Mākslas simpozijā “20” Berķenelē tapa jauni vides objekti

AKTUĀLI

Raiņa māja Berķenelē mākslas simpozijā “20” nedēļas garumā pulcēja gan zināmus māksliniekus, gan jaunos censoņus, lai radītu jaunus mākslas darbus un vides objektus dabā, kā arī atzīmētu mākslas simpozija divdesmitgadi. Pieredzē ar jaunajiem māksliniekiem dalījās Igors Dobičins un Ivars Mailītis, kuri darbojās kā kuratori.

Mākslas akcijas dalībnieku uzdevums bija radīt mākslas darbus, kuriem ir simboliska saistība ar Berķeneli, Raini un dzejnieka daiļrades devumu Latvijas brīvvalsts tapšanā. Raiņa mājas Berķenelē direktore Inese Bērziņa norāda, ka Berķeneles 6 hektāru plašā apkārtnes teritorija ir pateicīga vieta vides objektiem, kas veido savdabīgu parku. Šo divdesmit gadu laikā daudzi vides objekti ir aizgājuši bojā, bet tās vietas ir iedzīvojušās, gadu no gada tās tiek papildinātas ar jauniem mākslas darbiem.

Pirmo, pirms divdesmit gadiem rīkoto mākslas simpoziju iniciatori bija Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne, Kultūras mantojuma daļas bijusī vadītāja Vanda Baulina un toreizējā muzeja direktore Inese Andiņa. Sākotnēji simpozijos piedalījās ap 30 dalībnieki, tas bija starptautisks plenērs ar māksliniekiem no Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas un Polijas, zina stāstīt I.Bērziņa.

Iedvesmu no Raiņa bērnības zemes šogad guva arī mākslinieces no Jūrmalas – fotomāksliniece Una Liberte un gleznotāja Maira Veisbārde. Veisbārdei tapa gleznojumi ar Berķeneles dievnamu, klēti, māju un kluso dabu. “Es jūtu lielu tuvību ar šo vietu, jo arī pati dzīvoju pilsētā, kurā ir divi Rainim un Aspazijai veltīti muzeji. Redzot šo vietu, es saprotu, no kurienes Rainim radās šīs skaistās, filozofiskās dzejas.”

Praktiska pielietojuma vides objektu veidoja arī vietējā Daugavpils māksliniece Sanri (Sandra Poplavska), kura darbojās kā keramiķe. “Es veidoju vides objektus, kuru funkcija būs ķert mušas un odus, kuru šeit ir ļoti daudz. Šajā keramikas veidojumā varēs ielikt kādu mušu iemīļotu gardumu, lai tās tur iekļūstot, nevarētu tikt ārā un mumificētos.”

Simpozija noslēguma dienā tika godināti iepriekšējo gadu mākslas akciju dalībnieki. Iedvesmu Berķenelē smēlušies tādi mākslinieki kā Maija Bērziņa, Ilze Didrihsone, Edgars Vronskis, Ivars Mailītis, Igors Dobičins, Līga Čible un daudzi citi. Berķenele īpaši tuva ir māksliniekiem Ivo un Mairitai Folkmaņiem, kurus pasākumā nominēja par Raiņa mājas Berķenelē oficiālajiem krustvecākiem. Māksliniekiem tika dota iespēja atcerēties plenēru norisi, skatoties senus videoierakstus un fotogrāfijas.

Dalībnieki varēja arī aplūkot simpozijā tapušo mākslu - Kalkūnes pagasta jauniešu un teātra studijas “Berķeneles kamolītis” darbus, Sanri “Lietus ķērāju”,  Vladislava Lazuko vides objektu “Ēnmiers”, kurā tika ievietots grafikas mākslinieces Dārtas Stafeckas apgleznotais katls, Līgas Merginas darbus, Ivara Mailīša veidoto “Zelta kamolīti”, Mairas Veisbārdes gleznas un Unas Libertes fotogrāfijas.

Projektu atbalsta: Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts kultūrkapitāla fonds, A/S Latvijas valsts meži, Daugavpils Latviešu kultūras centrs un Daugavpils novada Kultūras pārvalde.

FOTOGALERIJA FOTOGALERIJA (foto - Dž. Saulīte) 

Koprades dienas LIAA Daugavpils biznesa inkubatorā