Līksnā nokrita meteorīts

Līksnas pagasts

Tas notika 1820. gada 12. jūlijā, kad daudzi Līksnas pagasta iedzīvotāji kļuva par diezgan retas dabas parādības – meteorīta krišanas lieciniekiem: nokrita vairāki meteorīta gabali, no kuriem viens 16 kilogramu smags.

Līksnas meteorīts ir akmens tipa meteorīts (H4 hondrīts) ar magnētiskām īpašībām.

Atbilstoši nokrišanas vietai, meteorīts ieguva Līksnas vārdu un starptautisko apzīmējumu "Lixna".

Latvijas teritorijā pavisam zināmi tikai četri meteorītu krišanas gadījumi - Līksnā, Biržos, Neretā un Baldonē, pie tam visi 19. gadsimtā.

"1820. gada 12. jūlijā daudzi Līksnas pagasta iedzīvotāji kļuva par diezgan retas dabas parādības – meteorīta krišanas lieciniekiem. Bija svētdiena un Līksnas baznīcā beidzās dievkalpojums. Cilvēki nāca ārā no baznīcas. Šajā mirklī viņi sadzirdēja spēcīgu dunoņu, kas atgādināja artilērijas kanonādi. Palūkojušies debesīs, viņi ieraudzīja ļoti spilgtu uzliesmojumu, kurš pirms nokrišanas uz zemi saira vairākās daļās.

Tas viss notika vienā mirklī. Dievlūdzēju vidū sacēlās panika. Dažas vecenītes sāka raudāt, vaimanāt, sak, klāt jau pasaules gals.

Nokrita vairāki meteorīta gabali, no kuriem viens 16 kilogramu smags atrasts un nodots glabāšanai Ukrainas PSR ģeoloģijas muzejam Kijevā. Pārējie meteorīta gabali nav atrasti, tie ir nokrituši ezerā, Dubnas upē un Kalupes pagasta purvainajā apvidū."
A. Stikāns, novadpētnieks.

Pēc daudziem gadu desmitiem pirmais identificētais Latvijā nokritušais meteorīts beidzot ir atgriezies dzimtenē. Atbilstoši nokrišanas vietai, meteorīts ieguva Līksnas vārdu un starptautisko apzīmējumu Lixna.
facebook.com/latvijasuniversitate/posts/10152546568515982

Meteorīts ieguva Līksnas vārdu un starptautisko apzīmējumu Lixna
Līksnā nokritušais meteorīts

Ziņo LSM, (10.07.2014): Latvijā atgriežas 194 gadus vecs meteorīts

"Pēc daudziem gadu desmitiem dzimtenē beidzot ir atgriezies pirmais identificētais Latvijā nokritušais meteorīts. Tas nokrita Līksnā, tagadējā Daugavpils novada teritorijā, 1820. gada 12. jūlijā, informē Latvijas Astronomijas biedrība (LAB).
Līksnas meteorīts ir akmens tipa meteorīts (H4 hondrīts) ar magnētiskām īpašībām, tas ir daudz pētīts jau no pašiem meteorītikas zinātnes pirmsākumiem. Ziņas par meteorīta nokrišanu dažu mēnešu laikā ātri izplatījās pa visu pasauli, tas tika analizēts un salīdzināts ar pārējiem tolaik zināmajiem debess akmeņiem. Atbilstoši nokrišanas vietai, meteorīts ieguva Līksnas vārdu un starptautisko apzīmējumu "Lixna".
Latvijas teritorijā pavisam zināmi tikai četri meteorītu krišanas gadījumi - Līksnā, Biržos, Neretā un Baldonē, pie tam visi 19. gadsimtā.
Pirmais vēsturiskais gadījums notika Līksnā, kad 1820.gada 12.jūlijā starp pieciem un sešiem vakarā ir redzēta liela, pilnmēnesim līdzīga uguns bumba, kas strauji kustējās no dienvidiem uz ziemeļiem. Vēstures hronika stāsta, ka tai pašā laikā 24 verstis (aptuveni tikpat kilometru) no pašas Līksnas muižas tai piederošā Lazdānu ciema laukā no gaisa nokrita akmens.
Laika gaitā gandrīz visi Latvijas meteorīti tika izvesti no valsts. Ilgus gadus vienīgais izņēmums bija tikai dažas šķēles no pēdējā - 1890.gadā nokritušā Baldones meteorīta, kas joprojām glabājas un ir apskatāmas Latvijas Universitātē. Visi pārējie Latvijas meteorītu paraugi ātri atrada vietu dažādos pasaules muzejos un kā liels retums arī privātkolekcijās.
Latvijas meteorītu izpētes projektam "Meteoriti.LV" sadarbībā ar Jaunanglijas Meteorītikas laboratoriju "NEMS" izdevās atgūt un atgriezt Latvijā nelielu 0,63 gramus smagu nozīmīgā Līksnas meteorīta fragmentu.
Latvijā tika nogādāts arī Līksnas meteorīta plānslīpējuma etalons. Tas ir speciāli sagatavots apmēram 30 mikrometru (30 milimetra tūkstošdaļas) biezuma paraugs, kas paredzēts mikroskopiskai izpētei.
"Kaut arī šie meteorīta paraugi nav lieli, tie Latvijai ir ļoti nozīmīgi gan zinātniskā, gan kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas ziņā. Kopējās sadarbības rezultātā mums pēc daudziem gadiem ir izdevies atgriezt nozaudēto Latvijas meteorīta fragmentu atkal mājās," sacīja projekta "Meteoriti.LV" dibinātājs K.Bērziņš.
"Pēc gandrīz 200 gadiem, kad tika piedzīvota Līksnas meteorīta krišana, pateicoties mūsu pūliņiem, tagad mēs varam nosvinēt, ka tas atkal būs apskatāms Latvijā", sacīja Jaunanglijas Meteorītikas direktors R.Kemptons. "Savā ziņā, mēs visi esam aizbildņi, tas ir mūsu pienākums saglabāt pagātnes vērtības nākotnei, neļaut tām tikt pazaudētām", viņš piebilda.
Tagad Līksnas meteorīts atrodas "Meteoriti.LV" laboratorijā, kur tas tiek sagatavots publiskai izstādīšanai. Šoreiz Līksnas meteorīts ir atgriezies Latvijā uz palikšanu."

Autors: Dainis Bitiņš

Līksnas adatu fabrika - savulaik lielākais uzņēmums Latgalē