pamatskolā darbojas Latgalē vienīgais marionešu teātris

AKTUĀLI

Medumu pamatskolā teju 20 gadu garumā darbojas Latgalē vienīgais marionešu teātris. Šo gandrīz divu desmitu garumā teātri vada skolotāja Nataļja Ogurcova. Viņa ir arī marionešu teātra izveides idejas autore, uzvedumu režisore un leļļu šuvēja.

Marionešu teātra galvenais uzdevums ir uzturēt bērnu un jauniešu teātru aktivitāti un radošo kvalitāti, veicinot teātru sadarbību draudzīgai un radošai saspēlei. Marionešu teātra darbība Medumos aizsākās 2000. gadā, kad tika sašūta pirmā lelle kādam no skolas tematiskajiem pasākumiem. Pirmie teātra uzvedumi tapa pēc krievu tautas pasaku motīviem. Nataļja Ogurcova rāda lelles un stāsta, ka pirmās no tām tapušas vienai no pirmajām izrādēm “Muša Cokotuša”, pēcāk uzvedumam “Etno festivāls”, ar kuru trupa Valmierā ieguva titulu “labākā izrāde”. Savukārt pirmā izrāde, ar kuru teātris sāka piedalīties festivālos, ir “Cirks”, kurā darbojas gan vecās, gan jaunās lelles. Pašlaik uzvedums tiek atjaunots. Ar “Etno festivālu” iegūta arī Liepājas bērnu un jauniešu teātru festivāla specbalva. Ar izrādi “Eirovīzija” teātra kolektīvs visbiežāk tiek aicināts uzstāties citviet.

Režisore atzīst, ka sarežģītākais uzdevums ir ideja, ko rādīt. Tālāk top scenārijs, kas ir diezgan ilgs process, jo ideja tiek iedzīvināta pakāpeniski. Pēc tam tiek šūtas lelles, kuras bērni ļoti gaida. Telpā, kur parasti  notiek mēģinājumi, atrodas jau vairāk par 100 lellēm, dažās izrādēs tās tiek izmantotas atkārtoti.

Gana sarežģītajā marionešu tehnikā izrāžu varoņus iedzīvina aktieri, Medumu pamatskolas skolēni. No viņiem tiek prasīta īpaša roku veiklība. Ja viena izrāde top aptuveni vienu mācību semestri, reizēm – arī visu mācību gadu, aptuveni 20 lelles tiek uzšūtas vien divās nedēļās. Lelles ir dažādas gan pēc smaguma, gan pēc izmēra. Atliek tikai brīnīties, kā bērni, kas tās vada, spēj izturēt tādu slodzi. Gadās, ka viens aktieris vienā izrādē darbojas pat ar vairākām lellēm.

Marionešu teātrī pa šiem pastāvēšanas gadiem ir darbojušās 5 skolēnu grupas, vidēji 10 cilvēku sastāvā. Tagad Medumu pamatskolas marionešu teātrim top atjaunotā izrāde “Cirks”, kuru jau iemīļojuši gan skatītāji, gan aktieri. Visām teātra izrādēm ir jānotiek pilnīgā tumsā. Ne tikai marionešu vadīšanu uz skatuves, bet arī apgaismošanu un muzikālo pavadījumu nodrošina paši skolēni.

Sarunā iesaistās Jūlija, Aleksandra, Albīne un Anastasija. Visas meitenes marionešu teātrī spēlē jau vairāk kā 8 gadus un atzīst, ka sarežģītākais visā procesā ir iemācīties jaunas kustības. Savukārt, piedaloties izbraukumos, vislielākais gandarījums ir par skatītājiem sniegtajām pozitīvajām emocijām. Katrai no aktrisēm ir sava mīļākā marionete un izrāde, kurā kādreiz ir spēlēts.

Medumu pamatskolas marionešu teātra izrādes ne vienu neatstāj vienaldzīgu. Tās raisa smieklus un sajūsmu. Teātra aktieru sniegums vairākkārt tika novērtēts gan vietējā mēroga pasākumos, gan arī aizbraucot ar izrādēm uz citām pilsētām, iegūstot skatītāju simpātiju un žūrijas atzinumu.

Skolotāja Nataļja ar lepnumu izrāda teātra festivālos iegūtos diplomus un Atzinības, kuru ir patiesi daudz. Režisore atbild, ka festivālos vienmēr var vērot daudz jaunrades un drosmīgu ideju, kā arī gūt jaunu pieredzi.

Nākamo marionešu teātra izrādi varēs skatīt Mātes dienas pasākumā tepat skolā, savukārt pēc tam trupa dosies uz Valmieru, kur atkal skatītājus priecēs ar atraktīvo marionešu un aktieru saspēli.

FOTOGALERIJA https://youtu.be/f89bFyTDZt8

Tiks atklāta ceļojošā izstāde „Izgaismot Latviju"