Maļinovā aizvadīts jauniešu projekts “Mēs – radoši un aktīvi”

AKTUĀLI

No 1. augusta līdz 4. septembrim tika īstenots Maļinovas ciema jauniešu neformālās grupas projekts “Mēs – radoši un aktīvi”, kurš tika iesniegts un apstiprināts Augšdaugavas novada Jaunatnes iniciatīvu projektu konkursā “Attīsti sevi!”. Projekta mērķis bija paplašināt brīvā laika lietderīgas pavadīšanas iespējas atbilstoši jauniešu interesēm un vajadzībām, viņu radošo spēju attīstīšana un aktīva dzīvesveida popularizēšana.

Projekta ietvaros tika iegādāts inventārs - ūdensizturīgas teltis, guļammaisi un bumbas, kas tika praktiski izmantots “Mini pārgājienā dienā”, kad mēs mācījāmies salikt teltis, saklāt gultas vietu, izklājot guļammaisus un tajos ielīstot. Šo inventāru jaunieši turpmāk varēs izmantot vasaras pasākumos, piemēram, salidojumā, pārgājienos, izbraukumos, jauniešu dziesmu un deju svētkos.

Jaunieši un bērni varēja radoši izpausties radošajās darbnīcās, kurās mēs veidojām pārgājiena atribūtiku – padupšus sēdēšanai. Tie bija no brezenta auduma šūti spilveni. Sākumā plānojām tos pildīt ar sinteponu, bet beigās sapratām, ka nav mīksti un ērti sēdēt uz tādiem, tāpēc nolēmām tos pildīt ar vecām drēbēm, kas uzlaboja situāciju. Vēlamies pateikties Kalkūnes pagasta jauniešiem un Natālijai, kuri izlīdzēja un aizdeva mums savu šujmašīnu, un mūsu pašu jaunietei Jelizavetai, kura arī steidza palīgā ar savu šujmašīnu, un darbs varēja ritēt daudz raitāk.

14. augustā no Maļinovas ciema tika rīkots izzinošs pārgājiens līdz Dinaburgas pilskalnam, kurā  bērnus un jauniešus pavadīja Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigādes 2. mehanizētā kājnieku bataljona dižkareivis, mūsu novada jaunietis, Rolands Kolosovskis. Ceļā jauniešiem bija iespēja uzzināt visu par profesionālo dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos. Kā atzina R. Kolosovskis, kājinieki regulāri uztur fizisko sagatavotību ar 7 km gariem maršiem un lielākām distancēm, un ne visi cilvēki to spēj. Pasākuma dalībnieki lepojās ar sevi, kad pēc apmēram 12 nosoļotiem kilometriem nonācām galamērķī. Pēc divu stundu gājiena normālā tempā, bez pieturas vietām, izbaudot ne tikai mūsu dzimtenes skaistos dabas skatus, bet arī smaržas, jo kaut kur bija pļautas zāles smarža, kaut kur bija tikko pļautu graudu aromāts, tika sarīkots pikniks, kurā, domājot par planētu un atkritumu problēmu,  jaunieši nemaz neizmantoja plastmasas piederumus, jo tos lieliski aizstāj veikalos pieejamie papīra, koka un kartona izstrādājumi. Šīs projekta aktivitātes turpinājumā uzaicinātais vieslektors paskaidroja klātesošajiem, kā orientēties apvidū, parādīja dažus taktiskos armijas ekipējumus, kas atrodas viņa mugursomā  un  praktiski parādīja, kā izdzīvo profesionāli karavīri mežos, kad jāpaliek pa nakti, iemācot jauniešiem un bērniem  izveidot no mežā sakritušiem zariem un kokiem slēpni. Praktiskās nodarbības laikā jaunieši kopīgi aktīvi darbojās un attīstīja arī sadarbības prasmes, jo materiāla vajadzēja daudz, lai izveidotu “namiņa” konstrukciju. Kad karkass tika izveidots, tas tika noslēpts ar koku lapām, un tad tajā var līst iekšā un gulēt. “Viss esot atkarīgs tikai no pašu fantāzijas,” atklāja Rolands un pastāstīja, ka ”ziemā šādu slēpni nosedz ar sniegu. Savukārt  no rīta, kad kareivis pamostas, lai dotos tālāk, slēpnis esot jānojauc nost, lai netiktu atrasti.” Pasākuma noslēgumā pateicāmies Rolandam un devāmies pie Daugavas baudīt saulrietu un  atklājām savas atziņas par šo dienu.

Atbalstot aktīvu dzīvesveidu, jauniešiem projekta realizācijas laikā bija iespēja apgūt kanoe laivas airēšanu, kas nemaz nav tik viegli kā izskatās vai šķiet no malas. Reāli tas ir labs fizisks treniņš, ņemot vērā, ka brauciens ilgst vairāk nekā 4 stundas. Mums bija iespēja izbraukt Daugavas augšteces krāces ar ērtām un drošām laivām no SIA “Beibuks”, par  ko sakām paldies viņiem. Ūdens tūrisma maršrutā no Slutišķiem līdz Kraujai tika noairēti vairāk nekā 20 km. Pasākuma dalībniekiem tas izvērtās ne tikai par jautru piedzīvojumu, bet arī par izzinošu braucienu, jo jauniešiem tika iedotas ūdens izturīgas ūdens tūrisma kartes, kuras viņi ar interesi pētīja un, pateicoties kurām, braucēji pēc spīdīgajām norādēm varēja atpazīt katru apskates objektu.
Pateicoties projektam, Maļinovas bērni un jaunieši ieguva jaunas prasmes un iemaņas, lietderīgi, radoši un aktīvi pavadīja savu brīvo laiku vasaras brīvlaikā, popularizēja aktīvu dzīvesveidu un saliedējās. Izsakām lielu pateicību Augšdaugavas novada domei un Maļinovas pagasta pārvaldei par atbalstu projekta īstenošanas gaitā.

 

Informāciju sagatavoja Maļinovas pagasta jaunatnes lietu speciāliste Dagnija Romanovska-Aleksejeva

Pasākumi Augšdaugavas novadā. 7.-13. oktobris