Mazā graudiņa ceļojums

Izglītība

Oktobra sākumā Randenes pamatskolas 1. - 4. klašu skolēni projekta Latvijas skolas soma ietvaros devās uz Aglonas Maizes muzeju.

Skolēnus sagaidīja tautas tērpā ģērbta Maizes muzeja īpašniece un ģide Vija Kudiņa. Viņa atraktīvā veidā stāstīja, kā no mazā graudiņa uz mūsu galdiem nonāk dienišķā maizīte. Bēŗni uzzināja, ka graudiņi ir dažādi - kviešu, rudzu, miežu, auzu graudiņi. Katru no tiem varēja arī pagaršot. Ka sākotnēji rudzus uzskatīja par nezāli. Ka Latvijā rudzu graudus sāka izmantot jau 8.-9.gadsimtā. Ka obligāti uz katra krāsnī liekamā kukulīša ar pirkstiem vai delnu jāuzspiež spēka zīme. Tas var būt krusts, krustu krusts - Māras zīme, vārpiņa. Ka no salmiem gatavo Ziemassvētku rotājumu - puzurus.

Muzeja telpās ir pietiekoši daudz dažādu priekšmetu, kuri saistīti ar laikietilpīgo ceļu no grauda sēšanas pavasarī līdz gatavam maizes kukulim uz saimes galda. Uz tiem vērsa uzmanību arī V. Kudiņa.

Protams, ka nodarbības laikā notika maizes degustācija ar medu un zāļu tēju. Pēc tam - spēles un mīklas, kuru atminējumā ir vārds "maize, grauds, vārpa". Tika dejota un apgūta arī īpašā maizes deja.

Augšdaugavas novada pārtikas ražotāji aicināti reģistrēties katalogā “Novada Garša”