Medumos var aplūkot Jura Stikāna ekspozīciju “Ziemassvētki ierakumos”

AKTUĀLI

Pirmā pasaules kara laikā Ziemassvētki bija sarežģīts un pretrunīgs laiks. Frontes bija kustībā, un karavīri atradās garās frontes līnijās, bieži vien tālu no ģimenes un mājām. Tomēr ir zināmi gadījumi, kad Pirmā pasaules kara laikā pirms Ziemassvētkiem pretinieki izrādīja savstarpēju cieņu un pat mieru. Slavenākais šāds gadījums ir “Ziemassvētku pamiers” 1914. gadā, kad daži vācu un franču karavīri laukos apturēja karu, lai nosvinētu Ziemassvētkus, dāvinot dāvanas un pat nospēlējot futbolu. Tas bija īss un emocionāls mirklis, kurš deva iespēju dažiem karavīriem uz brīdi atvilkt elpu un izpaust cilvēcību postošā kara vidū. Tomēr Pirmā pasaules kara brutālā realitāte turpinājās, un karadarbība atsākās.

No 20. decembra Pirmā pasaules kara muzejā Medumos būs iespēja apskatīt jaunizveidoto Jura Stikāna ekspozīciju “Ziemassvētki ierakumos”. Šī ekspozīcija lielākoties ir veidota no priekšmetiem, kas atrasti Medumu apkaimē, liekot secināt, ka, neskatoties uz karu, karavīri šeit svinēja Ziemassvētkus. Muzeja gide Miropija Petkune izstāstīs par tradīcijām, kuras tika saglabātas un ieviestas, dzīvojot ierakumos. Apmeklētājiem būs iespēja noskatīties aizkustinošu video par slaveno Ziemassvētku pamieru 1914. gadā.

Muzejā ir izveidots karalauka pasts, tāpēc katram būs iespēja nosūtīt arī pastkartīti no frontes līnijas.  Iepriekš piesakoties, ir iespēja pasūtīt karalaukā pagatavoto putru un izjust sevi karavīra lomā, izbaudot “svētku mielastu” ierakumos.

Šāda veida muzeju pasākumi ļauj tuvāk iepazīt vēsturisko kontekstu un piedzīvot kara laika realitāti, atgādinot par svarīgajiem notikumiem un cilvēku pieredzi tajā laikā, kā arī lietderīgi pavadīt laiku kopā ar ģimeni vai draugiem.

Jura Stikāna kolekcija ir apskatāma līdz 2024. gada 20. janvārim Pirmā pasaules kara muzejā Medumos, Alejas ielā 20, Augšdaugavas novadā. Muzeja darba laiks (T., C., P., S. 12.00-17.00). Biļetes cena: 3.50 EUR pieaugušiem, 1.40 EUR  bērniem, senioriem un personām ar īpašām vajadzībām. Tel. +371 26274123.

Ilūkstē rosīgi aizvadīta nedēļas nogale